Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-30, 16:35 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty

Movember w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Movember w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści przypominają panom o tym, jak ważna jest profilaktyka oraz regularne badania prostaty i jąder. Dziś (30.11) taka szansa była w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Nowotwory prostaty to najczęstsze nowotwory pojawiające się u mężczyzn po 50. roku życia - mówi Jacek Chełchowski, urolog z Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu. - Nowotwór prostaty nie daje żadnych objawów, można dobrze oddawać mocz, nie mieć problemów z potencją, nie mieć żadnych chorób towarzyszących, a mieć nowotwór prostaty, nawet rozsiany. Także mężczyźni po 15-18 roku życia tak naprawdę już powinni pokazać się u urologa. Dlatego, że między 15 a 40 rokiem życia badamy jądra, żeby wykrywać bardzo dobrze leczące się, ale niebezpieczne nowotwory jąder u młodych mężczyzn, a po 40. roku życia zaczynamy diagnostykę onkologiczną prostaty.

Do bezpłatnych badań w siedzibie NFZ ustawiła się spora kolejna chętnych. Większość przyznaje, że stara się pamiętać o profilaktyce.

- Mam żonę, dzieci, więc trzeba dbać o siebie. Pan doktor wszystko wytłumaczył, 40 lat minęło, więc mam się co pół roku widzieć z doktorem, a po 50-tce co kwartał. Im szybciej wybadamy, gdyby coś było, tym większe szanse na wyleczenie. Tak pan doktor obiecał, tego się trzymam - mówi jeden z mężczyzn.

- Robiłem takie badania dwa lata temu, staram się pilnować tego. To chyba taka świadomość ogólna kieruje tym, że trzeba takie rzeczy kontrolować - dodaje inny mężczyzna.

- Moja historia związana z chorobą nowotworową jądra otworzyła mi oczy na to, że jest taki lekarz jak urolog, do którego należy regularnie chodzić - mówi Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja idź na badania". - Chcemy pokazać na czym polega to badanie, żeby ten mężczyzna wiedział, do kogo iść, z czym się wiąże badanie, na czym polega. Oprócz standardowych badań, czyli morfologii, mówimy o badaniach, które powinny być wykonywane już od wieku młodzieńczego, czyli USG jąder, a później badanie PSA, czyli marker nowotworowy oraz badanie per rectum, którym dotykowo lekarz bada naszą prostatę.

- Każdy mężczyzna, którego coś nie pokoi, powinien zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Lekarz oceni, czy wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą np. urologiem i wtedy wystawi skierowanie lub też sam podejmie się zbadania czy wysłania pacjenta na dodatkowe badanie np. PSA.

- Poradnia onkologiczna jest bez skierowania. Oczywiście jest bardzo dużo pacjentów , ale z drugiej strony każdy pacjent z wątpliwościami zostanie przyjęty - dodaje Rafał Olejnik, urolog z kliniki Nowa w Kędzierzynie-Koźlu.

Dziś (30.11) w akcji profilaktycznej NFZ wzięło udział 70 panów. U 5 mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty, u jednej osoby raka jądra. Wszyscy panowie wcześniej nie wiedzieli o swojej chorobie.
Jacek Chełchowski
ludzie
Krzysztof Danków
Barbara Pawlos, Rafał Olejnik

Wiadomości z regionu

2023-01-28, godz. 21:30 "Żeby młodzi poczuli odpowiedzialność za nasz region". Spotkanie przedstawicieli OKOOP-u Chcą przypomnieć o zdarzeniach, które doprowadziły do tego, że jesteśmy województwem opolskim i przekazać pałeczkę młodemu pokoleniu. 25 lat temu rozpoczęła… » więcej 2023-01-28, godz. 20:17 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Uwaga na śliskie nawierzchnie Do dwóch kolizji doszło dzisiaj (28.01) późnym popołudniem na drogach krajowych. » więcej 2023-01-28, godz. 20:00 Gmina Strzelce Opolskie wraz z parafią organizują warsztaty zimowe. Niebawem ruszają zapisy Bezpłatne warsztaty zimowe odbędą się niebawem w Strzelcach Opolskich. Jak co roku gmina wraz z parafią św. Wawrzyńca podczas ferii organizuje zajęcia… » więcej 2023-01-28, godz. 19:30 Uczą się taktyki, strzelania i pierwszej pomocy. Szkolenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [ZDJĘCIA] Uczestnicy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej uczą się żołnierskiego rzemiosła. Na poligonie wojskowym w Opolu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:00 Tutaj żyje się dobrze. W gminie Jemielnica przybywa osób powyżej 90 roku życia Czterdziestu czterech mieszkańców gminy Jemielnica widnieje w ewidencji jako osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat. Jak mówi wójt Marcin Wycisło to… » więcej 2023-01-28, godz. 17:00 Miłośnicy zimowych biegów nie zawiedli. "Zmrożona połówka" w Turawie przyciągnęła tłumy Chłodna aura była dla nich tylko zachętą do aktywności fizycznej. 350 osób pojawiło się na starcie biegów crossowych organizowanych nad dużym jeziorem… » więcej 2023-01-28, godz. 16:10 Śmiertelny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu. Droga między Cisową a Łąkami Kozielskimi jest zablokowana Mimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny, który z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo na ul. Aleksandra Fredry w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2023-01-28, godz. 16:00 Ferie w Opolu. Oferta MOSiR-u i biblioteki Na sportowo i z ciekawą książką będą mogli spędzić ferie zimowe uczniowie w Opolu. Już można zapoznać się z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-01-28, godz. 14:15 Wybuch pieca w Kolonowskiem. W akcji sześć zastępów straży Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania doszło dziś (28.01) w domu jednorodzinnym w Kolonowskiem. W budynku przebywała jedna osoba, której nic się nie st… » więcej 2023-01-28, godz. 14:00 Rada Najwyższa Ukrainy nagrodzi posła Witolda Zembaczyńskiego za pomoc w czasie wojny Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński otrzyma medal 'Honor et gloria' od Rady Najwyższej Ukrainy. To wyróżnienie za niesioną pomoc naszym wschodnim sąsiadom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »