Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-11, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Zamiast pociągu przyjeżdża autobus. Pasażerowie narzekają na problemy z czeską lokomotywą obsługującą TLK Sudety

TLK Sudety [fot. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych]
TLK Sudety [fot. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych]
Społecznicy i pasażerowie mają dość utrudnień w kursowaniu pociągu TLK Sudety. Niejednokrotnie zamiast składu na trasę podstawiane są autobusy komunikacji zastępczej.
TLK Sudety to pociąg kursujący od grudnia ubiegłego roku między Jelenią Górą a Krakowem, między innymi przez Nysę, Prudnik i Kędzierzyn-Koźle. Do obsługi linii przewoźnik wypożyczył maszynę z Czech. Jak mówi prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych Grzegorz Oleś, do tej pory dochodziło do licznych awarii taboru, które skutkowały znacznym zmniejszeniem komfortu pasażerów.

- Ponad 20 razy lokomotywa nie dała rady. Wówczas uruchamiana jest zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku od Kędzierzyna-Koźla aż do Jeleniej Góry, to jest ponad 200 kilometrów. Pasażerowie są bardzo oburzeni, w takich sytuacjach trzeba się przesiadać z pociągu do autobusu. Pociąg jest jednak dużo wygodniejszy, autobus jest mniej pojemny - wymienia.

Ponadto społecznicy wskazują na dłuższy czas przejazdu komunikacji zastępczej. Jako rozwiązanie proponują oni m.in. wypożyczenie lokomotywy od PKP Cargo.

O to, czy taki krok jest rozważany zapytaliśmy rzeczniczkę PKP Intercity Katarzynę Grzduk. W wiadomości przesłanej do naszej redakcji brak jest jednak odpowiedzi na to pytanie. Jak jednak przekonuje przewoźnik, w maju nie zaistniała potrzeba wprowadzenia zastępczej komunikacji, a ostatnie takie przypadki miały miejsce między 6 a 9 czerwca, kiedy to spalinowóz przechodził przegląd techniczny.

Rozwiązanie problemu może jednak nastąpić w grudniu. Jak wskazuje Grzegorz Oleś, powołując się na zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, chodzi o wynajem spalinowych zespołów trakcyjnych DM90, które jeden z polskich przewoźników kupił niedawno od kolei holenderskich.
Grzegorz Oleś

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-07-30, godz. 22:00 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę". Radio Opole będzie… Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-30, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziła się jedna osoba, w kraju ponad 150 [INFOGRAFIKA] Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (30.07) jedno zakażenie koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach… » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Pożary na polach w całym regionie, pracowite popołudnie dla strażaków. Największy pożar mamy w Gierowie [AKTUAL… Strażacy na Opolszczyźnie mają pracowite popołudnie z powodu licznych pożarów ściernisk i zbóż. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popo… » więcej 2021-07-30, godz. 19:45 Psi nos się nie myli. Hunter wywęszył towar Próbę nielegalnego przywozu narkotyków do kraju udaremnili mundurowi opolskiej KAS wspólnie z policją. Akcja miała miejsce na opolskim odcinku A4, a główną… » więcej 2021-07-30, godz. 19:00 Nysa na przedostatnim miejscu w regionie w statystykach spisowych! Brakuje też rachmistrzów Nysa jest jedną z opolskich gmin, w której do tej pory odnotowano najniższy odsetek biorących udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 "Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań… To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 Wciąż spada liczba urodzeń w naszym regionie. Tendencja widoczna jest już kilka lat O ponad 15 proc. spadła liczba urodzeń w ciągu ostatnich czterech latach na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 9 tysięcy (9120) porodów odnotowano w 2017… » więcej 2021-07-30, godz. 17:50 Prudniccy seniorzy mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas i przekazywać swoje talenty Kolejny Klub Seniora otwarto w Prudniku. To druga taka placówka dziennego pobytu w tym mieście. Powstała w pomieszczeniach Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »