Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 17:25 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [ZDJĘCIA]

Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [fot. A. Pospiszyl]
Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Opolskiego chcą odkopać pozostałości budynków, które mogą pochodzić z wczesnego średniowiecza. To już kolejny etap trwających od kilku lat badań prowadzonych z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu.
- Trzy lata temu zaczęliśmy prowadzić prace badawcze i okazało się, że kościół pochodzi nie z XVI, a z XIII wieku. Teraz idziemy krok dalej – mówi Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu. - Badania geofizyczne poszerzyliśmy o cały teren przykościelny i okazało się, że są to anomalie, które wskazują na to, że mogą się tu znajdować pozostałości pierwotnych budowli z okresu jeszcze sprzed budowy obecnego kościoła. Może to być wiek XI lub XII.

Przed głównym wejściem do kościoła jest wykop długi na cztery, szeroki na dwa metry. W tym miejscu pracują studenci m.in. z Norwegii, USA, Hong Kongu i Niemiec, którzy pod kierunkiem polskich naukowców ściągają kolejne warstwy ziemi.

- Już niewiele pod warstwą kostki brukowej natrafiliśmy na pierwsze znaleziska – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. - Udało nam się odsłonić zaledwie pół metra z przestrzeni badawczej, pogoda psuje nam szyki, niemniej jednak mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do konstrukcji, które w przyszłym tygodniu będzie można ocenić architektonicznie.

Najciekawszym znaleziskiem pierwszego dnia prac była moneta, która może pochodzić z XII wieku, ale dokładnie potwierdzą to jeszcze badania numizmatyczne.

- Te wykopaliska to niesamowita sprawa – mówi Michael Nowicki, student polonistyki z niemieckiego Mainz. - Znaleźliśmy się tutaj, bo dowiedzieliśmy się, że jest tutaj taki projekt archeologiczny. W Niemczech było trochę nudno, pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać. Wczoraj na początku kopaliśmy i znaleźliśmy trochę kości, monetę i amulety.

Prace archeologiczne przed kościołem w Ujeździe potrwają około 3 tygodni.
Dariusz Ciapa
Magdalena Przysiężna-Pisarska
Michael Nowicki

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »