Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-13, 16:16 Autor: Witold Wośtak

"Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami". Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA]

Czołg Leopard [fot. Witold Wośtak]
Czołg Leopard [fot. Witold Wośtak]
Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej w całym kraju przebiegają pod hasłem "Zostań Żołnierzem RP". W programie obok pokazu sprzętu wojskowego jest i żołnierska grochówka, a na ochotników czekają mobilne punkty rekrutacyjne.
Jedną z atrakcji jest pokaz sprzętu wojskowego, gdzie można zobaczyć również transporter Rosomak, wyrzutnię rakiet Langusta czy moździerz samobieżny RAK. Niemiecki czołg waży prawie 60 ton i ma moc 1500 koni mechanicznych.

- Za każdym razem czołg przykuwa najwięcej uwagi - mówi jeden z żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

- Najczęstsze pytanie jest o to zgrubienie na armacie. To jest przedmuchiwacz, który zapobiega cofaniu się gazów prochowych po wystrzale. O to najczęściej pytają dorośli. Z kolei dzieci potrafią zadawać bardzo konkretne pytania, na przykład o częstotliwość pomiaru laserem.

Zapytaliśmy uczestników, dlaczego czołg budzi tak duże zainteresowanie.

- Wszyscy chcą być Jankami, Gustlikami i myślę, że nadal utrzymuje się ten sentyment do Czterech Pancernych. Czołg to czołg. Widać mniejsze zainteresowanie pozostałym sprzętem, który jest przecież bardzo ważny. Mimo to, zainteresowanie czołgiem jest niesamowite.

- Może dlatego, że czołg jest bardzo powszechny w grach komputerowych i wielu ludzi go kojarzy, w przeciwieństwie do reszty sprzętu. Gry skupiają się głównie na czołgach samolotach i okrętach. W grach czołg wydaje się mniejszy i myśli się, że można samemu nim sterować. Tu okazuje się, że do obsługi potrzeba kilku osób.

Piknik w Opolu potrwa do 18:00. Podobna impreza jutro w Oleśnie i poniedziałek w Krapkowicach.
Żołnierz
Uczestnicy pikniku

Wiadomości z regionu

2022-10-04, godz. 16:16 #SprzątamyDlaPolski po opolsku. W akcji uczniowie I LO Cała Polska, także Opole usuwa dziś śmieci ze swojej najbliższej okolicy. Trwa akcja 'Sprzątamy dla Polski', której inicjatorem jest Stowarzyszenie 'Dla… » więcej 2022-10-04, godz. 15:41 Obywatele Ukrainy mieszkający u nas mogą liczyć na tabletki jodku potasu Uchodźcy z Ukrainy, którzy zamieszkują w naszym regionie również, w razie konieczności, otrzymają tabletki jodku potasu. Dostaną je w taki sam sposób… » więcej 2022-10-04, godz. 15:12 Na powitanie radość "stacjonarna", ale zima będzie hybrydowa. Nowy rok akademicki na UO [ZDJĘCIA] Oficjalna inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. Naukę rozpoczęło tam blisko 10 tysięcy studentów, z czego 3,5 tysiąca to ci z… » więcej 2022-10-04, godz. 14:36 Sprzęt medyczny zostaje w regionie, CWK "wraca" do miasta. To finał szpitala tymczasowego w Opolu [ZDJĘCIA] 21,5 miliona złotych - taka jest wartość sprzętu, który był użytkowany w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu. Teraz ma służyć innym pacjentom. Ruszyło… » więcej 2022-10-04, godz. 13:15 Dodatkowe pieniądze dla trzech szpitali w regionie. Warunków otrzymania wsparcia było kilka ZOZ Oleśnie, Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich oraz Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach - do tych trzech szpitali trafią pieniądze z dodatkowej… » więcej 2022-10-04, godz. 12:15 MZK w Opolu kupuje kolejne elektryczne autobusy. Na których liniach będą kursowały? Kolejne elektryczne autobusy dla Opola. Miejski Zakład Komunikacyjny rozstrzygnął właśnie przetarg na dostarczenie 8 nowych pojazdów. Najlepszą ofertę… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 Kurs pod prąd A4! "Kierująca tłumaczyła, że chciała zaoszczędzić czas" [FILM] 20 kilometrów pod prąd przejechała autostradą A4 43-letnia mieszkanka Dolnego Śląska. Została zatrzymana pod Opolem. Jak przekazała policjantom - przegapiła… » więcej 2022-10-04, godz. 11:41 Wymuszenie rozbójnicze w Nysie. Sprawca zatrzymany po kilku godzinach [FILM] W Nysie sprawca zmusił starszego mężczyznę do wydania pieniędzy oraz zawarcia umowy abonamentowej na dwa telefony. » więcej 2022-10-04, godz. 11:24 Kolizja dwóch samochodów osobowych przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło przed południem na ul. Katowickiej w Opolu. Droga jest już przejezdna. » więcej 2022-10-04, godz. 11:00 Opole: kolejarze ponownie zamkną przejazd pod wiaduktem na Krapkowickiej W Opolu szykują się kolejne utrudnienia dla kierowców. Od przyszłego wtorku (11.10) ponownie zamknięta zostanie ulica Krapkowicka na Zaodrzu. Kolejarze powracają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »