Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 16:45 Autor: Witold Wośtak

Zbiórka krwi, profilaktyka, symulator dachowania i alkogogle. Taka była wspólna akcja policji oraz WORD-u w Opolu

[fot. archiwum policji]
[fot. archiwum policji]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Akcja zbiórki krwi w KWP Opole [fot. Witold Wośtak]
Ponad 5 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji policyjnej na parkingu komendy wojewódzkiej. Dzisiejsza (21.10) inicjatywa miała zwrócić uwagę na ofiary wypadków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
W to przedsięwzięcie zaangażował się również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, więc chętni mogli skorzystać z symulatora dachowania oraz alkogogli.

Podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, mówił o statystykach związanych z młodymi ludźmi.

- Niestety, pomimo wielu działań profilaktycznych często dochodzi do wypadków i kolizji drogowych z ich udziałem. Mam dane z tego roku, według których na Opolszczyźnie doszło do 300 kolizji drogowych i 54 wypadków z udziałem dzieci oraz młodzieży. W ich wyniku niestety 54 osoby zostały ranne, a 4 zmarły.

Dominik Grabowski, egzaminator WORD, przypomina, że odblaski są elementem niezastąpionym dla pieszych w okresie jesienno-zimowym.

- Przekazujemy bardzo duże ilości elementów odblaskowych, które w niektórych sytuacjach są obowiązkowe, ale też niezbędne do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Łączymy siły z komendą wojewódzką, miejską i komendami powiatowymi. Miejmy nadzieję, że ludzie będą korzystać z nich.

Tomasz Kunecki, kierowca rajdowy, podpowiada, jaka reakcja w nagłej sytuacji na drodze może pomóc wyjść z opresji.

- Często dobrą decyzją jest niehamowanie, ale wyłącznie odpuszczenie gazu. Wtedy musimy dobrze trzymać kierownicę, sterować autem i starać się utrzymać je na drodze. Przede wszystkim trzeba natomiast obserwować. Często widać samochód jadący z naprzeciwka i już wychylający się. Wtedy możemy spodziewać się, że to auto wyskoczy nam zza ciężarówki. Wcześniej możemy na przykład upewnić się co do możliwości ucieczki na pobocze w razie awaryjnej sytuacji.

Poza tym przez cały dzień policjanci zwracają uwagę na zachowanie pieszych. Wśród ich grzechów między innymi wchodzenie na ulicę w niedozwolonym miejscu, na czerwonym świetle lub wpatrując się w smartfona.
Tomasz Kukułka
Dominik Grabowski
Tomasz Kunecki

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 09:45 Drogowcy oddają do użytku kolejny wiadukt nad obwodnicą Olesna Kierowcy przejadą dzisiaj (01.02) nowym wiaduktem między Borkami Małymi a Sowczycami wzdłuż budowanej obwodnicy Olesna. Cały 25-kilometrowy odcinek drogi… » więcej 2023-02-01, godz. 09:03 Są obostrzenia, będzie sztab kryzysowy. Opole i powiat objęte zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków Opole i cały powiat opolski są strefą objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków - przekazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. To pokłosie wykrycia… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Nowe pomniki przyrody i użytki ekologiczne w gminie Olesno Dwa nowe pomniki przyrody i cztery użytki ekologiczne zyskała gmina Olesno. To efekt inwentaryzacji oraz waloryzacji przyrodniczej w ramach projektu 'Ochrona… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki… » więcej 2023-02-01, godz. 07:30 Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św… » więcej 2023-02-01, godz. 06:50 Wietrzna noc w regionie. W ciągu dnia również powieje Za nami wietrzna noc, co potwierdzają działania opolskich strażaków. Do usuwania skutków silnego wiatru byli wzywani sześciokrotnie. » więcej 2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 ZOL w Głogówku do remontu. Obiekt zyska większą efektywność energetyczną Modernizację przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Zastrzeżenia związane z zakresem inwestycji miał konserwator zabytków. Obiekt ten zbudowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »