Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-22, 16:33 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dość tabu! O raku jądra specjaliści rozmawiali z uczniami opolskiego "elektryczniaka"

Akcja profilaktyczna w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Akcja profilaktyczna w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Akcja profilaktyczna w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Akcja profilaktyczna w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
W Polsce z diagnozą nowotworu złośliwego jądra żyje blisko 14 tysięcy mężczyzn. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po skończeniu 15. roku życia. O tym jak ważna jest profilaktyka i przełamywanie tabu mogli przekonać się uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotkanie ze specjalistą z Opolskiego Centrum Onkologii zorganizowano w ramach akcji "Supermanie - czas na przegląd".
- Czasem w telewizji widziało się coś w tym temacie, albo się ten temat przewija w internecie, ale rzadko o tym rozmawiamy między sobą. Ewentualnie w szkole na lekcjach przy okazji profilaktyki. Cały czas to jednak sucha teoria dla nas. Nie badamy się, myślę, że teraz po tej akcji wiele osób zacznie się jednak badać. Nie rozmawiamy o tym specjalnie. Nie ma co się oszukiwać, nie jesteśmy świadomi wszystkiego. To może dotyczyć każdego w każdym wieku. Teraz będziemy zwracać większą uwagę na badania - mówią uczniowie.

- Wśród wielu mężczyzn rak jąder to wciąż temat tabu, ale cieszy fakt, że młodzież była zainteresowana i miała pytania - mówi Marta Pieniążek specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia z Opolskiego Centrum Onkologii. - Statystyki są niepokojące, bo mówimy o tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o zachorowalność wśród młodych mężczyzn. U coraz młodszej populacji rak jądra nie dość, że jest, to jest bardzo zaawansowany. A to oznacza trudniejsze leczenie. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej to wykryć. Badanie jąder czy piersi u kobiet to jest pierwszy punkt, którym możemy zadziałać i w konsekwencji zgłosić się do urologa.

- Mamy bardzo dużą grupę ryzyka. Stawiamy na profilaktykę i podnoszenie świadomości, żeby nasi uczniowie wiedzieli, jakie ewentualnie mogą czaić się zagrożenia. To temat trudny w szkole męskiej, ale jesteśmy otwarci na trudne tematy - dodaje Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.

Akcja profilaktyczna w opolskim "elektryczniaku" została zorganizowana we współpracy z opolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najmłodsze dziecko na świecie, u którego zdiagnozowano raka jądra miało 9 lat. Według danych NFZ najwięcej, bo 70% zachorowań notuje się u mężczyzn w wieku 17-35 lat.
uczniowie
Marta Pieniążek, Dariusz Dobrowolski

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedna osoba ranna Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »