Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 08:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Różowe Opole", czyli profilaktyka raka piersi. Trwa cykl otwartych wykładów w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego

[fot. Opolskie Kobiety Sukcesu]
[fot. Opolskie Kobiety Sukcesu]
dr hab. prof. UO Tomasz Halski, Lilianna Łuczkiewicz, Arkdiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
dr hab. prof. UO Tomasz Halski, Lilianna Łuczkiewicz, Arkdiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny w 90 procentach - przypominają eksperci konferencji "Różowe Opole". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Opolskie Kobiety Sukcesu, Miasto Opole oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego - i to tam do piątku (22.10) można słuchać otwartych wykładów. Prelekcje mają lekarze, naukowcy i opolskie amazonki.
Wśród zaproszonych gości jest chirurg onkolog - Tomasz Sachańbiński. - To bardzo ważne, aby kobieta na bieżąco obserwowała swoje ciało - podkreśla lekarz.

- Trzeba po prostu zwrócić uwagę, że pojawiło się coś, czego nie było albo coś co niepokoi. Wtedy trzeba zgłosić się do mnie, do lekarza i powiedzieć proszę mi to wyjaśnić, to mnie niepokoi. To może być wyczuwalny guzek, wyczuwalne węzły chłonne pod pachami, zmiana kształtu piersi, wciągnięcie skóry, uwypuklenie skóry, zaczerwienienie, owrzodzenie czy wyciek. Nie zawsze wyciek jest związany z chorobą nowotworową, ale może być takim sygnałem. Jeżeli coś nas niepokoi, to pójdźmy i zbadajmy - dodaje.

- W ramach inicjatywy "Różowe Opole" można także skorzystać z badań w mammobusie, który stoi na placu Kopernika w Opolu - mówi Lilianna Łuczkiewicz, prezeska Stowarzyszenia Opolskie Kobiety Sukcesu. - Jest tam możliwość przeprowadzenia badań w ramach programu dla kobiet w wieku 50-69. To jest program finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zatem "Badam się, mam pewność". Oczywiście, że rak to nie jest wyrok, tylko trzeba się cyklicznie badać i jeżeli jest taki problem, to szybko go wychwycić, to wtedy jest ta szansa, że kobiety będą żyły i wyjdą z tego - dodaje.

Nie tylko profilaktyka raka piersi, ale także szyjki macicy jest ważna. - W zeszłym roku zgłaszalność na badania cytologiczne spadła poniżej 19 procent - mówi ginekolog Grzegorz Głąb. - Musimy wszyscy pamiętać, że nauka czyni postępy. W tej chwili wiemy, że przyczyną raka szyjki macicy są zakażenia wirusem brodawczaka. Mamy testy, tak jak na COVID, czyli PCR, od lat zresztą, którymi wirusy brodawczaka można wykryć. Można też wykryć, które typy, bo wśród tych wirusów są bardziej lub mniej groźne. To są badania, które powinny w przyszłości zastąpić cytologię - dodaje.

Konferencja "Różowe Opole" jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wykłady odbywają się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego do piątku (22.10) włącznie. Radio Opole jest patronem medialnym.
Tomasz Sachańbiński
Lilianna Łuczkiewicz
Grzegorz Głąb

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej 2021-11-30, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 19 tysięcy nowy zakażeń w kraju oraz 526 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 399 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 526… » więcej 2021-11-30, godz. 09:13 Sesja sejmiku województwa: Będą podwyżki dla radnych i marszałka! - To będzie znaczący wzrost - tak o planowanych podwyżkach dla radnych sejmiku wojewódzkiego i marszałka regionu mówił w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-11-30, godz. 08:00 Od 1 grudnia państwowe odcinki A2 i A4 bez bramek. System e-TOLL będzie obowiązkowy, ale bilet kupimy też na stacjach… Od 1 grudnia zmienią się zasady opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 na trasie Wrocław-Sośnica. O północy z wtorku na środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »