Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-19, 07:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Powiat głubczycki: stanowiska archeologiczne łakomym kąskiem dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Stanowisko archeologiczne w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Stanowisko archeologiczne w Nowej Cerekwi - [fot: Grzegorz Frankowski]
Prowadzone od kilkunastu lat prace na stanowisku archeologicznym w Nowej Cerekwi pozwoliły odkryć wiele bezcennych zabytków kultury celtyckiej. Bardzo często zdarza się, że równolegle, zazwyczaj pod osłoną nocy, poszukiwania "skarbów" prowadzą nielegalnie, bez wymaganych zezwoleń tzw. detektoryści.
- Niemal w całej Europie przepisy zabraniają wchodzenia z wykrywaczem metalu na stanowiska archeologiczne – tłumaczy dr Marek Bednarek, od wielu lat prowadzący badania w Nowej Cerekwi i na innych stanowiskach na Opolszczyźnie. - W Polsce, każda osoba, która zostanie złapana na stanowisku archeologicznym z detektorem podlega karze do dwóch lat więzienia. Jako archeolog, za nim dostanę pozwolenie na badania, muszę się wykazać, po pierwsze wykształceniem w zawodzie. Muszę mieć skończone studia archeologiczne, 12-miesięczną praktykę pod okiem doświadczonego archeologa i dopiero wtedy mogę starać się o wyjście w pole na stanowisko.

- Zmiana przepisów spowodowała, że "detektoryści" nie odważą się w tej chwili wyjść na stanowisko w biały dzień, przynajmniej na terenie powiatu głubczyckiego – dodaje dr Bednarek. - Jak jest ciemna noc, oni robią penetrację terenu. W tym roku stwierdziłem trzy fale na tym stanowisku, na którym teraz jesteśmy.

W przeszłości amatorzy poszukiwania skarbów bardzo często penetrowali nielegalnie okoliczne pola.

- Nawet był donos od jednego rolnika, który ma tam pole. Przyjechali do niego wpół do dwunastej. Jeszcze do niego podskakiwali, jak to mówią. To jest na fakcie, to jest prawdą.- dodaje Michał Durkacz, sołtys Nowej Cerekwi.

Dodajmy, że w związku z licznymi zgłoszeniami teren wokół stanowisk archeologicznych od kilku lat stale patrolują funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach.
Marek Bednarek
Marek Bednarek
Michał Durkacz

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 16:30 "Prokurator" wyłudził 30 tys. od seniorki. Policja: nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy Po raz kolejny oszuści wykorzystali starszą osobę. 71-latka z Kędzierzyna-Koźla straciła 30 tys. zł. Myślała, że pomaga prokuratorowi złapać złodziei… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »