Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-14, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Pacjenci z COVID-19 kłamią lekarzy. - Fałszywy certyfikat nie uchroni przed ciężkim przebiegiem zakażenia - mówią medycy

Szczepienia przeciw COVID-19 [fot.M.Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciw COVID-19 [fot.M.Matuszkiewicz]
Fałszywy certyfikat covidowy nie uchroni przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Przekonali się o tym pacjenci leczeni w Regionalnym Centrum Terapii ECMO w Opolu. Kierownik kliniki anestezjologii i intensywnej terapii w USK w Opolu dr Tomasz Czarnik zwraca uwagę, że z takimi sytuacjami spotykają się medycy w całym kraju.
- Trzeba pamiętać o tym, że szczepienie nie zabezpiecza przed zachorowaniem, tylko chroni przed ciężką chorobą i zgonem. Zawsze trzeba o tym pamiętać i jak najszybciej się szczepić, szczególnie przyjąć trzecią dawkę. Niestety zdarzały się w tym szpitalu przypadki, kiedy pacjenci byli w ekstremalnie ciężkim stanie i dopiero po czasie rodziny przyznawały się, że niestety to zaświadczenie szczepienne było nieprawdziwe. Szacujemy, że jest to pewien problem w naszym kraju - mówi dr Tomasz Czarnik.

W szpitalu tymczasowym w Opolu leczonych jest obecnie 72 pacjentów z COVID-19, z czego 18 przebywa na odcinku intensywnej terapii.

- Przyjmujemy pacjentów znacznie młodszych niż kilka miesięcy temu na początku trzeciej fali - mówi dr Marek Piskozub, kierownik szpitala tymczasowego w Opolu. - Z tych młodych pacjentów duża część jest w ciężkim stanie. Też są pacjenci młodzi, którzy umierają, są to pacjenci nieszczepieni. Można tak powiedzieć, że na intensywnej terapii poniżej 10% pacjentów to pacjenci, którzy przyjęli szczepionkę, ale ich stan wymaga hospitalizacji. Bardzo wyraźnie widać, że jedynym sposobem na zmniejszenie ciężkich powikłań i możliwości zgonu są szczepienia. Cały czas namawiamy wszystkich, aby nie zwlekali z przyjęciem trzeciej dawki, bo tak naprawdę ona teraz zmniejsza ryzyko ciężkiego powikłania.

Dodajmy, że według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie leczonych jest 452 pacjentów z COVID-19. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pełni zaszczepionych jest 443 216 osób, a w kraju 21 371 753. Trzecią dawkę przypominającą przyjęło dotąd 8 005 749 osób.
dr Tomasz Czarnik
dr Marek Piskozub

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 17:00 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej 2022-07-05, godz. 16:35 Po latach starań Kędzierzyn-Koźle ma hospicjum. Czekano na nie 10 lat Hospicjum św. Anny w Kędzierzynie-Koźlu, najnowocześniejsza placówka opieki paliatywnej w regionie rozpoczęła dziś (05.07) oficjalnie swoją działalność… » więcej 2022-07-05, godz. 16:30 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 15:30 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 Uchwała krajobrazowa dopiero od 2023 roku? To wniosek opolskich radnych PO Opolscy radni miejscy Platformy Obywatelskiej chcą, aby uchwała krajobrazowa weszła w życie nie 20 lipca, a dopiero z końcem roku. O przesunięcie terminu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »