Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-05, 11:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

PSL oferuje pomoc tym, którzy mogli stracić na Polskim Ładzie

Przedstawiciele opolskiego PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele opolskiego PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele opolskiego PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele opolskiego PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie widzą konieczność pomocy tym, którzy - jak przekonują - stracili na Polskim Ładzie. W tym celu partia uruchamia konsultacje. Zdaniem PSL-u, nowy program rządowy nie wspiera obywateli, tak jak miało to w założeniu, a wręcz przeciwnie.
- Obecnie mamy drożyznę, inflację oraz galopujące ceny energii i gazu. Choć ten program funkcjonuje od kilku dni, to już piszą do nas nauczyciele, emeryci czy przedsiębiorcy, że ich przychody spadną - mówi Marcin Oszańca, prezes PSL-u w regionie.

- Wychodzimy z akcją pod hasłem - "Jeżeli straciłeś przez Polski Ład - napisz do nas". Pisać można na mail: konsultacje@psl.org.pl. Za pomocą tych wiadomości chcemy zebrać informacje od obywateli, w tym także od przedsiębiorców, pracowników, praktycznie od każdego, kto czuje się poszkodowany przez ten program.

- Trudna sytuacja jest również u rolników. Ceny nawozów wzrosły dwu lub trzykrotnie. To jest naprawdę dużo - dodaje Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego.

- To powoduje, że to nie jest już tylko problem ekonomiczny rolników. Mniejsze zużycie nawozów to mniejsze plony, a to przełoży się na to, że będzie mniej zboża i mniej wyprodukowanych artykułów na naszych stołach. Będzie problem z miejscami pracy i drożyzna na naszych stołach. Nie możemy iść tą drogą.

Przypomnijmy, że program Polski Ład zawiera między innymi zachętę dla emerytów, aby pozostali dłużej aktywni zawodowo i ulgi dla rodzin z dziećmi. Wprowadzono także jednolitą składkę zdrowotną dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, której nie będzie można odliczać od podatku. Przyjęty został także podatek dla największy firm, które unikają w Polsce opodatkowania. Jak tłumaczy resort finansów te zmiany mają sprawić, że polski system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy.

Dodajmy, że od stycznia do marca tego roku rządzący zapowiedzieli obniżenie stawek VAT na prąd - z 23 do 5 procent. W tym samym okresie podatek za gaz zmniejszy się z 23 do 8 procent. Ponadto w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd wprowadza dodatki osłonowe.
Marcin Oszańca
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej 2022-10-01, godz. 07:15 Z ośmiu wariantów obwodnicy Zawady zostały trzy. "Z tymi, które otrzymały najwięcej punktów idziemy dalej" Trzy spośród ośmiu wariantów obwodnicy Zawady będzie brała pod uwagę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Decyzja ma związek z zakończeniem… » więcej 2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »