Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-19, 20:32 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. Ponad 30 tysięcy infekcji i 377 zgonów w kraju. Administracja publiczna ma pracować zdalnie, w przyszłym tygodniu krzywa zachorowań będzie rosła [INFOGRAFIKA]

Koronawirus [fot. Envato]
Koronawirus [fot. Envato]
Koronawirus w Polsce stan na 19 stycznia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 19 stycznia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 623 nowe infekcje odnotowano od wczoraj (18.01) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 30 586 kolejnych zakażeniach i śmierci 375 zarażonych osób w całej Polsce.
Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego w naszym regionie odnotowano 24 zgony. 4 z nich dotyczą powiatu kluczborskiego, po 3 Opola, powiatu oleskiego, nyskiego oraz kędzierzyńsko-kozielskiego. Zmarło również po 2 mieszkańców z powiatu brzeskiego, krapkowickiego oraz opolskiego, a po 1 zgonie potwierdzono w powiecie strzeleckim oraz namysłowskim.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w naszym województwie najwięcej zakażeń wykryto w Opolu (129) oraz w powiecie opolskim (111). W powiecie strzeleckim stwierdzono 84 przypadki COVID-19, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 76, a w powiecie nyskim 66. Zakażonych jest także 39 mieszkańców z powiatu brzeskiego, 31 z krapkowickiego, 28 z namysłowskiego oraz po 18 z powiatu kluczborskiego i oleskiego. W powiecie prudnickim potwierdzono 15 przypadków zakażeń, w powiecie głubczyckim 8.

Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie: mazowieckim (5594), śląskim (4647) i małopolskim (3471). 178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku pandemii liczba zakażeń potwierdzonych testem wyniosła 4 373 718. Z powodu COVID-19 zmarło 103 062 chorych. Obecnie w szpitalach przebywa 14 005 pacjentów, to o 393 osoby mniej niż wczoraj. Natomiast 1391 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Wczoraj było o 30 osób więcej. Wyzdrowiało 3 808 089 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1339 wolnych respiratorów.

Liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce wynosi 21 484 370, z kolei na Opolszczyźnie 445 420. Wczoraj (19.01) w regionie wykonano 4838 szczepień. Szczegółowe dane na temat poziomu zaszczepienia można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Cała Publiczna Szkoła Podstawowa numer 20 w Opolu przechodzi na nauczanie zdalne ze względu na przypadki zarażenia koronawirusem. Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opola, informuje o zakażeniach i kwarantannie w kolejnych przedszkolach oraz szkołach. Potwierdzono w sumie 19 zakażeń u uczniów i nauczycieli, a na izolację skierowano łącznie 546 osób.

Kwarantanna dotyczy łącznie 5 grup w pięciu przedszkolach: 29, 37, 44, 51 i 54. Na izolację skierowano też uczniów ośmiu szkół podstawowych: 20, 16, 24, 9, 1, 16, 24 oraz 33. Co do szkół ponadpodstawowych, zdalnie będzie teraz uczyć się część młodzieży z liceów: numer 1, 3, 8, 9 oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K Gzowskiego oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica.

Kwarantanna dla tych osób potrwa w najlepszym przypadku do najbliższego piątku (21.01), ale część musi poczekać o tydzień dłużej (28.01). Szczegółowy wykaz zakażeń jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Na liście powikłań po przechorowaniu COVID-19 znajduje się już blisko 200 objawów. To nie tylko problemy z płucami, ale mowa jest również o fali udarów i zaburzeń rytmu serca. Uciążliwe konsekwencje przejścia zakażenia koronawirusem dotyczą coraz młodszych osób.

- Widzimy, że nawet u osób, które covid przeszły łagodnie występują olbrzymie problemy zdrowotne - mówi Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Jak zauważa, problemy zdrowotne po covidzie widać nawet na oddziale ortopedycznym.

Szpital Wojewódzki w Opolu rozpoczął wykonywanie komercyjnych testów antygenowych na obecność koronawirusa. Wymazy są pobierane w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej przy ulicy Katowickiej przez siedem dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku między 14:00 a 18:00, a w weekendy od 11:00 do 15:00. - Mamy wiele telefonów od mieszkańców zainteresowanych takimi testami - mówi Renata Ruman-Dzido, prezes szpitala. Osoby zapisane na wymaz powinny pamiętać, aby co najmniej dwie godziny przed testem nie stosować środków przeciwbakteryjnych, maści do nosa ani leków. Cena za test to sto złotych.

- Jak najdłuższe zachowywanie nauki stacjonarnej w szkołach jest priorytetem – stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie wyznaczamy granicy, liczby zakażeń, która będzie oznaczała zmianę trybu nauki; ważny będzie m.in. poziom hospitalizacji - wskazał.

Szef resortu zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie m.in. o to, w jakiej sytuacji, przy jakim poziomie zakażeń rząd będzie rozważał wprowadzenie zdalnej nauki. "Po zeszłym roku widzimy, jakie są koszty nauki zdalnej, które dotyczą zarówno aspektu jakości edukacji, ale również, pewnych problemów, które są związane z readaptacją po okresie przerwy" – dodał.

- Szczepionka firmy Novavax powinna być dostępna w Polsce 21 lutego. Wtedy 9,5 mln szczepionek powinno trafić do całej Unii Europejskiej. Nasza aprowizacja jest na poziomie 8 proc. tej wartości unijnej, czyli w granicach 700 tys. szczepionek powinno przyjść do Polski - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat. Nuvaxovid to piąta zalecana w UE szczepionka przeciw COVID-19. Szczepionkę przeciw koronawirusowi amerykańskiej firmy Novavax wyprodukowano według klasycznej technologii. Może ona być alternatywą dla osób, które nie chcą przyjmować preparatów opartych na technologii mRNA. (PAP).

- Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w ciągu najbliższych dni będzie rozporządzenie w tej sprawie – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy – dodał Niedzielski.

Zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, "by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem".

W czasie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tysięcy. Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" – ocenił Niedzielski.

Koronawirus w Polsce stan na 19 stycznia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »