Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-17, 15:15 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina apelują o szybsze procedowanie ustawy ws. Krajowego Planu Odbudowy

Piotr Pancześnik, Justyna Soppa
Piotr Pancześnik, Justyna Soppa
Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali do Senatu RP o zawieszenie sporów i jak najszybsze procedowanie ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Przypomnijmy, dokument ma pozwolić na skorzystanie z 770 miliardów złotych unijnych pieniędzy w ramach Funduszu Odbudowy. - Dla Opolszczyzny jest to sprawa rozwojowa. A w słusznej sprawie jesteśmy w stanie dogadać się z kimś po przeciwnej stronie sceny politycznej - mówią.
- Uważamy, że powinniśmy uświadomić społeczeństwu wagę tego programu - mówi Piotr Pancześnik, wiceprzewodniczący struktur Porozumienia Jarosława Gowina w Opolu. - Z wyliczeń wynika, że dla statystycznego mieszkańca Polski w perspektywie siedmiu lat to jest ponad 20 tysięcy złotych w formie dotacji i kredytów, jakie może społeczeństwo uzyskać. Każdy z mieszkańców Opolszczyzny w rozbiciu na powiaty może stać się beneficjentem. I tak dla powiatu brzeskiego przypada około miliard 800 milionów złotych. Dla najmniejszego powiatu namysłowskiego to 855 milionów złotych, które w perspektywie siedmiu lat mogą być zainwestowane w rozwój tych obszarów.

- Te wszystkie możliwości, które daje nam Krajowy Plan Odbudowy są przed nami, tylko postarajmy się wspólnie z nich skorzystać - mówi Justyna Soppa z Porozumienia Jarosława Gowina. - To dla nas wszystkich ogromna szansa. W tej chwili wśród innych krajów Unii Europejskiej Polska jest jeszcze w ogonie, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy pod względem poziomu życia. Po skorzystaniu z tych środków, mamy szansę stać się krajem, który może być bez żadnego zażenowania porównywany z krajami uważanymi za wysoko rozwinięte np. a Włochami czy Hiszpanią.

Przypomnijmy, ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej dotyczącej Funduszu Odbudowy sejm uchwalił 4 maja. Senat ma teraz 30 dni na przeprowadzenie głosowania w tej sprawie.
Piotr Pancześnik
Justyna Soppa

Wiadomości z regionu

2021-06-24, godz. 07:10 Skromniejsza oferta edukacyjna oleskich szkół ponadpodstawowych. Nie ma chętnych na profil z budownictwem i logisty… Niemal o połowę skurczyła się oferta siedmiu szkół ponadpodstawowych powiatu oleskiego w trwającej rekrutacji. Wiele profili dublowało się, między innymi… » więcej 2021-06-24, godz. 06:50 Kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej po nocnych i porannych burzach w regionie opolskim. W Opolu spadło ponad… Do działań zadysponowano dotychczas 11 zastępów zawodowej straży pożarnej i 19 ochotniczej. Stacja meteo w Opolu informuje, że w Opolu spadło ponad 20… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 2 nowe zakażenia, zmarło 3 chorych z Opola. Od północy zmiana zasad kwarantanny… 2 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć 3 osób potwierdzono dziś (23.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 W nocy możliwe burze z gradem. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało IMGW dla wszystkich powiatów województwa. » więcej 2021-06-23, godz. 20:19 Opolszczyzna wesprze rolników, którzy ucierpieli w pożarze w Nowej Białej. Pomoc zadeklarował Kombinat Rolny w Ki… Opolscy rolnicy pomogą rolnikom z Nowej Białej w województwie małopolskim, gdzie w sobotę (19.06) doszło do tragicznego pożaru. Wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2021-06-23, godz. 20:15 Policjant z Dobrzenia Wielkiego z zarzutem fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną. Proceder miał trwać od… Zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną usłyszał policjant z Dobrzenia Wielkiego, który w nocy 19 na 20 czerwca podczas rodzinnej imprezy… » więcej 2021-06-23, godz. 19:45 Studenci UO zaliczyli egzamin z części teoretycznej w ramach Legii Akademickiej. Teraz czeka ich turnus szkoleniowy na… Zakończyła się IV edycja Legii Akademickiej. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu wręczył 25 studentom Uniwersytetu Opolskiego certyfikaty ukończenia… » więcej 2021-06-23, godz. 19:00 UO na 38. miejscu w rankingu polskich uczelni "Perspektywy". Politechnika ex aequo na miejscach 61-70 Uniwersytet Opolski na 38. miejscu wśród blisko stu polskich uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Z kolei Politechnika Opolska wraz z innymi… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Po wypadku w Jełowej: Rodzice odebrali dzieci ze szpitala, autokar zawiózł pozostałych uczestników zdarzenia do domu… Wszyscy uczestnicy porannego wypadku szkolnego autokaru zostali już odebrani ze szpitala w Opolu i szkoły podstawowej w Jełowej. Przypomnijmy, po 9:00 samochód… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Sobotnie dyżury, przedłużone godziny pracy. To ma być remedium na kolejki w wydziale paszportowym Od lipca na wyrobienie nowego paszportu poczekamy krócej. Opolski wydział paszportowy będzie działał na większą skalę. W poniedziałki i środy godziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »