Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-14, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Na COVID-19 chorują coraz mniejsze dzieci. "Proszę zostawić decyzję o wykonaniu testu PCR lekarzowi"

Coraz więcej dzieci choruje COVID-19 [fot. Envato]
Coraz więcej dzieci choruje COVID-19 [fot. Envato]
COVID-19 wciąż atakuje mieszkańców naszego regionu. Wirus coraz częściej dotyka też dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze - niemowlaki. Co istotne, pediatrzy nadal nie są w stanie jednoznacznie określić objawów, jakie towarzyszą zachorowaniu. Z każdym wariantem pojawiają się kolejne.
- Trudno jest nam od razu stwierdzić, czy jest to koronawirus, czy też inna infekcja wirusowa. Do tej pory niemowlaków atakował wirus RS, a teraz też COVID-19 - mówi dr Małgorzata Bihun, pediatra.

- Miałam niedawno pacjenta w wieku 3 miesięcy, których miał z pozoru błahą infekcję. Było trochę sapania, gorzej jadł, ale nie miał gorączki, ani żadnych innych nasilonych objawów. Natomiast jego mama była kaszląca i okazało się, że ma COVID-19, co potwierdziło się też u dziecka. Tutaj trzeba być bardzo czujnym, ponieważ dzieci chorują bardzo szybko.

Wśród głównych objawów pojawia się między innymi wysoka gorączka, katar, kaszel, ale też biegunka czy wysypka.

Warto też, dziecko, które mogło mieć kontakt z zakażonym, kilka dni obserwować i być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

- Proszę zostawić decyzję o wykonaniu testu PCR lekarzowi. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to dzwonimy do swojej poradni rodzinnej i po zebraniu wywiadu lekarz skieruje na to badanie. Ono samo w sobie niczego nie stwierdza, chyba że rzeczywiście mamy zakażenie objawowe lub bezobjawowe, to wtedy zostanie ono potwierdzone - dodaje dr Jarosława Mijas, konsultant wojewódzki do spraw pediatrii.

Pediatrzy apelują, że najlepszą i najskuteczniejszą ochroną dzieci przed zachorowaniem są szczepienia. Te przypomnijmy, są już dostępne dla dzieci od 5. roku życia.
dr Małgorzata Bihun
dr Jarosław Mijas

Wiadomości z regionu

2022-06-24, godz. 21:20 Nysa otwiera miejskie kąpielisko. Frajda ma jedną z najdłuższych zjeżdżalni w kraju W pierwszą sobotę wakacji, czyli jutro (25.06) zostanie oficjalnie otwarte miejskie kąpielisko Frajda w Nysie. Mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać wielu… » więcej 2022-06-24, godz. 21:10 Noc Kupały u Opolskich Dziouch, czyli słowiańskie tradycje, lalki motanki i opolskie wzory Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejny przystanek na mapie miejsc, które przygotowały prelekcje i warsztaty w ramach Nocy Kultury. Opolskie Dziouchy wspólnie… » więcej 2022-06-24, godz. 20:35 Upały doskwierają. Kobieta zasłabła w aucie w Starym Grodkowie. IMGW wydał ostrzeżenie Przyczyną zasłabnięcia mieszkanki Starego Grodkowa był najprawdopodobniej upał, a przed nami kolejne bardzo gorące dni, aż do wtorkowego (28.06) wieczora… » więcej 2022-06-24, godz. 20:10 Noc Kultury w Opolu. Zabytkowe samochody zaparkowały przed urzędem wojewódzkim [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli przyjechało do stolicy regionu. Wśród nich polonezy, Cadillac czy Rolls-Royce. Na parkingu urzędu wojewódzkiego… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Zbierają na sprzęt dla poradni. W sobotę charytatywny rajd rowerowy przy CH Turawa Park Na 10. jubileuszowy Charytatywny Rajd Rowerowy zaprasza w najbliższą sobotę (25.06) CH Turawa Park. W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany na doposażenie… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10 Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska… » więcej 2022-06-24, godz. 17:26 Biuro podróży Itaka musi odwołać część wyjazdów. Powodem kryzys w branży lotniczej Biuro podróży Itaka poinformowało w mediach społecznościowych o odwołaniu części wakacyjnych wyjazdów. Powodem ma być kryzys w branży lotniczej i wycofanie… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Radni byli jednomyślni. Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku. Ten opiewał na ponad 100 milionów złotych. Podczas sesji radni przyjęli… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne wakacje". "Bezpieczeństwo na drogach to gra zespołowa" Policja rozpoczyna w całym kraju akcję „Bezpieczne Wakacje”. Funkcjonariusze zapowiadają na drogach zwiększona liczbę patroli i zero litości dla piratów… » więcej 2022-06-24, godz. 14:52 Przed nami gorący weekend. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Komunikat IMGW dotyczy dziewięciu powiatów: głubczyckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »