Radio Opole » Wiadomości z regionu
2025-01-03, 17:15 Autor: Jakub Biel

Opole bez schronów – gdzie szukać miejsca ukrycia w razie zagrożenia?

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
W obliczu potencjalnych zagrożeń wiele osób zastanawia się, gdzie szukać schronienia, szczególnie w sytuacji nagłego ataku. Opole nie posiada żadnego schronu spełniającego wymagania techniczne. Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ma wprowadzić zmiany w tym zakresie.
Większość mieszkańców Opola przyznaje, że nie wie, gdzie znajdują się schrony ani miejsca ukrycia w mieście.

- W Opolu chyba nie ma żadnych takich miejsc. Nie kojarzę. -  Ja nawet nie wiem, gdzie są schrony, tak na dobrą sprawę w Opolu. Najszybciej to tak, jak chyba gdzieś tam teraz mówią, to do piwnicy, nie? Ale tak, żeby gdzieś tam szukać schronienia, gdzie państwo przygotowało dla nas, to nie, no to nie ma. - Gdzie znajdziemy schron w Opolu? - Nie wiem. W ogóle nie mam pojęcia.

Kapitan Łukasz Nowak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu wyjaśnia, że na stronie państwowej straży pożarnej istnieje aplikacja mapowa, która może pomóc znaleźć miejsce schronienia.

-  Znajdziemy link do niej na każdej stronie komendy powiatowej, komendy wojewódzkiej państwowej straży pożarnej na terenie całej Polski. Wchodząc tam, jesteśmy w stanie rozpoznać najbliższe miejsca. Te najbliższe miejsca są charakteryzowane według konkretnych kryteriów, ilości osób, które mogą w nich przebywać, jakby stanu tego obiektu, jak również powierzchni i samego rodzaju tego obiektu.

Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, podkreśla, że brak schronów na terenie województwa jest pewnym problemem.

- Na chwilę obecną w Opolu nie ma typowego schronu dla ludności. Co prawda, niektóre miejsca w Opolu możemy zakwalifikować jako miejsca ukryć, no bo schron jako sam w sobie powinien spełniać pewne określone warunki. Do chwili obecnej nie było takich norm określających praktycznie warunki, jakie powinien spełniać.

Wśród regulacji ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie z początkiem roku znalazła się również kwestia obiektów zbiorowej ochrony. Centralną ewidencję takich miejsc będzie prowadził komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

W myśl dokumentu, na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. PKB. Pieniądze te będą przeznaczane na obiekty, takie jak schrony.
mieszkańcy Opola
kpt. Łukasz Nowak
Stanisław Potoniec

Wiadomości z regionu

2025-01-05, godz. 12:21 10 mln zł na uzbrojenie strefy przemysłowej w Lewinie Brzeskim. To jedna z tegorocznych inwestycji W nadchodzącym roku budżetowym gmina Lewin Brzeski planuje realizację kilku istotnych zadań, które zostały przesunięte na 2025 rok z powodu opóźnień… » więcej 2025-01-05, godz. 12:15 Kolejne elektryczne autobusy trafią do Opola. Ratusz analizuje złożone oferty Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył oferty w przetargu na zakup nowych autobusów elektrycznych. Do rywalizacji o dostarczenie pojazdów stanęły… » więcej 2025-01-05, godz. 12:00 Zakończył się remont ul. Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 miliona złotych kosztował remont ulicy Tadeusza Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informuje kędzierzyńsko-kozielski magistrat na swojej stronie… » więcej 2025-01-05, godz. 11:35 Głuchołazy: czy to na pewno krypta? "Prace będą musiały być prowadzone na szerszą skalę" Co dalej z tajemniczym i nieznanym dotąd pomieszczeniem w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Głuchołazach? Przypomnijmy, przed świętami Bożego… » więcej 2025-01-05, godz. 09:05 Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 230 tysięcy młodych obywateli Polski 3 lutego w całej Polsce rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia - wynika z rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej. To kluczowy… » więcej 2025-01-04, godz. 18:30 Przebadana gleba po powodzi nie jest zanieczyszczona. "Z ulgą przyjmujemy te wyniki" W ponad tysiącu próbek gleby z terenów powodziowych w regionie nie znaleziono zanieczyszczeń niebezpiecznych dla upraw. Tak wynika z badań przeprowadzonych… » więcej 2025-01-04, godz. 17:00 Nysa: koncert dla pracowników szpitala. Podziękowanie za pracę w trakcie powodzi Na 'Melodie Wdzięczności' zaproszeni są wszyscy pracownicy Szpitala Powiatowego w Nysie w uznaniu i podziękowaniu za ekstremalną pracę podczas ubiegłorocznej… » więcej 2025-01-04, godz. 12:30 Biegiem rozpoczęli pierwszą sobotę roku. "Widać postanowienia noworoczne" [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu uczestników pojawiło się rano (4.01) na starcie pierwszej tego roku edycji Parkrun na wyspie Bolko w Opolu. » więcej 2025-01-04, godz. 09:00 RZGW kończy inwestycje przeciwpowodziowe i planuje dalsze prace przy rzekach Naprawianie szkód po powodzi nie może czekać na koniec zimy. Z tego założenia wychodzą regionalne zarządy gospodarki wodnej w Gliwicach i Wrocławiu, zabezpieczając… » więcej 2025-01-03, godz. 19:15 Będzie kolejny etap remontu ulicy Wrocławskiej w Brzegu Powiat brzeski chce w tym roku wyremontować kolejny odcinek ulicy Wrocławskiej w Brzegu. To kolejny etap prac w tej części miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »