Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-19, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Od 100 do 200 objawów na liście powikłań po COVID-19. Wśród nich udary, które dotykają także 30-latków

Rehabilitacja [fot. D. Klimczak]
Rehabilitacja [fot. D. Klimczak]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Na liście powikłań po przechorowaniu COVID-19 znajduje się już od stu do 200 objawów. To nie tylko problemy z płucami, ale mowa jest również o fali udarów i zaburzeń rytmu serca. Uciążliwe konsekwencje przejścia zakażenia koronawirusem dotyczą coraz młodszych osób. Temat poruszaliśmy w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Widzimy, że nawet u osób, które covid przeszły łagodnie występują olbrzymie problemy zdrowotne - mówi Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. - Mamy dużo pacjentów jeżeli chodzi o rehabilitację neurologiczną w wieku trzydziestu lat po udarach. Jak rozmawiam z doktorem Juszczykiem ze szpitala w Białej, który specjalizuje się w kardiologii, to bardzo dużo osób, które przeszły covid zgłasza się z migotaniem przedsionków. Skutki tego będziemy jeszcze leczyć przez rok, dwa, pięć, bo my dopiero się uczymy, jak leczyć tych pacjentów i skutecznie ich rehabilitować.

Jak zauważa Wojciech Machelski problemy zdrowotne po covidzie widać nawet na oddziale ortopedycznym. - Zauważyliśmy teraz dużo przypadków, że pacjenci skarżą się na coraz większe bóle związane z biodrami czy z kolanami. Zauważyliśmy też, że dużo młodych pacjentów mamy teraz w przypadku ortopedii na zabiegi endoprotez stawów biodrowych, gdzie jest martwica kości, która powoduje silne bóle i musi być interwencja chirurgiczna.

Profesor Jan Szczegielniak, który opracował program rehabilitacji pocovidowej w szpitalu MSWiA w Głuchołazach zauważa, że natężenie objawów po przebytym zakażeniu może być różne. - U niektórych osób powikłania utrzymują się od ponad roku - mówi. - Te powikłania mogą też ustępować, ale w ich miejsce mogą pojawiać się nowe objawy. Dotyka to coraz częściej osób młodych, które nie skończyły trzydziestu lat. Mówimy także o osobach, które praktycznie bezobjawowo przechodziły zakażenie i takich, u których objawy po przebytej chorobie pojawiły się dopiero po jakimś czasie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu prowadzi rehabilitację pocovidową dla pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. - Zgłaszają się do nas pacjenci, którzy mają głównie problemy z dusznością - mówi Magdalena Szostak z zakładu rehabilitacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Pacjenci oceniają, że są wolniejsi od swoich rówieśników, musza odpocząć, w trakcie pokonywania dystansu, np. podczas wchodzenia po schodach. Mówią, że ogólnie czują słabość, mają problemy z codziennym funkcjonowaniem, z koordynacją, z równowagą. Mają również stany lękowe. Pacjenci skarżą się ogólnie na bóle kończyn dolnych, określają, że doskwiera im wzmożone pocenie.

Jak informuje prof. Szczegielniak przyjmuje się, że u około 30 procent osób, które są hospitalizowane z powodu COVID-19, mogą występować objawy po przebytej chorobie.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros w magazynie Reporterskie Tu i Teraz
Wojciech Machelski cz.1
Wojciech Machelski cz.2
prof. Jan Sczczegielniak
Magdalena Szostak

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu. Są duże utrudnienia w ruchu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej 2022-07-05, godz. 16:35 Po latach starań Kędzierzyn-Koźle ma hospicjum. Czekano na nie 10 lat Hospicjum św. Anny w Kędzierzynie-Koźlu, najnowocześniejsza placówka opieki paliatywnej w regionie rozpoczęła dziś (05.07) oficjalnie swoją działalność… » więcej 2022-07-05, godz. 16:30 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 15:40 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 15:30 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 Uchwała krajobrazowa dopiero od 2023 roku? To wniosek opolskich radnych PO Opolscy radni miejscy Platformy Obywatelskiej chcą, aby uchwała krajobrazowa weszła w życie nie 20 lipca, a dopiero z końcem roku. O przesunięcie terminu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »