Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 19:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii

Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z archeologią w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej. Na stanowisku w tej miejscowości od lat prowadzone są badania archeologiczne w miejscu odkrytej osadzie celtyckiej.
- Dzisiaj od strony archeologicznej skupimy się na historii smaków kuchni – mówi prowadzący prelekcje dr Marek Bednarek, celtolog z Wrocławia. - Wszystko zaczęło się od wynalezienia naczyń. Naczyń, w których można było coś zakisić, zakonserwować, ugotować, potrzymać, żeby wydobyć smaki z potraw. Zajmiemy się naczyniami, asortymentem naczyń, bo mamy od miniaturowych aż do wielkich pojemników, gdzie można naprawdę dużo zmieścić. Właśnie ta ceramika będzie z pozycji archeologa tą myślą przewodnią.

W ramach prelekcji Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczyce realizuje zadanie polegające na promocji wolontariatu.

- Młodzież ma okazję zapoznać się z wiedzą, która nie jest omawiana na lekcjach historii w szkole podstawowej - dodaje Arkadiusz Korus, prezes stowarzyszenia. - Mieszkamy w takim specyficznym regionie, koło Nowej Cerekwi, gdzie są największe w Polsce wykopaliska celtyckie. Także myślę, że jest to też jakiś atut do promocji tego regionu.

- Spotkania z archeologami odbywają się u nas w szkole już kilkanaście lat - dodaje Małgorzata Hamryszak, zastępca dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Cerekwi. - Również od kilku lat w ramach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w naszej szkole odbywają się wystawy, prelekcje z zaprzyjaźnionym archeologiem panem Markiem Bednarkiem. Spotkanie ma charakter wystawy pokazującej dzieciom eksponaty z wykopalisk.

Prelekcje prowadzone są także dla dorosłych osób z Nowej Cerekwi. Dzisiaj (17.09) taki wykład rozpocznie się o godz. 17.00.
Marek Bednarek
Arkadiusz Korus
Małgorzata Hamryszak

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »