Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-19, 18:30 Autor: Witold Wośtak

USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne

Otyłość [fot. www.pixabay.com]
Otyłość [fot. www.pixabay.com]
A. Kucharski, M. Ziółkowska i G. Oszkinis [fot. Witold Wośtak]
A. Kucharski, M. Ziółkowska i G. Oszkinis [fot. Witold Wośtak]
Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii "W nowym kształcie", do której dołączył Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.
Obecnie co czwarty dorosły Polak choruje na otyłość, a w najbliższych latach ten problem będzie dotyczyć ponad 30 procent społeczeństwa. USK jest w stanie przeprowadzać nawet 100 operacji bariatrycznych rocznie.

Andrzej Kucharski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, ocenia problem otyłości jako bardzo aktualny.

- Propozycja ze strony współczesnej medycyny w kontekście zabiegów bariatrycznych jest tym, na co ludzkość czekała od dawna. Z tego co orientuję się i jak monitoruję wyniki, one są bardzo dobre - zachęcające. Widzimy to na podstawie bardzo dużego napływu pacjentów z województwa opolskiego i nie tylko.

Małgorzata Ziółkowska, asystent z oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, mówi na czym polegają dwa najpopularniejsze zabiegi bariatryczne - rękawowa resekcji żołądka i tzw. gastric bypass.

- W laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka wycinamy większą część żołądka, pozostawiając tylko mankietowy zbiornik żołądkowy o objętości około 150 mililitrów. Druga metoda - wyłączenie żołądkowo-jelitowe - również polega na podziale żołądka na mały zbiornik. Następnie powodujemy wyłączenie około dwóch metrów jelita z trawienia poprzez zespolenia jelitowe.

Grzegorz Oszkinis, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i ogólnej, podkreśla, że problem otyłości to nie tylko sprawa dorosłych. To rozpoczyna się już w dzieciństwie.

- Pewna rzecz uderzyła mnie, kiedy doktor Ziółkowska rozmawiała z młodą, lecz dorosłą, osobą przechodzącą u nas zabieg operacyjny. Młoda kobieta powiedziała, że nigdy nie je w domu, nawet zupy. Kiedy była głodna, rodzice dawali jej pieniądze i wtedy jadła bardzo wysokoenergetyczne "fast foody". Moim zdaniem, to jest właśnie cała istota problemu.

Co ważne, 95 procent przypadków otyłości wynika wyłącznie z winy człowieka - przyjmujemy zbyt wiele kalorii a zażywamy zbyt mało ruchu.
Andrzej Kucharski
Małgorzata Ziółkowska
Grzegorz Oszkinis

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »