Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 12:40 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza

Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza [fot. A. Pospiszyl]
Fundamenty najprawdopodobniej kościoła pochodzącego z XI lub XII wieku odkryto w czasie prac archeologicznych w Ujeździe, na wzgórzu kościelnym. Założenie architektoniczne, które może mieć 12 metrów długości i 4 metry szerokości, częściowo znajduje się pod obecnym kościołem. Jednak archeologom udało się odsłonić fragment murów, który teraz zostanie poddany dokładnym badaniom. Może okazać się, że pierwszy budynek sakralny w Ujeździe powstał o 200 czy 300 lat wcześniej, niż sądzono.
- Udało nam się w wykopie odkryć fragmenty fundamentów i założenie architektoniczne, które okazuje się dużo starsze niż obecny kościół – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolożka z Uniwersytetu Opolskiego. - Widać to po budowie, czyli po kamieniach, po zaprawie, po ceramice, która pojawia się zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Udało nam się trafić na róg owego budynku. Przypuszczamy, że może on mieć około 12 metrów długości i 4 metry szerokości. Jak był wysoki, tego jeszcze nie będziemy mogli powiedzieć na tym etapie badań, niemniej jednak głębokość zalegania obecnego fundamentu to jest ok. 1,2 m.

Na fragment muru archeolodzy natrafili w miniony wtorek, w chwili gdy mieli kończyć prace w wykopie. Kilka dni zajęło dokładnie odsłonięcie i oczyszczenie murów.

- We wtorek przyjedzie do nas prof. Andrzej Legendziewicz – mówi Dariusz Ciapa ze Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu. - Mamy z nim omówić kwestie architektoniczne. Zaprosiłem również ks. prof. Piotra Maniurkę, żeby z racji swojej funkcji, którą pełni, a to jest wzgórze kościelne z funkcją sakralną, żeby również rzucił okiem i mógł się napawać tym widokiem odkrycia naukowego, czyli kościoła, który może pochodzić z X, XI lub XII wieku.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej będą badać zaprawę użytą do połączenie kamieni w odkrytym niedawno murze. To, z czego została wykonana zaprawa, da odpowiedź na pytanie, w jakim okresie ten obiekt był budowany. Wstępnie naukowcy szacują, że budowla mogła powstać we wczesnym średniowieczu.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Dariusz Ciapa

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 10:24 Jak można tak żyć? Szokujące warunki bytowe mieszkanki Burgrabic [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic. » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej. PCM planuje rozwijać opiekę geriatryczną Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której każdy można… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »