Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-16, 13:45 Autor: Katarzyna Doros

Przyjąć odpowiedzialną postawę i nie narażać innych. Opolski sanepid przypomina o zasadach kwarantanny i izolacji

COVID-19 [fot. Envato]
COVID-19 [fot. Envato]
Opolski sanepid przypomina o zasadach postępowania w przypadku nałożenia kwarantanny i izolacji. - Musimy przyjmować postawę odpowiedzialną i nie narażać innych osób na możliwość przeniesienia zakażenia koronawirusem - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.
- Kwarantanna nakładana jest na osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub mają objawy, które mogą świadczyć o ewentualnym zakażeniu. Kiedy dostaniemy skierowanie na test, to automatycznie jest na nas nakładana kwarantanna zleceniowa. Ona obowiązuje do momentu uzyskania wyniku. Jeżeli będzie dodatni, to pacjentowi nakładana jest izolacja domowa, ale jeśli ujemny, to kwarantanna od razu się kończy - mówi rzeczniczka opolskiego sanepidu.

Do czasu uzyskania wyniku testu kwarantanna nie jest nakładana na współdomowników. - Jednak jeśli wynik okaże się dodatni, wszystkie osoby współzamieszkujące mają nakładaną kwarantannę z uwagi na izolację osoby zakażonej - dodaje Małgorzata Gudełajtis. - Po wpisaniu do systemu współdomowników i objęciu ich kwarantanną, automatycznie generuje się zlecenie na wykonanie testu. Osoby zaszczepione mogą go wykonać następnego dnia. W momencie uzyskania wyniku ujemnego są zwolnione z kwarantanny. Natomiast osoby niezaszczepione, które mieszkają z zakażonym w jednym gospodarstwie domowym, taki test mogą wykonać po okresie zakończenia izolacji osoby zakażonej, czyli najwcześniej w 11 dniu kwarantanny.

Przypomnijmy, że osoby objęte kwarantanną lub izolacją domową nie mogą opuszczać domu. Zakazane są także spacery z psem. Jeśli zajdzie taka konieczność z kwarantanny możemy być zwolnieni na czas wykonaniu wymazu. 16.
Małgorzata Gudełajtis cz.1
Małgorzata Gudełajtis cz.2

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 15:46 Uwaga kierowcy! Problemy na autostradzie w kierunku Katowic Na autostradzie A4 zderzyły się 3 samochody. Do zdarzenia doszło na 272 km jezdnie południowej, czyli na wysokości węzła Strzelce Opolskie. » więcej 2022-07-06, godz. 15:00 OCO ma nowoczesny aparat do znieczuleń dzięki współpracy z wojewodą. "Skorzystają wszyscy pacjenci, bo leczymy k… Nowy aparat do znieczuleń trafił na wyposażenie Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu. Urządzenie jest bardzo nowoczesne, ma wszystkie funkcje dostępne obecnie… » więcej 2022-07-06, godz. 15:00 Remont nawierzchni na obwodnicy północnej Opola. Ale prace będą prowadzone wieczorem Kierowców czekają utrudnienia w ruchu na obwodnicy północnej Opola. Według zapowiedzi Miejskiego Zarządu Dróg dzisiaj (6.07) o godzinie 19.00 rusza remont… » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 Raport MZ: ponad 4 tysiące zakażeń koronawirusem w Polsce w minionym tygodniu 4163 zakażeń koronawirusem i 16 zgonów wśród zarażonych odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje, że 556 to infekcje ponowne… » więcej 2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »