Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-29, 16:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To postać godna upamiętnienia". Skwer w opolskiej dzielnicy generalskiej od dziś nosi imię gen. Marii Wittek

Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer im. gen. Marii Wittek w dzielnicy Generalskiej w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Skwer u zbiegu ulic Luboszyckiej, Waryńskiego, Nysy Łużyckiej oraz Pułaskiego w Opolu od dziś (29.04) oficjalnie nosi imię gen. Marii Wittek, pierwszej w historii Wojska Polskiego kobiety w stopniu generała. Za inicjatywą stoi przewodnicząca Rady Dzielnicy IX Stare Miasto Anna Tabisz, która jest zarazem radną Opola.
- Ten skwer przez wiele lat był zaniedbany, teraz dzięki działaniom całej rady odzyskuje swój dawny blask. Chcieliśmy też, aby był on bardziej kojarzony, stąd pomysł na złożenie wniosku do rady miasta o nadanie mu nazwy gen. Marii Witek - mówi Anna Tabisz, przewodnicząca Rady Dzielnicy IX Stare Miasto.

- Bardzo zależało mi również na tym, żeby to kobieta była patronką tego miejsca. Chciałam też podkreślić, że nie była to tylko pierwsza generalni, kobieta żołnierka, ale również pierwsza studentka wydziału matematyki na Uniwersytecie Kijowskim. Jest to postać nietuzinkowa i godna tego, aby ją przywołać i upamiętnić.

- Mam nadzieję, że nadanie nazwy generał Marii Wittek temu skwerowi pozwoli mieszkańcom, a zwłaszcza młodzieży zainteresować się tą bardzo ważną postacią - dodaje Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

- Bardzo ciekawą i bohaterską. Przede wszystkim była pierwszą kobietą w polskiej armii, ale też walczyła o niepodległość przed jej odzyskaniem, a także podczas I i II Wojny Światowej. Walczyła także za czasów komuny, tutaj z tym reżimem. Na pewno jest ona godna upamiętnienia.

- Cieszę się, że mieszkańcy wychodzą z takimi inicjatywami i nie tylko zmieniają otoczenie wokół siebie, ale też przypominają dzięki temu o ważnych postaciach w naszej historii - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- My zachęcamy rady dzielnic do aktywności, żeby nie tylko partie polityczne, ale po prostu mieszkańcy Opola byli aktywni w szerokim zakresie. Mam tu na myśli bieżące remonty oraz utrzymanie bieżących rzeczy, jakie się w dzielnicach dzieją i również takich inicjatyw, które honorują pamięć. W tym wypadku rzecz szczególna, bo rada dzielnicy świadomie postawiła na kobietę, chcąc podkreślić to, że Opole powinno nie tylko honorować wybitnych Polaków mężczyzn.

Dodajmy, że jak zapowiedziała Rada Dzielnicy w najbliższym czasie na skwerze ma się pojawić nowe oświetlenie, a potem ma ruszyć remont nieczynnej od wielu lat fontanny.
Anna Tabisz
Tomasz Witkowski
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »