Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-15, 16:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Szybka diagnostyka to podstawa". Onkolodzy zachęcają do badań profilaktycznych

Mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Różowa wstążka [fot. Envato]
Różowa wstążka [fot. Envato]
Oddział onkologii klinicznej OCO [fot. Katarzyna Doros]
Oddział onkologii klinicznej OCO [fot. Katarzyna Doros]
Od wiosny onkolodzy obserwują zwiększoną liczbę chorych na raka piersi. Wśród pacjentek nie brakuje kobiet w zaawansowanym stadium choroby. Jedną z wielu przyczyn jest pandemia. Dlatego w ramach miesiąca profilaktyki raka piersi lekarze apelują, aby zgłaszać się na badania profilaktyczne, które mogą uratować życie. Im szybciej pojawi się diagnoza, tym większe są szanse na wyleczenie.
- Kiedy udaje nam się rozpocząć leczenie na etapie choroby wczesnej, to ma ono charakter radykalny. A metod terapii jest wtedy bardzo dużo - mówi dr Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

- Możemy wprowadzić leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy oraz pachowe węzły. Te wszystkie techniki są w tej chwili stosowane powszechnie. Oczywiście nadal stosujemy chemioterapię i szeroko bardzo hormonoterapię. Oprócz tego zarówno w chorobie wczesnej, jak i zaawansowanej stosujemy innego rodzaju terapię. Mogą to być przeciwciała monoklonalne skierowane na receptor HER2 oraz nowe leki molekularne.

Co ważne, profilaktyczne badania można wykonać nie tylko u ginekologa czy onkologa, ale też u położnej rodzinnej.

- My tutaj na takich spotkaniach, na które może się umówić każda z pań, zachęcamy przede wszystkim do tego, aby nauczyć się samobadania piersi. To jest podstawowa profilaktyka. Jest ona bezpłatna i dostępna w każdym miejscu o każdej porze dnia. Jeśli zauważymy w tym samym samobadaniu jakiś guzek, zmianę, zaczerwienienie na piersi to kierujemy na USG. W późniejszym czasie, jeśli coś wyjdzie to lekarz wysyła na mammografię - tłumaczy Marzena Brzozowska, położna z przychodni "Centrum" w Opolu.

- Mammografia wykonywana jest zarówno w ośrodkach stacjonarnych, jak i mobilnych mammobusach - dodaje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

- Z badania mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w przeciągu ostatnich 24 miesięcy. Mogą również te panie, które otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie od wykonania tego badania po upływie 12 miesięcy.

Warto też dodać, że takie samobadanie powinni również wykonywać panowie. Mężczyźni również mogą zachorować na nowotwór sutka. Zdarza się to rzadziej niż u pań, ale jest to tak samo groźne.

O metodach leczenie i profilaktyce będzie można się dowiedzieć w środę (20.10) i czwartek podczas konferencji organizowanej przez Opolskie Kobiety Sukcesu. Odbędzie się ona w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.
dr Barbara Radecka
Marzena Brzozowska
Barbara Pawlos

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »