Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-19, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzescy seniorzy muszą poczekać na darmowe szczepienia przeciw grypie. "Jest ogromny problem, aby zakupić szczepionkę"

Grypa [fot. Envato]
Grypa [fot. Envato]
Brzeg ma problemy z realizacją tegorocznej edycji miejskiego programu szczepień przeciwko grypie. W poprzednich latach magistrat kupował specyfik dla kilkuset seniorów, obecnie preparatu nie ma skąd pozyskać.
Władze miasta zapewniają, że stale poszukują możliwości nabycia szczepionek. Jak mówi burmistrz Jerzy Wrębiak, na razie trudno prognozować, kiedy uda się ruszyć z ich podawaniem.

- Chcieliśmy przeprowadzić tę akcję tak, jak w poprzednich latach, natomiast z tych informacji, które mam wynika, że jest ogromny problem, aby zakupić szczepionkę. Trudno mi jest dzisiaj wskazywać na konkretny termin rozpoczęcia akcji. Cały czas obserwujemy ten rynek - dodaje.

Brzescy farmaceuci zapytani o dostępność preparatów przyznają, że obecnie ich zakup jest praktycznie niemożliwy. Podobnie wypowiadają się także mieszkańcy, którzy byli zainteresowani zdobyciem środka we własnym zakresie.

- Nie ma szczepionek w aptekach. Trzeba się zapisywać w zeszycie i długo czekać. Takie polecenia są, by się szczepić, a jak się chcę zaszczepić, to nie ma czym. Albo umrę, albo się zaszczepię - mówi pani Krystyna.

- U nas są duże problemy. Koleżanki się chcą szczepić, ale szczepionek nie ma - zauważa pani Małgorzata.

Problemy z dostępnością szczepionek dostrzega również Naczelna Rada Aptekarska. Jej wiceprezes Marek Tomków wskazuje, że jednym z powodów może być większe zainteresowanie ich zakupem w porównaniu do ubiegłych lat. Jednocześnie przewiduje, że w ciągu najbliższych dni sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

- Problemy znikają z dnia na dzień, więc ja myślę, że lada moment szczepionki już będą dostępne w takim stałym trybie. Wiadomo też, że na początku sezonu to zainteresowanie pacjentów jest największe i wtedy też błyskawicznie one schodzą. Te szczepionki pojawiają się transzami. W tej chwili dotarła kolejna dostawa, więc wydaje się, że w tym roku dostęp do nich powinien być niezakłócony - uspokaja.

Dodajmy, że w tym sezonie do Polski ma trafić prawie 4,5 miliona dawek szczepionek. To pawie 4 razy więcej niż w roku 2019. Dostępność do szczepień ma zwiększyć również nowelizacja prawa, którą w ubiegłym tygodniu przyjął sejm. Dzięki temu pacjenci będą mogli przejść kwalifikację oraz przyjąć specyfik także w aptekach.
Jerzy Wrębiak
Mieszkańcy Brzegu
Marek Tomków

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 07:00 Szpital kliniczny w Opolu potrzebuje więcej krwi, głównie przez czwartą falę pandemii. Dawcą może być każda zdrowa… Wzrasta zapotrzebowanie na krew w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od początku roku do końca listopada przekazano tam niemal 6 tysięcy jednostek… » więcej 2021-12-07, godz. 06:55 Nie żyje red. Tadeusz Horoszkiewicz, pracował także w Radiu Opole. Pogrzeb w piątek Zmarł redaktor Tadeusz Horoszkiewicz, nestor opolskich mediów. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych TVP3 Opole. » więcej 2021-12-06, godz. 22:00 Świąteczna akcja pomocy osobom samotnym i chorym w Nysie. Prowadzi ją Maltańska Służba Medyczna Pomóc może każdy zarówno pod kątem materialnym, jak i socjalnym. Nyska Maltańska Służba Medyczna szykuje się do okresu świątecznego i zachęca mieszkańców… » więcej 2021-12-06, godz. 21:00 W nowym roku rozpocznie się remont urzędu w Izbicku Od dawna planowany remont Urzędu Gminy w Izbicku ma się rozpocząć w nowym roku. Inwestycja będzie prowadzona na raty, poczynając od najniższych kondygnacji… » więcej 2021-12-06, godz. 20:00 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 19:50 Raport dnia: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] 502 nowe przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W całym kraju minionej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło natomiast 13 250 nowych zakażeniach. » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 "Uśmiech daje moc do wyzdrowienia". Dr Clown przygotował dzieciom leżącym w USK mikołajki Był renifer, bałwan 'Olaf', elf, a także oczywiście ten, którego 6 grudnia nie może zabraknąć, czyli święty Mikołaj. Z okazji mikołajek wolontariusze… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »