Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-30, 16:35 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty

Movember w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Movember w opolskim NFZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Movember w opolskim NFZ [fot. B. Pawlos]
Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści przypominają panom o tym, jak ważna jest profilaktyka oraz regularne badania prostaty i jąder. Dziś (30.11) taka szansa była w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Nowotwory prostaty to najczęstsze nowotwory pojawiające się u mężczyzn po 50. roku życia - mówi Jacek Chełchowski, urolog z Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu. - Nowotwór prostaty nie daje żadnych objawów, można dobrze oddawać mocz, nie mieć problemów z potencją, nie mieć żadnych chorób towarzyszących, a mieć nowotwór prostaty, nawet rozsiany. Także mężczyźni po 15-18 roku życia tak naprawdę już powinni pokazać się u urologa. Dlatego, że między 15 a 40 rokiem życia badamy jądra, żeby wykrywać bardzo dobrze leczące się, ale niebezpieczne nowotwory jąder u młodych mężczyzn, a po 40. roku życia zaczynamy diagnostykę onkologiczną prostaty.

Do bezpłatnych badań w siedzibie NFZ ustawiła się spora kolejna chętnych. Większość przyznaje, że stara się pamiętać o profilaktyce.

- Mam żonę, dzieci, więc trzeba dbać o siebie. Pan doktor wszystko wytłumaczył, 40 lat minęło, więc mam się co pół roku widzieć z doktorem, a po 50-tce co kwartał. Im szybciej wybadamy, gdyby coś było, tym większe szanse na wyleczenie. Tak pan doktor obiecał, tego się trzymam - mówi jeden z mężczyzn.

- Robiłem takie badania dwa lata temu, staram się pilnować tego. To chyba taka świadomość ogólna kieruje tym, że trzeba takie rzeczy kontrolować - dodaje inny mężczyzna.

- Moja historia związana z chorobą nowotworową jądra otworzyła mi oczy na to, że jest taki lekarz jak urolog, do którego należy regularnie chodzić - mówi Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja idź na badania". - Chcemy pokazać na czym polega to badanie, żeby ten mężczyzna wiedział, do kogo iść, z czym się wiąże badanie, na czym polega. Oprócz standardowych badań, czyli morfologii, mówimy o badaniach, które powinny być wykonywane już od wieku młodzieńczego, czyli USG jąder, a później badanie PSA, czyli marker nowotworowy oraz badanie per rectum, którym dotykowo lekarz bada naszą prostatę.

- Każdy mężczyzna, którego coś nie pokoi, powinien zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Lekarz oceni, czy wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą np. urologiem i wtedy wystawi skierowanie lub też sam podejmie się zbadania czy wysłania pacjenta na dodatkowe badanie np. PSA.

- Poradnia onkologiczna jest bez skierowania. Oczywiście jest bardzo dużo pacjentów , ale z drugiej strony każdy pacjent z wątpliwościami zostanie przyjęty - dodaje Rafał Olejnik, urolog z kliniki Nowa w Kędzierzynie-Koźlu.

Dziś (30.11) w akcji profilaktycznej NFZ wzięło udział 70 panów. U 5 mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty, u jednej osoby raka jądra. Wszyscy panowie wcześniej nie wiedzieli o swojej chorobie.
Jacek Chełchowski
ludzie
Krzysztof Danków
Barbara Pawlos, Rafał Olejnik

Wiadomości z regionu

2024-02-25, godz. 12:04 Prezydent Opola odsłania wyborcze karty z nazwiskami kolejnych kandydatów do rady miasta Radni dzielnic, społecznicy oraz przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta - kolejne osoby dołączają do komitetu wyborczego Arkadiusza Wiśniewskiego i w… » więcej 2024-02-25, godz. 10:15 Uchodźcy z Ukrainy znaleźli w naszym regionie nie tylko schronienie, ale też pracę Ponad 22 tysiące uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w naszym regionie. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, najwięcej jest ich zatrudnionych… » więcej 2024-02-25, godz. 10:07 Józef Swaczyna kończy karierę samorządowca? Nie otrzymał wyborczych rekomendacji Józef Swaczyna, który od 20 lat jest starostą strzeleckim, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie kandydował do rady powiatu. 74-letni włodarz nadal… » więcej 2024-02-25, godz. 10:02 18 godzin na dobę z tenisem w Oleśnie. Wydłużono godziny otwarcia krytego kortu Przez 18 godzin na dobę czynny jest kryty kort tenisowy w Oleśnie wobec ogromnego zainteresowania obiektem otwartym pod koniec ubiegłego roku. Korzystanie z… » więcej 2024-02-25, godz. 10:01 Opole: ciąg dalszy nauki podstaw samoobrony dla pań. Trwają zapisy Komenda Miejska Policji w Opolu prowadzi zapisy do piątej edycji zajęć z samoobrony dla kobiet. » więcej 2024-02-25, godz. 10:00 Planowane zmiany w podstawie programowej matematyki. Co na to nauczyciele? Trwa trzeci dzień 32. Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki 'Matematyczne (O)pole'. Od piątku (23.02) bierze w niej udział łącznie około… » więcej 2024-02-25, godz. 09:53 Nowoczesna metoda badania kobiet zastosowana po raz pierwszy w Krapkowickim Centrum Zdrowia Pomaga nie tylko zdiagnozować, ale też usunąć zmiany czy pobrać wycinki do badań. Histeroskopia w znieczuleniu miejscowym jest minimalnie inwazyjnym, a zarazem… » więcej 2024-02-25, godz. 09:50 Flakon po znanych perfumach znaleziono w Nysie podczas wykopalisk Szklane znaleziska codziennego użytku wydobyto wśród półtorej tony innych artefaktów pochodzących od czasów początku miasta do roku 1945. Prace wykopaliskowe… » więcej 2024-02-24, godz. 18:18 Pożar domu jednorodzinnego w Grodźcu 7 zastępów straży pożarnej wysłano do Grodźca, gdzie doszło do pożaru domu. » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Katarzyna Kukolka-Bogocz kandydatką PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz jest kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W szranki na pewno stanie z Sabiną Nowosielską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »