Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulator"

Konferencja wojewody opolskiego, ZUS i KAS [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja wojewody opolskiego, ZUS i KAS [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja wojewody opolskiego, ZUS i KAS [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja wojewody opolskiego, ZUS i KAS [fot. Katarzyna Doros]
Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym i naliczania składki zdrowotnej. O zasadach funkcjonowania programu "Polski Ład" oraz o pomocy dla księgowych, przedsiębiorców i pracowników informowano podczas konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Program "Polski Ład" to nie tylko zmiany w kwestiach podatkowych, ale sfera inwestycji finansowanych z Banku Gospodarstwa Krajowego. To również program dotyczący Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Emeryci, którzy do tej pory uzyskiwali dochód, czyli emeryturę w wysokości 2500 złotych brutto, przestaną płacić podatki, więc nie będzie tego obciążenia administracyjnego związanego z PIT-em. Następną wielką korzyścią wynikającą z "Polskiego Ładu" w ujęciu podatkowym jest przesunięcie progu dochodowego dla klasy średniej z 85 tysięcy do 120 tysięcy brutto.

Jak informuje wojewoda w wyniku podwyższenia kwoty wolnej od podatku blisko połowa osób, które odprowadzały do tej pory 32-procentowy podatek, teraz skorzysta z płacenia niższego podatku w wysokości 17 procent.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice drugiego i kolejnego dziecka od 12. do 35 miesiącem życia mogą pobierać dodatkowe świadczenie w sumie 12 tysięcy złotych w dwóch wariantach. To 500 złotych wypłacane przez 24 miesiące lub tysiąc złotych pobierany przez rok.

- Aby każdy mógł zrozumieć nowe zasady wprowadziliśmy dyżury w urzędach skarbowych - mówi Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Dyżury w sprawie "Polskiego Ładu" trwają od godziny 8:00 do 19:00. Można się logować na wizyty do urzędu skarbowego na ministerialnej stronie wizyta.podatki.gov.pl. Krajowa Administracja Skarbowa prowadziła również webinary i będzie je prowadzić nadal wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

- W związku z tym, że "Polski Ład" wprowadził zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przygotowaliśmy specjalny kalkulator - dodaje Magdalena Buła, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. - Kalkulator pomoże wyliczyć składkę w podstawowym wymiarze dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, kilka pozarolniczych działalności gospodarczych, za osoby korzystające z ulgi na start, z "Małego ZUSu plus". Kalkulator będzie dostępny na naszej stronie internetowej po opublikowaniu wskaźnika przez GUS.

- Jedyną grupą, która straci kilka procent na świadczeniu uzyskanym po programie "Polski Ład" są osoby, które zarabiają od 12 800 złotych brutto. Podsumowując w wyniku wprowadzonych zmian 95% Polaków otrzyma wyższe świadczenie - dodaje Magdalena Buła.
Sławomir Kłosowski
Bożena Kaleta
Magdalena Buła

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 14:26 Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii… » więcej 2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:30 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-21, godz. 09:45 Warsztaty dla mam ruszają. NFZ zachęca do wspólnej akcji Opolski NFZ organizuje z myślą o mamach, których święto przypada na 26 maja, warsztaty zdrowia. Te odbędą się już w sobotę (21.05) w Calypso Fitness… » więcej 2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale mamy wietrzną sobotę. Strażacy interweniują Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »