Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-08, 18:40 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kolejne 4 samorządy z dotacją na budowę i remonty dróg. "To bardzo ważne inwestycje dla mieszkańców"

Kolejne 4 samorządy z dotacją na budowę i remonty dróg [fot. A. Pospiszyl]
Kolejne 4 samorządy z dotacją na budowę i remonty dróg [fot. A. Pospiszyl]
Kolejne cztery samorządy otrzymały dofinansowanie do budowy dróg. Było to możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym na inwestycjach realizowanych ze wsparciem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj ((08.07) w Strzelcach Opolskich umowy dotacyjne podpisali burmistrz tej gminy, wójt Radłowa oraz burmistrzowie Kolonowskiego i Lewina Brzeskiego.
- Ponad 20 milionów zainwestowaliśmy w ostatnim czasie w drogi w naszym regionie – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Tutaj można by powiedzieć, że są takie drobne, które zostały z oszczędności poprzetargowych. Ale to oznacza, że dobrze gospodarujemy publicznymi środkami, bo niby to takie małe pieniądze, ale w sumie to jest ponad 3 mln zł.

- Będziemy budować drogę pomiędzy Sieradowem do miejscowości Biskupskie Drogi - mówi Włodzimierz Kierat, wójt gminy Radłów. - Bardzo się cieszę, że kilometr drogi asfaltowej, wąskiej drogi, będzie przebudowany, rozbudowany. Będzie poszerzenie, bezpieczne przejścia. To pierwszy etap, mam nadzieję, że w przyszłym roku cały ten odcinek będzie przebudowany.

Drogę w miejscowości Sarny Małe chce wyremontować Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego. Odcinek około kilometrowy ma kosztować 700 tys. zł, z czego ponad 400 tys. pokryje rządowe dofinansowanie.

- Jest to droga wewnątrz miejscowości, od kilku lat w bardzo złym stanie technicznym. Odbudowa tej drogi, która była kiedyś asfaltowa, a w części szutrowa, jest niezmiernie oczekiwaną inwestycją dla mieszkańców Sarn Małych - mówi Artur Kotara.

Umowy dotacyjne podpisali także dwaj włodarze z terenu powiatu strzeleckiego: burmistrzowie Kolonowskiego i Strzelec Opolskich.

- Pozyskaliśmy dotację na budowę ulicy Długiej w Kolonowskiem – mówi Norbert Koston. - Ulica prowadząca do osiedla z dużą ilością domków jednorodzinnych. Jest to bardzo ważna droga szczególnie właśnie dla tych mieszkańców, oczekiwana od wielu lat.

- Tym razem droga w miejscowości Kadłub, która czeka na modernizację od lat. Przy tej drodze jest duży DPS, Jest duży zakład pracy, czyli spółdzielnia mleczarska, jest przychodnia i kościół, no i mieszkańcy. To jest priorytet nie tylko dla Kadłuba, ale dla całej gminy – mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich.

W ostatnim czasie wsparcie na budowę i remonty dróg otrzymały m.in. powiaty głubczycki, strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski oraz gminy Krapkowice, Głogówek, Gogolin, Baborów, Reńska Wieś i Branice.
Sławomir Kłosowski
Włodzimierz Kierat
Artur Kotara
Norbert Koston i Tadeusz Goc

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »