Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 16:45 Autor: Witold Wośtak

Zbiórka krwi, profilaktyka, symulator dachowania i alkogogle. Taka była wspólna akcja policji oraz WORD-u w Opolu

[fot. archiwum policji]
[fot. archiwum policji]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Ponad 5 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji policyjnej na parkingu komendy wojewódzkiej. Dzisiejsza (21.10) inicjatywa miała zwrócić uwagę na ofiary wypadków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
W to przedsięwzięcie zaangażował się również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, więc chętni mogli skorzystać z symulatora dachowania oraz alkogogli.

Podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, mówił o statystykach związanych z młodymi ludźmi.

- Niestety, pomimo wielu działań profilaktycznych często dochodzi do wypadków i kolizji drogowych z ich udziałem. Mam dane z tego roku, według których na Opolszczyźnie doszło do 300 kolizji drogowych i 54 wypadków z udziałem dzieci oraz młodzieży. W ich wyniku niestety 54 osoby zostały ranne, a 4 zmarły.

Dominik Grabowski, egzaminator WORD, przypomina, że odblaski są elementem niezastąpionym dla pieszych w okresie jesienno-zimowym.

- Przekazujemy bardzo duże ilości elementów odblaskowych, które w niektórych sytuacjach są obowiązkowe, ale też niezbędne do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Łączymy siły z komendą wojewódzką, miejską i komendami powiatowymi. Miejmy nadzieję, że ludzie będą korzystać z nich.

Tomasz Kunecki, kierowca rajdowy, podpowiada, jaka reakcja w nagłej sytuacji na drodze może pomóc wyjść z opresji.

- Często dobrą decyzją jest niehamowanie, ale wyłącznie odpuszczenie gazu. Wtedy musimy dobrze trzymać kierownicę, sterować autem i starać się utrzymać je na drodze. Przede wszystkim trzeba natomiast obserwować. Często widać samochód jadący z naprzeciwka i już wychylający się. Wtedy możemy spodziewać się, że to auto wyskoczy nam zza ciężarówki. Wcześniej możemy na przykład upewnić się co do możliwości ucieczki na pobocze w razie awaryjnej sytuacji.

Poza tym przez cały dzień policjanci zwracają uwagę na zachowanie pieszych. Wśród ich grzechów między innymi wchodzenie na ulicę w niedozwolonym miejscu, na czerwonym świetle lub wpatrując się w smartfona.
Tomasz Kukułka
Dominik Grabowski
Tomasz Kunecki

Wiadomości z regionu

2021-12-09, godz. 13:39 Z małego pojazdu nic nie zostało. W Biskupicach doszczętnie spłonął samochód osobowy Mikropojazd, którym można poruszać się maksymalnie do 45 km/h, spalił się doszczętnie dzisiaj (09.12) rano w Biskupicach na drodze krajowej nr 41. Z samochodu… » więcej 2021-12-09, godz. 13:20 Cztery osiedla bez wody. Utrudnienia w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla dzisiaj (9.12) i jutro (10.12) mogą mieć suche krany. Jak informuje przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, w związku… » więcej 2021-12-09, godz. 12:45 Więzienia numer 1 i 2 w Strzelcach Opolskich zostały połączone W Strzelcach Opolskich przez lata działały dwa zakłady karne. Teraz jest tylko jeden. Więzienia numer 1 i 2 zostały ze sobą połączone. To kolejny etap… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Ozimek na przejęcie dworca od PKP jeszcze poczeka. Ustalenia gminy ze spółką sprawdza ministerstwo Komplikuje się sprawa przejęcia dworca kolejowego przez gminę Ozimek od PKP. Jeszcze w październiku wydawało się, że pozostały tylko formalności. Teraz… » więcej 2021-12-09, godz. 11:50 Nyska policja zatrzymała włamywacza. Grozi mu do 10 lat więzienia Mieszkaniec Nysy podejrzany o kradzieże z włamaniem wpadł w ręce miejscowej policji. 28-latek miał włamywać się do sklepów i lokali na terenie miasta… » więcej 2021-12-09, godz. 11:16 Raport MZ: mamy prawie 27,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem, w tym rekordowo ponad tysiąc w regionie. Zmarło… 27 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano minionej doby - podaje Ministerstwo Zdrowia. Na Opolszczyźnie stwierdzono 1004… » więcej 2021-12-09, godz. 10:35 Kierowco, sprawdź się sam, zanim ruszysz w drogę. W Kędzierzynie-Koźlu w komisariacie zamontowano samoobsługowy … Samoobsługowy alkomat udostępniono mieszkańcom w komisariacie policji przy ul. Racławickiej 3 w Kędzierzynie-Koźlu. Urządzenie jest proste w obsłudze… » więcej 2021-12-09, godz. 09:54 Janusz Kowalski mówi o "tęczowych kryteriach" w konsultowanym programie funduszy unijnych. Zbigniew Kubalańca odpow… Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zarzucił zarządowi województwa opolskiego nieuzasadnione i bezprawne preferowanie osób LGBT+ w przyznawaniu pieniędzy… » więcej 2021-12-09, godz. 08:53 Jest akt oskarżenia w sprawie podwójnego zabójstwa przy Dubois w Opolu. Dwóm Mołdawianom i Ukraińcowi grozi doż… Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciw trzem obcokrajowcom oskarżonym o podwójnego zabójstwa przy ulicy Dubois w Opolu… » więcej 2021-12-09, godz. 08:09 Strzelce Opolskie: coraz więcej wiadomo o tym, kim byli skazani pochowani na cmentarzu więziennym Naukowcy ustalili tożsamość 54 z 71 osób, których szczątki ekshumowano latem tego roku z terenu byłego cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »