Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-15, 07:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Pandemia odbija się na zdrowiu osób nie tylko po COVID-19. Co piąty pacjent przebadany w programie „Profilaktyka 40+” w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu ma złe wyniki

Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Cholesterol i poziom cukru - po pandemii ten problem ma co 5. mieszkaniec regionu [fot. archiwum SPZOZ]
Ponad 1200 osób mających 40 i więcej lat przebadano w ciągu trzech miesięcy w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu w ramach programu „Profilaktyka 40+”. Pakiet badań diagnostycznych zawiera m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu, poziom glukozy, ocena miarowości rytmu serca, badanie ogólne moczu, a dodatkowo dla mężczyzn badanie PSA w kierunku raka prostaty.
Łącznie przebadano ponad 16 tysięcy próbek, w co piątej przekroczone były jakieś parametry. - Mamy już zestawienie wszystkich wyników – mówi doktor Andrzej Bartosz Cieślak, kierownik oddziału chorób wewnętrznych kozielskiego szpitala. - Są niestety zatrważające. 83% pacjentów charakteryzuje się podwyższonym wynikiem frakcji LDL cholesterolu. Jest to frakcja, która niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Drugim takim parametrem, który budzi duży niepokój, jest poziom glikemii, który był przekroczony u 35% pacjentów.

Na złe wyniki badań ma wpływ nasz tryb życia - niewłaściwy sposób odżywiania, mało ruchu i stres, ale także pandemia.

- Ostatnie półtora roku też odbija się na zdrowiu i to nie tylko tych, którzy chorowali na Covid-19 - mówi dr Cieślak. - Na pewno brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, brak wykonywania jakichkolwiek badań profilaktycznych, lockdowny, spadek aktywności fizycznej, spadek zaufania do autorytetu lekarskiego i poszukiwanie źródeł informacji zupełnie niesprawdzonych, niezweryfikowanych.

Z badań przeprowadzonych przez Klinikę Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w czasie pandemii wzrosło spożycie alkoholu o ok. 30%, a o 46% spadła aktywność fizyczna. Lekarze zalecają więcej ruchu, zmianę diety na lżejszą i nieignorowanie zaleceń medycznych, bo bez zmiany trybu życia leczenie farmakologiczne nie przyniesie należytych efektów.
Andrzej Bartosz Cieślak (część 1)
Andrzej Bartosz Cieślak (część 2)

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »