Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 17:25 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [ZDJĘCIA]

Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Opolskiego chcą odkopać pozostałości budynków, które mogą pochodzić z wczesnego średniowiecza. To już kolejny etap trwających od kilku lat badań prowadzonych z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu.
- Trzy lata temu zaczęliśmy prowadzić prace badawcze i okazało się, że kościół pochodzi nie z XVI, a z XIII wieku. Teraz idziemy krok dalej – mówi Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu. - Badania geofizyczne poszerzyliśmy o cały teren przykościelny i okazało się, że są to anomalie, które wskazują na to, że mogą się tu znajdować pozostałości pierwotnych budowli z okresu jeszcze sprzed budowy obecnego kościoła. Może to być wiek XI lub XII.

Przed głównym wejściem do kościoła jest wykop długi na cztery, szeroki na dwa metry. W tym miejscu pracują studenci m.in. z Norwegii, USA, Hong Kongu i Niemiec, którzy pod kierunkiem polskich naukowców ściągają kolejne warstwy ziemi.

- Już niewiele pod warstwą kostki brukowej natrafiliśmy na pierwsze znaleziska – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. - Udało nam się odsłonić zaledwie pół metra z przestrzeni badawczej, pogoda psuje nam szyki, niemniej jednak mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do konstrukcji, które w przyszłym tygodniu będzie można ocenić architektonicznie.

Najciekawszym znaleziskiem pierwszego dnia prac była moneta, która może pochodzić z XII wieku, ale dokładnie potwierdzą to jeszcze badania numizmatyczne.

- Te wykopaliska to niesamowita sprawa – mówi Michael Nowicki, student polonistyki z niemieckiego Mainz. - Znaleźliśmy się tutaj, bo dowiedzieliśmy się, że jest tutaj taki projekt archeologiczny. W Niemczech było trochę nudno, pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać. Wczoraj na początku kopaliśmy i znaleźliśmy trochę kości, monetę i amulety.

Prace archeologiczne przed kościołem w Ujeździe potrwają około 3 tygodni.
Dariusz Ciapa
Magdalena Przysiężna-Pisarska
Michael Nowicki

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Raport MZ: ponad 6200 zakażeń w kraju, zmarły 93 osoby. W regionie zachorowało 81 osób Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6265 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 81 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce w związku z pandemią… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach. Dwa zdarzenia na DK 46 Do dwóch groźnych zdarzeń doszło w ostatnich godzinach na drogach województwa opolskiego. W nocy w Chrząstowicach, na drodze krajowej nr 46 z Opola do Ozimka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »