Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-01, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Zaodrza zyskają park kieszonkowy. Będzie tam między innymi zimozielona ściana

Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Park kieszonkowy na Zaodrzu w Opolu [fot. www.facebook.com/Rada Dzielnicy Zaodrze]
Altany piknikowe w okolicy ulicy Dambonia w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Altany piknikowe w okolicy ulicy Dambonia w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Park kieszonkowy będzie do dyspozycji mieszkańców Zaodrza w Opolu dzięki współpracy rady dzielnicy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego.
W tej części miasta realizowanych jest wiele inwestycji, co dzieje się również kosztem zieleni, więc chodzi o jej uzupełnianie czy odnawianie. Będzie tam między innymi zimozielona ściana.

- Zakończyliśmy pierwszy etap i czekamy na drugi w przyszłym roku - mówi Jacek Kasprzyk, przewodniczący Rady Dzielnicy Zaodrze.

- Udało się odrestaurować ogrodzenie czy siatkę, na której będzie rosła zimozielona ściana. Są też sadzonki roślin - one mają piąć się po tej ścianie. Jest zrobione nawodnienie, więc będzie można podlewać to wszystko. Dla ściany zimozielonej zainstalowano specjalne oświetlenie. Wyznaczono również specjalne strefy z podkładu mineralnego - one również są obsadzone roślinami. Poza tym stoją już meble, czyli mała architektura.

Część mieszkańców zwraca uwagę w internecie, że plac za szkołą służy wyprowadzaniu psów, a właściciele niekoniecznie sprzątają po czworonogach. Co na to Jacek Kasprzyk?

- Zdarzają się czarne owce, które nie zachowują się w należyty sposób. Rada dzielnicy od lat wyposaża okolicę na przykład w kosze na psie odchody. Zdarzały się jednak sytuacje, że kosze były zapełniane zwykłymi odpadami domowymi, bo komuś nie chciało się iść kawałek dalej do normalnego śmietnika.

Rada Dzielnicy Zaodrze odnawia również tereny zielone przy ulicy Dambonia, Prószkowskiej i Wojska Polskiego. Na Dambonia postawiono ostatnio altany piknikowe.
Jacek Kasprzyk 1
Jacek Kasprzyk 2

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki Przywrócono stałą organizację ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim. Tym samym zakończył się oficjalnie… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »