Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-23, 15:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Rośnie liczba chorych na grypę i infekcje grypopodobne. W przychodniach zabrakło szczepionek

Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Choć sezon jesienno-zimowy dopiero się zaczął, w przychodniach już widać pierwszych pacjentów z objawami grypy i przeziębienia. W łagodniejszym przebiegu choroby mogą pomóc szczepionki przeciwko grypie. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Przychodnia Centrum w Opolu, wraz z innymi podmiotami leczniczymi w ciągu dwóch dni zaszczepiła 700 osób.
Pacjenci, którzy nie zdążyli się zaszczepić będą musieli poczekać do przyszłego miesiąca. W opolskich przychodniach nie ma już preparatów.

- Kolejnej dostawy spodziewamy się po 4 października i mamy nadzieję, że te ilości będą większe i wszyscy będą mogli skorzystać. Cieszymy się, że jest takie zainteresowanie, dlatego że obserwujemy w przychodni bardzo duży wzrost zgłoszeń pacjentów z ostrymi infekcjami. Myślę, że warto się zaszczepić. Od początku tygodnia wzrost zarejestrowanych pacjentów jest o 40 procent, także jest bardzo dużo zachorowań - mówi Anna Doszczątek, pielęgniarka koordynująco-nadzorująca w przychodni Centrum w Opolu.

Do zaszczepienia się przeciwko grypie zachęca także internista dr Mirosław Małowski.

- To jest znana prawda od lat, że szczepienia, jakie by nie były, to chronią przed zachorowaniami. Szczególnie przed chorobami zakaźnymi. Dzięki szczepieniom tych schorzeń grypowych jest dużo mniej niż zawsze bywało. Co prawda pacjenci coraz chętniej się szczepią, ale jest to dalej za mało. Widzimy, że ten trend jest jeszcze mało popularny.

Jak dodaje lekarz, odporność organizmu można również zwiększyć poprzez prawidłową dietę, sport, odpowiednią ilość snu oraz suplementację witaminami.
Anna Doszczątek
dr Mirosław Małowski

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 09:03 Są obostrzenia, będzie sztab kryzysowy. Opole i powiat objęte zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków Opole i cały powiat opolski są strefą objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków - przekazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. To pokłosie wykrycia… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Nowe pomniki przyrody i użytki ekologiczne w gminie Olesno Dwa nowe pomniki przyrody i cztery użytki ekologiczne zyskała gmina Olesno. To efekt inwentaryzacji oraz waloryzacji przyrodniczej w ramach projektu 'Ochrona… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki… » więcej 2023-02-01, godz. 07:30 Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św… » więcej 2023-02-01, godz. 06:50 Wietrzna noc w regionie. W ciągu dnia również powieje Za nami wietrzna noc, co potwierdzają działania opolskich strażaków. Do usuwania skutków silnego wiatru byli wzywani sześciokrotnie. » więcej 2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 ZOL w Głogówku do remontu. Obiekt zyska większą efektywność energetyczną Modernizację przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Zastrzeżenia związane z zakresem inwestycji miał konserwator zabytków. Obiekt ten zbudowano… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Deficyt i wydatki zwiększone. Radni sejmiku województwa przyjęli korektę budżetu na 2023 rok Radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli korektę budżetu na 2023 rok. Zgodnie z zapowiedziami deficyt w tym roku wzrośnie do niemal 27 milionów złotych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »