Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-09, 16:05 Autor: Daniel Klimczak

Do Paczkowa i Otmuchowa najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wrócą dalekobieżne pociągi pasażerskie

Peron na stacji kolejowej w Otmuchowie [fot. Jan Suchy / domena publiczna]
Peron na stacji kolejowej w Otmuchowie [fot. Jan Suchy / domena publiczna]
Paczków i Otmuchów najprawdopodobniej zyskają wkrótce dostęp do dalekobieżnych połączeń kolejowych. Bezpośrednio z tych miast będzie można dojechać między innymi do Warszawy.
Wszystko za sprawą planowanych do uruchomienia od grudnia pociągów TLK Sudety, relacji Jelenia Góra - Kraków oraz IC Kormoran relacji Polanica-Zdrój - Olsztyn. Prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych Grzegorz Oleś, powołując się na korespondencję z przewoźnikiem, zapowiada, że oba składy mają zatrzymywać się w Paczkowie, a przynajmniej jeden nich - także w Otmuchowie.

- W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z PKP Intercity czytamy jasno, że pociąg IC Kormoran będzie jechał przez Otmuchów i Katowice, więc to jest jasne, że najprawdopodobniej, na 99 procent, w Otmuchowie się zatrzyma. Jeżeli chodzi o Paczków, to ten postój pociągu do Krakowa, jak i do Warszawy i Olsztyna został już wcześniej zaplanowany - wyjasnia.

Oba pociągi zostały już wpisane do projektu obowiązującego od 13 grudnia rozkładu jazdy, zaakceptowanego przez zarządcę infrastruktury. To, zdaniem komitetu, w praktyce oznacza, że tylko nadzwyczajna sytuacja mogłaby wpłynąć na poczynione dotąd ustalenia. Uruchomienie połączeń dałoby bezpośredni dostęp do stolicy kraju także Prudnikowi i Nysie.

Przypomnijmy, że batalia o przywrócenie pociągów pasażerskich na magistralę podsudecką nabrała rozpędu w 2016 roku, kiedy to w Prudniku odbyła się konferencja poświęcona temu problemowi. Równolegle stosowane były także apele do władz centralnych. W kolejnym roku padły pierwsze deklaracje ze strony ministerstwa, które zapowiadało, że połączenia mają szansę zostać uruchomione w ciągu najbliższych 3 lat.
Grzegorz Oleś

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 07:04 Pierwsza szkoła w Opolu przechodzi w całości na zdalne nauczanie. Powodem jest koronawirus Po uzyskaniu pozytywnej decyzji sanepidu i organu prowadzącego II Liceum Ogólnokształcące przechodzi od dziś na system nauczania zdalnego. Powodem są potwierdzone… » więcej 2020-09-24, godz. 06:30 Wolontariusze fundacji Dr Clown dzielili się uśmiechem z pacjentami opolskiej Betanii Muzyka, tańce i wielkie bańki mydlane przygotowane przez wolontariuszy fundacji Dr Clown można było zobaczyć z okien opolskiego hospicjum Betania. Z powodu… » więcej 2020-09-23, godz. 21:33 Burmistrz Paczkowa jest zarażony COVID-19. "Nie bagatelizujcie objawów przeziębienia i grypy" Burmistrz Paczkowa Artur Rolka jest zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-23, godz. 21:00 Ratusz rozwiewa wątpliwości pracowników MOPR-u dotyczące podwyżek. "W 2020 roku takiej decyzji nie podejmiemy" - Oczekiwania co do podwyżek są zrozumiałe, ale w 2020 roku nie podejmiemy decyzji - tak Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, odniósł się na konferencji… » więcej 2020-09-23, godz. 19:30 Koronawirus w głuchołaskim Centrum Kultury. Placówkę zamknięto na 10 dni, a część pracowników trafiła na kwa… Na 10 dni zostało zamknięte głuchołaskie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z powodu wykrycia koronawirusa u personelu. » więcej 2020-09-23, godz. 19:00 Raport dnia. W regionie zmarła kolejna zarażona. Mamy 24 infekcje i 7 ozdrowieńców. W kraju znów blisko 1000 zaka… 74. zgon w związku z koronawirusem, 24 nowe zarażenia i 7 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (23.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Komora hiperbaryczna już w nyskim szpitalu Z opóźnieniem, ale dotarła. Do nyskiego szpitala trafiła już komora hiperbaryczna. Opóźnienie spowodował... koronawirus. Jak informowaliśmy w maju, problemem… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Ślubowanie nowej radnej, finansowanie niepublicznych szkół i stacje ładowania elektrycznych samochodów. Jutro sesja… Korekta budżetu miasta na 2020 rok i zmiana zasad udzielania dotacji na renowację zabytków. Między innymi tymi sprawami Rada Miasta Opola zajmie się na jutrzejszej… » więcej 2020-09-23, godz. 17:00 Samozapłon słomy na poddaszu prawdopodobną przyczyną pożaru w Strzelcach Opolskich. Straty mogą sięgać setek tysięcy… Samozapłon słomy na poddaszu był najprawdopodobniej przyczyną wczorajszego (22.09) pożaru zabudowań gospodarczych przy ul. Floriana w Strzelcach Opolskich… » więcej 2020-09-23, godz. 16:30 Został skazany za czerpanie korzyści z prostytucji. 36-latek apeluje, bo twierdzi, że odbierał dług 36-letni Mariusz T. został skazany przez Sąd Rejonowy w Opolu na 3 lata więzienia w zawieszeniu na rok za czerpanie korzyści z prostytucji. Według śledczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***