Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-15, 09:03 Autor: Roman Juranek

Święto Wojska Polskiego. Marcin Ociepa: "W armii musimy mieć elitę społeczeństwa"

Piknik wojskowy w Oleśnie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Piknik wojskowy w Oleśnie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Marcin Ociepa [fot. Agnieszka Lubczańska]
Marcin Ociepa [fot. Agnieszka Lubczańska]
W regionie odbywają się pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mieszkańcy Opolszczyzny licznie korzystają z prezentowanych atrakcji.
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa powiedział w "Porannej rozmowie Radia Opole", że żołnierze cieszą się dużym szacunkiem społecznym.

- Bardzo nas to raduje, że kiedy widzimy badania zaufania społecznego do wojska, jako instytucji, to żołnierze są na pierwszym miejscu. Są w ścisłej czołówce szacunku do zawodu żołnierza i zaufania do instytucji Wojska Polskiego. Te dni, takie jak dziś, są momentem, kiedy my, jako społeczeństwo możemy okazać masowo wsparcie dla naszych żołnierzy i ich rodzin.

Podczas pikników prowadzona jest także rekrutacja do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - Dlatego, że oprócz promocji służby wojskowej, podziękowaniu naszym żołnierzom, my musimy mieć nowych żołnierzy, nowych chętnych. Bo skoro rozbudowujemy armię do 300 tys., to my musimy mieć jak najwięcej chętnych, żeby spośród nich wybrać najlepszych. I dlatego tworzymy różnego rodzaju mechanizmy. WOT jest jednym z takich mechanizmów. Wojska Obrony Terytorialnej tym się różnią od Wojsk Operacyjnych, oprócz tego, że są ściśle związane z danym terenem, z danym regionem, z danymi powiatami, to większość żołnierzy wykonuje inne obowiązki zawodowe.

Powstaje coraz więcej opolskich struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Marcin Ociepa przypomniał, że powstał już 171. Batalion Lekkiej Piechoty w Brzegu. Teraz powstaje 172. Batalion Lekkiej Piechoty w Opolu. Stacjonować będzie w kompleksie koszarowym przy ulicy Domańskiego. W sobotę (13.08) poznaliśmy dowódcę. Został nim podpułkownik Cezary Gabryszak. Celem jest utworzenie 17. Opolskiej Brygady Terytorialnej.
Marcin Ociepa
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Szajka Gruzinów, trudniących się włamaniami do aut rozbita. Sprawa jest rozwojowa Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »