Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-13, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski

Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski.
Najpierw trzeba było ukończyć trzytygodniowe podstawowe szkolenie praktyczne ze stopniem szeregowego rezerwy, a później kurs podoficerski. Generał brygady Maciej Siudak, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, stawia na jakość żołnierzy.

- Mówiąc o podoficerach Wojska Polskiego – służby czynnej lub podoficerach rezerwy – mnie przede wszystkim i nieodmiennie zależy na jakości tych ludzi. Wobec tego liczba jest rzeczą wtórną. Istotne jest, co ci młodzi ludzie prezentują sobą, co mają w sercu i czym mogą dysponować na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej, dodaje, że bardzo istotne jest zbliżanie wojska do społeczeństwa i społeczeństwa do wojska.

- Legia Akademicka jest trochę jak Wojska Obrony Terytorialnej, bo w WOT służą ci, którzy normalnie na co dzień są lekarzami, nauczycielami czy przedsiębiorcami. W Legii Akademickiej są z kolei studenci różnych kierunków studiów. Oni przy okazji szkolą się i jednocześnie uzyskują stopień podoficerski lub oficerski rezerwy. To jest niezwykle ważne.

Weronika Giza i Maciej Matyjasek, kaprale rezerwy, mówią o trudnościach szkolenia i przyszłości w mundurze.

- Było trudno dostosować się do takiego trybu życia i do zachowania dyscypliny. Myślę, że jak tylko skończę licencjat, będę chciała przystąpić do którejś służby – policji lub wojska.

- Idąc do wojska, każdy liczy się z trudnościami. Łatwo nie było, ale też nieszczególnie wysoki poziom trudności dla mnie. To indywidualna kwestia dostosowania się. Najpierw chcę skończyć studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a później ewentualnie dalsza służba wojskowa.

Jutro (14.08) do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej trafią studenci na drugi w tym roku turnus LA, który potrwa trzy tygodnie.
Maciej Siudak
Marcin Ociepa
W. Giza i M. Matyjasek

Wiadomości z regionu

2022-10-04, godz. 15:41 Obywatele Ukrainy mieszkający u nas mogą liczyć na tabletki jodku potasu Uchodźcy z Ukrainy, którzy zamieszkują w naszym regionie również, w razie konieczności, otrzymają tabletki jodku potasu. Dostaną je w taki sam sposób… » więcej 2022-10-04, godz. 15:12 Na powitanie radość "stacjonarna", ale zima będzie hybrydowa. Nowy rok akademicki na UO [ZDJĘCIA] Oficjalna inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. Naukę rozpoczęło tam blisko 10 tysięcy studentów, z czego 3,5 tysiąca to ci z… » więcej 2022-10-04, godz. 14:36 Sprzęt medyczny zostaje w regionie, CWK "wraca" do miasta. To finał szpitala tymczasowego w Opolu [ZDJĘCIA] 21,5 miliona złotych - taka jest wartość sprzętu, który był użytkowany w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu. Teraz ma służyć innym pacjentom. Ruszyło… » więcej 2022-10-04, godz. 13:15 Dodatkowe pieniądze dla trzech szpitali w regionie. Warunków otrzymania wsparcia było kilka ZOZ Oleśnie, Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich oraz Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach - do tych trzech szpitali trafią pieniądze z dodatkowej… » więcej 2022-10-04, godz. 12:15 MZK w Opolu kupuje kolejne elektryczne autobusy. Na których liniach będą kursowały? Kolejne elektryczne autobusy dla Opola. Miejski Zakład Komunikacyjny rozstrzygnął właśnie przetarg na dostarczenie 8 nowych pojazdów. Najlepszą ofertę… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 Kurs pod prąd A4! "Kierująca tłumaczyła, że chciała zaoszczędzić czas" [FILM] 20 kilometrów pod prąd przejechała autostradą A4 43-letnia mieszkanka Dolnego Śląska. Została zatrzymana pod Opolem. Jak przekazała policjantom - przegapiła… » więcej 2022-10-04, godz. 11:41 Wymuszenie rozbójnicze w Nysie. Sprawca zatrzymany po kilku godzinach [FILM] W Nysie sprawca zmusił starszego mężczyznę do wydania pieniędzy oraz zawarcia umowy abonamentowej na dwa telefony. » więcej 2022-10-04, godz. 11:24 Kolizja dwóch samochodów osobowych przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło przed południem na ul. Katowickiej w Opolu. Droga jest już przejezdna. » więcej 2022-10-04, godz. 11:00 Opole: kolejarze ponownie zamkną przejazd pod wiaduktem na Krapkowickiej W Opolu szykują się kolejne utrudnienia dla kierowców. Od przyszłego wtorku (11.10) ponownie zamknięta zostanie ulica Krapkowicka na Zaodrzu. Kolejarze powracają… » więcej 2022-10-04, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski inauguruje nowy rok akademicki. Wśród wyzwań ryzyko nauki zdalnej i spodziewane wysokie koszty … - Bardzo byśmy sobie życzyli, żeby nauczanie zdalne nie było potrzebne - przyznał w 'Porannej Rozmowie Radia Opole' dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prorektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »