Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-19, 18:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Rosną ceny za wynajem pokoi w akademikach Uniwersytetu Opolskiego. To pierwsza tak znacząca podwyżka od wielu lat

Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Studenci mieszkający w akademikach Uniwersytetu Opolskiego będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Powód? Uczelnia podwyższyła czynsze. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Wszyscy widzimy, jak te ceny idą w górę. W naszym przypadku drastycznie wzrosły koszty za ogrzewanie, media i utrzymanie porządku - mówi Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego.

- Ceny za miejsce w pokoju trzyosobowym w domu studenta kształtują się od 375 złotych. Jeżeli, ktoś chciałby sam zamieszkiwać pokój jednoosobowy, to musiałby dopłacić do 100 złotych więcej. Istnieje także możliwość wynajęcia pokoju dwuosobowego samemu i wtedy płacimy od około 595 złotych do 685 złotych. Wszystko zależy od jego wielkości.

Druga publiczna uczelnia w mieście - Politechnika Opolska na razie nie podnosi stawek za mieszkanie w akademikach.

- Od dwóch lat nie podnosiliśmy opłat za akademiki. Natomiast widzimy obecną sytuację, jak zmieniają się koszty związane z energią i tutaj będziemy musieli rozważyć ewentualne podwyżki. Jednak na pewno nie zrobimy tego w tym roku akademickim, będziemy to analizować dopiero po jego zakończeniu - tłumaczy profesor Marcin Lorenc, rektor uczelni.

- Po tych podwyżkach uważam, że lepiej będzie wynajmować mieszkanie niż pokój w akademiku, co z resztą ja już uczyniłem w październiku - dodaje Patryk, student UO.

- Standard tych akademików wcale nie wzrasta, a ceny tak. To nie powinno być tak diametralnie ogłaszane. Jeśli już one muszą być, to według mnie powinny zostać wprowadzane etapami. Mnie udało się znaleźć bardzo fajną ofertę, bo płace 400 złotych za pokój w mieszkaniu. Muszę jedynie dopłacać samemu internet, ale to nie są jakieś duże koszty.

Na wolnym rynku za wynajem pokoju, przez biuro nieruchomości, w Opolu studenci płacą w granicach 800 złotych, a za mieszkanie 2 pokojowe z aneksem od 1400 złotych z opłatami.
Posłuchaj relacji Moniki Matuszkiewicz w magazynie Reporterskie Tu i Teraz
Maciej Kochański
prof. Marcin Lorenc
Student

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »