Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-13, 21:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: choć liczba osób hospitalizowanych spada, to liczba nowych zakażeń jest wciąż wysoka [INFOGRAFIKA]

Koronawirus [fot. Envato]
Koronawirus [fot. Envato]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 stycznia [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 stycznia [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 474 nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (13.01) o 16 878 kolejnych infekcjach. Minionej doby odnotowano 481 zgonów. W ciągu doby wykonano blisko 97 tysięcy testów na obecność koronawirusa.
Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie: mazowieckim - 2909, małopolskim - 2507 i śląskim - 2046.

Od początku pandemii liczba zakażeń potwierdzonych testem wyniosła 4 265 433. Z powodu COVID-19 zmarło 101 419 chorych. W szpitalach pozostaje aktualnie 16 307 zarażonych pacjentów. To o 848 osób mniej niż wczoraj. 1654 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Minionej doby było o 28 osób mniej. Kwarantanna obowiązuje aktualnie dla ponad 202 tysięcy osób.

Na Opolszczyźnie po 63 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w Opolu i powiatach: nyskim, opolskim oraz kędzierzyńsko-kozielskim. Zaraziło się 60 osób w powiecie strzeleckim, 41 w krapkowickim, 30 w oleskim, 29 w prudnickim i 24 w brzeskim. Powiat namysłowski ma 15 kolejnych infekcji, a głubczycki i kluczborski po 11.

Według danych z Głównego Inspektora Sanitarnego w naszym regionie odnotowano 6 zgonów. Zmarły 2 osoby w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, a po 1 zgonie odnotowano w powiatach: głubczyckim, nyskim, oleskim i prudnickim.

Wczoraj w regionie wykonano 5777 szczepień. W sumie na Opolszczyźnie w pełni zaszczepionych jest 443 216 osób, a w kraju 21 371 753.

Szczegółowe dane na temat poziomu zaszczepienia można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Od początku czwartej fali zakażeń koronawirusem wszystkie cztery urządzenia do terapii ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu są w ciągłym w użyciu. Trafiają tam pacjenci w ekstremalnie ciężkim stanie. Dr Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum Terapii ECMO w USK zauważa, że zdecydowanie nie można mówić, że szczyt pandemii minął. Na terapię ECMO trafiają pacjenci w wieku od ponad 20 do ponad 50 lat. Dodajmy, że od początku pandemii z terapii ECMO skorzystało 40 pacjentów.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wspólnie z urzędem marszałkowskim przygotowują program rehabilitacji dla pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości po przechorowaniu COVID-19. Dotyczy to m.in. osób z niewydolnością oddechową, krążeniową czy z zaćmą pocovidową. Chorzy będą diagnozowani kardiologicznie, pulmonologicznie lub psychosomatycznie. Pacjent, który będzie się źle czuł, będzie mógł dołączyć do programu, wypełniając ankietę lub kontaktując się z lekarzem POZ. Nabór gabinetów rehabilitacyjnych trwa do końca stycznia. Program będzie trwać do marca 2023 roku.

Na Oddziale Zakaźnym w Opolu widać spadek liczby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Obecnie zajętych jest 16 z 30 łóżek. Przypomnijmy, jeszcze na koniec grudnia oddział był zapełniony w stu procentach. Jak informuje jego ordynator dr Wiesława Błudzin, większość leczonych pacjentów zmaga się dodatkowo z cukrzycą.
Ponadto zwraca uwagę na to, że choć pacjentów zakażonych koronawirusem ubywa na oddziale, wszyscy przygotowują się do kolejnej już, piątej fali zachorowań.

Według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie hospitalizowanych jest 452 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 51 wymaga wsparcia respiratora.

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu podsumował miniony rok, w którym w pierwszym półroczu działał jako placówka covidowa, w drugim funkcjonował w formie hybrydowej, przyjmując również pacjentów niezarażonych koronawirusem. W tym czasie pomocy udzielono prawie 1500 pacjentom covidowym i ponad 18,3 tys. chorym niecovidowym. Pediatria przyjęła 118 dzieci zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 i 621 małych pacjentów z innymi schorzeniami.

Hospitalizowano 1500 pacjentów z covid-19, a szpitalne laboratorium wykonało prawie 33 tys. testów w kierunku koronawirusa. Jednocześnie w prowadzonych przez SPZOZ punktach szczepień podano 53 tys. iniekcji.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaapelował o stosowanie się podczas ferii zimowych do wytycznych sanitarnych w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Podkreślił, że przestrzeganie wytycznych wpłynie pozytywnie na zdrowie uczniów i nauczycieli po powrocie do szkół. Zasady sanitarne powinny obowiązywać zarówno na zajęciach grupowych w bliskim sąsiedztwie, jak i na zorganizowanych wyjazdach. Minister Czarnek przypomniał, że organizatorzy kolonii lub obozów zgłaszają swoje inicjatywy do Systemu Bazy Wypoczynku, koordynowanego przez resort edukacji i nauki.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białystoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że może mieć go nawet 14 procent Polaków. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Białymstoku, że dzięki temu odkryciu będzie można opracować test pozwalający ocenić, kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg choroby. Minister złożył gratulacje zespołowi naukowców, którzy dokonali odkrycia. Podkreślił, że badania zostały zlecone przez państwo. Uczestniczyło w nich prawie półtora tysiąca pacjentów z COVID-19 z całego kraju.

Anglia skróci okres kwarantanny dla zakażonych covidem. Od poniedziałku będzie to pięć pełnych dni. By opuścić izolację, trzeba będzie jednak wykonać dwa testy: w piątym i szóstym dniu.

Koronawirus w Polsce - stan na 13 stycznia [fot. Maciej Zieliński/PAP]Koronawirus w Polsce - stan na 13 stycznia [fot. Maciej Zieliński/PAP]

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »