Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 11:45 Autor: Roman Juranek

"Dzień serca" w Opolu. Można sprawdzić kondycję układu krążenia

"Dzień serca" 2021. [fot. arch. własne organizatora]
"Dzień serca" 2021. [fot. arch. własne organizatora]
W ramach akcji „Dzień Serca. Opolska ścieżka profilaktyki sercowo-naczyniowej” na pl. Kopernika w Opolu zaplanowano w sobotę (24.09) m.in. bezpłatne badania, konsultacje czy warsztaty zdrowego żywienia.
Na "Dzień serca" zaprasza prof. dr Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - To doroczne święto, które poświęcone jest promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. I z tej okazji mieszkańcom Opola i województwa opolskiego proponujemy sprawdzenie kondycji swoich serc i naczyń krwionośnych. Spotkania potrwają do 15:00.

- Jedną z niewątpliwych atrakcji pikniku będzie karetka reanimacyjna i pokazy oraz szkolenia w zakresie reanimacji i udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie zapraszamy wszystkich, również dzieci do tego by zobaczyć, jak wygląda prawdziwa karetka, co należy robić, jak należy pomagać osobom, które nagle stracą przytomność - mówi prof. dr Marek Gierlotka.

Zastępca kierownika Oddziału i Kliniki Kardiologii USK dr Piotr Feusette dodaje, że w tym roku „Dzień Serca” został pomyślany jako ścieżka profilaktyczna. - Nasza ścieżka jest zaprojektowana jako ciąg przystanków, namiotów, w których będzie można zbadać ciśnienie krwi, poziom cukru, cholesterolu, określić stan tętnic obwodowych. Pozwoli to określić ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo z jakim możemy zachorować na poważną chorobę układu krążenia.

Wyniki badań będzie można skonsultować na miejscu ze specjalistami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.
Marek Gierlotka
Marek Gierlotka
Piotr Feusette

Wiadomości z regionu

2022-12-04, godz. 19:38 O białych górnikach w Muzeum Śląska Opolskiego Górnicy mają dziś swoje święto. 4 grudnia obchodzona jest tradycyjna Barbórka. Na Opolszczyźnie świętują biali górnicy, którzy na co dzień pracują… » więcej 2022-12-04, godz. 19:07 "Przegrać z mistrzami świata to nie wstyd". Opolscy kibice o meczu Polska-Francja 'Przegrać po takiej walce i z mistrzami świata to nie wstyd' - to komentarz kibiców, którzy dzisiejsze zmaganie Polaków w Katarze obserwowali w strefie kibica… » więcej 2022-12-04, godz. 18:00 Mikołaje na motocyklach zjechali do Opola na jarmark bożonarodzeniowy Sanie z reniferami zamienili na dwa kółka i ryczące silniki. Mikołaje na motocyklach pojawili się na pl. Wolności w Opolu. Motocykliści w charakterystycznych… » więcej 2022-12-04, godz. 17:44 Charytatywna zbiórka podczas świątecznego jarmarku w Opolu Na jarmarku bożonarodzeniowym można nie tylko zasmakować przysmaków, ale m.in. zobaczyć występy romskim zespołów. Stowarzyszenie 'Górska Roma' prowadzi… » więcej 2022-12-04, godz. 16:31 Uwaga, kierowcy. Są utrudnienia na A4 po dachowaniu lawety przewożącej auto Kolizja na A4. Między węzłami Strzelce Opolskie i Łany na km 281 doszło do dachowania lawety z samochodem osobowym. Zablokowany jest prawy pas w kierunku… » więcej 2022-12-04, godz. 15:34 "Szanse na wygraną małe, ale nadzieja jest" - opolanie o meczu Polski z Francją w 1/8 finału mundialu To jeden z najważniejszych meczów ostatnich lat, jaki przyszło grać polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Tak o mundialowym starciu biało-czerwonych, którzy… » więcej 2022-12-04, godz. 14:45 Pierwszy charytatywny kiermasz adwentowy przed hospicjum Betania Zbierają na opłacenie rachunków za energię elektryczną i gaz. Przed siedzibą hospicjum Betania w Opolu trwa pierwszy charytatywny kiermasz adwentowy. Każdy… » więcej 2022-12-04, godz. 14:37 Młodzi pływacy rywalizują na basenie o puchar prezydenta Opola Niedzielę spędzają na basenie rywalizując o puchar prezydenta Opola. Młodzi pływacy na basenie Wodna Nuta biorą udział w Mistrzostwach Szkółek Pływ… » więcej 2022-12-04, godz. 14:05 Mikołaje, skrzaty i elfy pojawiły się ósmej edycji biegów w Żytniowie Ponad 200 zawodników pojawiło się na starcie Biegu Mikołajkowego w Żytniowie w gminie Rudniki. Uczestnicy zawodów w czerwonych czapkach mierzyli się z dystansem… » więcej 2022-12-04, godz. 12:03 Zamiast dzwonków sań, w Prudniku warto dziś nasłuchiwać... ryku silników Na prudnickim rynku ponownie pojawią się dziś (04.12) 'motomikołaje'. To impreza z długą, bo już 16-letnią tradycją. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »