Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 12:40 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza

Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Fundamenty najprawdopodobniej kościoła pochodzącego z XI lub XII wieku odkryto w czasie prac archeologicznych w Ujeździe, na wzgórzu kościelnym. Założenie architektoniczne, które może mieć 12 metrów długości i 4 metry szerokości, częściowo znajduje się pod obecnym kościołem. Jednak archeologom udało się odsłonić fragment murów, który teraz zostanie poddany dokładnym badaniom. Może okazać się, że pierwszy budynek sakralny w Ujeździe powstał o 200 czy 300 lat wcześniej, niż sądzono.
- Udało nam się w wykopie odkryć fragmenty fundamentów i założenie architektoniczne, które okazuje się dużo starsze niż obecny kościół – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolożka z Uniwersytetu Opolskiego. - Widać to po budowie, czyli po kamieniach, po zaprawie, po ceramice, która pojawia się zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Udało nam się trafić na róg owego budynku. Przypuszczamy, że może on mieć około 12 metrów długości i 4 metry szerokości. Jak był wysoki, tego jeszcze nie będziemy mogli powiedzieć na tym etapie badań, niemniej jednak głębokość zalegania obecnego fundamentu to jest ok. 1,2 m.

Na fragment muru archeolodzy natrafili w miniony wtorek, w chwili gdy mieli kończyć prace w wykopie. Kilka dni zajęło dokładnie odsłonięcie i oczyszczenie murów.

- We wtorek przyjedzie do nas prof. Andrzej Legendziewicz – mówi Dariusz Ciapa ze Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu. - Mamy z nim omówić kwestie architektoniczne. Zaprosiłem również ks. prof. Piotra Maniurkę, żeby z racji swojej funkcji, którą pełni, a to jest wzgórze kościelne z funkcją sakralną, żeby również rzucił okiem i mógł się napawać tym widokiem odkrycia naukowego, czyli kościoła, który może pochodzić z X, XI lub XII wieku.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej będą badać zaprawę użytą do połączenie kamieni w odkrytym niedawno murze. To, z czego została wykonana zaprawa, da odpowiedź na pytanie, w jakim okresie ten obiekt był budowany. Wstępnie naukowcy szacują, że budowla mogła powstać we wczesnym średniowieczu.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Dariusz Ciapa

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 22:00 Gmina Rudniki stawia na cyberbezpieczeństwo i e-usługi dla mieszkańców Cyberbezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców. Na te dwa cele gmina Rudniki wyda ponad 240 tysięcy złotych. » więcej 2021-11-29, godz. 21:10 Nie żyje 19-latek z Kędzierzyna-Koźla. Strażacy znaleźli go w łazience Tragiczne zdarzenie w Kędzierzynie-Koźlu. Strażacy w jednym z mieszkań znaleźli martwego 19-latka. » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Raport dnia: ponad 500 zakażeń w regionie, od środy nowe obostrzenia w całym kraju [INFOGRAFIKA] 517 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (29.11) o 13 115 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-29, godz. 20:00 Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. W Murowie zbierają świąteczne dary dla dzieci Od ubrań, po zabawki i słodycze. W Murowie trwa świąteczna zbiórka dla dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całej gminy, a koordynują ją strażacy… » więcej 2021-11-29, godz. 19:05 Na trasie Prudnik - Nysa od środy dwa objazdy ze względu na remont DK 41 w Wierzbięcicach Będzie zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Wierzbięcic w powiecie nyskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi tam… » więcej 2021-11-29, godz. 18:18 W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej upamiętniono 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz apelu… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »