Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-13, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski

Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Promocja absolwentów Legii Akademickiej [fot. Witold Wośtak]
Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski.
Najpierw trzeba było ukończyć trzytygodniowe podstawowe szkolenie praktyczne ze stopniem szeregowego rezerwy, a później kurs podoficerski. Generał brygady Maciej Siudak, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, stawia na jakość żołnierzy.

- Mówiąc o podoficerach Wojska Polskiego – służby czynnej lub podoficerach rezerwy – mnie przede wszystkim i nieodmiennie zależy na jakości tych ludzi. Wobec tego liczba jest rzeczą wtórną. Istotne jest, co ci młodzi ludzie prezentują sobą, co mają w sercu i czym mogą dysponować na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej, dodaje, że bardzo istotne jest zbliżanie wojska do społeczeństwa i społeczeństwa do wojska.

- Legia Akademicka jest trochę jak Wojska Obrony Terytorialnej, bo w WOT służą ci, którzy normalnie na co dzień są lekarzami, nauczycielami czy przedsiębiorcami. W Legii Akademickiej są z kolei studenci różnych kierunków studiów. Oni przy okazji szkolą się i jednocześnie uzyskują stopień podoficerski lub oficerski rezerwy. To jest niezwykle ważne.

Weronika Giza i Maciej Matyjasek, kaprale rezerwy, mówią o trudnościach szkolenia i przyszłości w mundurze.

- Było trudno dostosować się do takiego trybu życia i do zachowania dyscypliny. Myślę, że jak tylko skończę licencjat, będę chciała przystąpić do którejś służby – policji lub wojska.

- Idąc do wojska, każdy liczy się z trudnościami. Łatwo nie było, ale też nieszczególnie wysoki poziom trudności dla mnie. To indywidualna kwestia dostosowania się. Najpierw chcę skończyć studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a później ewentualnie dalsza służba wojskowa.

Jutro (14.08) do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej trafią studenci na drugi w tym roku turnus LA, który potrwa trzy tygodnie.
Maciej Siudak
Marcin Ociepa
W. Giza i M. Matyjasek

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »