Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-03, 15:34 Autor: Katarzyna Doros

Nowoczesna proponuje alternatywne rozwiązania podatkowe dla Polskiego Ładu

Poseł Witold Zembaczyński i Piotr Piaseczny [fot. Katarzyna Doros]
Poseł Witold Zembaczyński i Piotr Piaseczny [fot. Katarzyna Doros]
Uproszczenie systemu podatkowego i ujednolicenie stawek podatku dochodowego do 17% dla wszystkich - to część rozwiązań, jakie dla Polskiego Ładu proponuje Nowoczesna. Przypomnijmy, rządowy program, który wprowadził zmiany w zasadach płacenia składki zdrowotnej czy wyższy próg podatkowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia.
- Ulga dla klasy średniej jest w stanie objąć tylko około 30% podatników, którym się ona należy. Dla całej reszty wiąże się to z utratą dotychczasowych dochodów poprzez podatki. Dlatego przygotowaliśmy pakiet alternatywnych rozwiązań - mówi poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - System podatkowy należy maksymalnie uprościć, żeby wprowadzić jednolitą stawkę podatku dochodowego np. w wysokości 17%. Chcemy też wprowadzenia takiego rozwiązania, jakim jest kwota wolna w wysokości 30 tysięcy złotych dla osób będących obecnie na podatku liniowym. To jest obecnie kilkaset tysięcy przedsiębiorców. No i oczywiście to, co jest kluczowe dla nas wszystkich obywateli, czyli zmiana od lat nieruszanego systemu struktury podatkowej związanej z tym ile procent z podatku PIT i CIT dostają jednostki samorządu terytorialnego.

- Program Polskiego Ładu wprowadzono w życie przed końcem roku, dając nam wyjątkowo mało czasu na dostosowanie się do niego - dodaje sekretarz Nowoczesnej w regionie Piotr Piaseczny i jednocześnie przedsiębiorca z 25-letnim stażem w branży handlu w sieci. - Te pozorne korzyści przykrywane kosztami widać też bardzo dobrze w samorządach. Samorządy dostaną 7,2 miliarda złotych, ale jednocześnie oddadzą 13,5. Opole też straci. Opole straci nie mniej jak 30 milionów złotych w przyszłym roku. To potężna kwota, która zagraża długoletnim inwestycjom.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przekonywał w mediach, że Polski Ład oznacza dla pracownika nie tylko obniżkę wysokości opodatkowania, ale będzie też motywował pracodawców do oferowania legalnego zatrudnienia. Wiceszef resortu ocenił, że dotychczas polski system podatkowy nie sprzyjał takiemu zatrudnieniu pracownika. Z kolei poseł PiS Marek Ast powiedział w Polskim Radiu 24, że rozwiązania przyjęte przez rząd w Polskim Ładzie, mimo inflacji, nadal będą korzystne dla Polaków. Marek Ast zapewnił także, że kwestia odliczania od podatku składki zdrowotnej, która już nie będzie możliwa dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie, nie powinna ich niepokoić. Jego zdaniem według rządowych wyliczeń straty nie będą tak duże, jak twierdzą przedsiębiorcy.
Witold Zembaczyński
Piotr Piaseczny

Wiadomości z regionu

2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej 2022-10-05, godz. 17:31 Denat znaleziony przy DK45 to ciągle NN. Będzie postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci Oględziny wykluczają zgon w sposób gwałtowny, ciało nie nosi też śladu zadawanych ciosów - to pierwsze ustalenia dot. zwłok ok. 50-letniego mężczyzny… » więcej 2022-10-05, godz. 16:17 Na Uniwersytecie Opolskim nauka i biznes idą w parze Platan od dziś (05.10) jest symbolem współpracy między Uniwersytetem Opolskim i firmą optyczną Fielmann. Wśród wspólnie realizowanych działań jest m.in… » więcej 2022-10-05, godz. 14:52 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 14:00 USK w Opolu rozszerza diagnostykę i leczenie endokrynologiczne Szpital otrzymał na ten cel osobne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne kroki to uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej, a następnie… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Powiat nyski: niewybuch na polu uprawnym. Teren zabezpieczony przez policję Artyleryjski pocisk, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono w miejscowości Karłowice Wielkie - to gmina Kamiennik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »