Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-13, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Na terapię ECMO codziennie kierowanych jest po kilkoro pacjentów. Wszystkie urządzenia są w pełni obłożone

Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. USK w Opolu]
Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. USK w Opolu]
Od początku czwartej fali zakażeń koronawirusem wszystkie cztery urządzenia do terapii ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu są w ciągłym w użyciu. Trafiają tam pacjenci w ekstremalnie ciężkim stanie. Dr Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum Terapii ECMO w USK zauważa, że zdecydowanie nie można mówić, że szczyt pandemii minął.
- Codzienny mamy po kilka zgłoszeń pacjentów kierowanych na taką terapię, niestety nie możemy wszystkich przyjąć - mówi dr Czarnik. - Także nie widzę końca pandemii, a ze względu na prognozy, które mamy i dominację wariantu omikron koronawirusa spodziewamy się wzrostu zachorowań w najbliższym czasie, szczególnie na początku lutego. Jeśli chodzi o samą terapię ECMO w tzw. czwartej fali pandemii, leczyliśmy lub leczymy 13 pacjentów, z czego 5 pacjentów przeżyło terapię, a 6 zmarło. Kolejni pacjenci są już w drodze do nas.

- Na terapię ECMO trafiają pacjenci w wieku od ponad 20 do ponad 50 lat - dodaje dr Tomasz Czarnik. - Pacjenci, którzy są kierowani na taką terapię są najciężej chorzy z możliwych. Praktycznie wszyscy poddani terapii ECMO w czwartej fali pandemii byli pacjentami nieszczepionymi. Wszyscy, którzy zmarli byli pacjentami nieszczepionymi.

Dodajmy, że od początku pandemii z terapii ECMO skorzystało 40 pacjentów.
dr Tomasz Czarnik cz.1
dr Tomasz Czarnik cz.2

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 15:03 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »