Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 09:42 Autor: Jacek Rudnik

Różne oceny Krajowego Planu Odbudowy. W sejmie głosowanie w sprawie zasad unijnego wsparcia dla europejskich gospodarek po pandemii

Violetta Porowska i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dla kogo dotacje, dla kogo pożyczki? O jakiej części unijnego wsparcia będą mogły decydować samorządy? Ogromne pieniądze w ramach Unijnego Funduszu Odbudowy trzeba wykorzystać w Polsce jak najbardziej efektywnie - nie mieli wątpliwości goście Porannej Loży Radiowej: posłanka PiS Violetta Porowska oraz poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Nadzwyczajne posiedzenie sejmu powinno się rozpocząć o godz. 16.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy dla Polski przewidziano w różnych transzach ponad 57 miliardów euro dotacji i pożyczek, a dokument, który musi przygotować każde unijne państwo, aby skorzystać ze wsparcia na rzecz odbudowy krajowych gospodarek po pandemii trafił już do Brukseli.

- To wyjątkowe, historyczne głosowanie za wielkim interesem dla Polski - powiedziała w Porannej Loży Radiowej opolska posłanka PiS Violetta Porowska odnosząc się do dzisiejszego (04.05) sejmowego głosowania w sprawie Unijnego Funduszu Odbudowy.

Ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy rząd przekazał już Komisji Europejskiej.

- Nikt nie wie co się wydarzy, jasnym jest, że Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje za Polską, wiemy, że Lewica również odpowiedzialnie zagłosuje za Polską, podejrzewam, iż PSL też zagłosuje "za", pozostaje tylko pytanie, co się wydarzy z Platformą Obywatelską i na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć.

Po negocjacjach z Lewicą do Krajowego Planu Odbudowy wpisano m.in. budowę mieszkań pod tani wynajem, zwiększono też rolę samorządów w wydatkowaniu unijnych pieniędzy.

W ocenie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli problemy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy tkwią w szczegółach, które warto jeszcze przekonsultować np. ze stroną samorządową.

- Moje pytanie jest takie, jakie będą zapisy w tym programie, czego Unia Europejska będzie pilnowała, bo jeśli będą takie zapisy, że na przykład gros środków dotacyjnych trafia jednak do strony rządowej i może trafić do spółek skarbu państwa, to już mamy z tym problem - wyjaśniał parlamentarzysta Mniejszości Niemieckiej.

Jako przykład Ryszard Galla podał wykorzystanie środków na kolej, w którym spółka Intercity dostaje przykładowo dotacje a Przewozy Regionalne, które są w gestii samorządów będą miały dostępne jedynie pożyczki.

- Nie ma wątpliwości, że ogromne pieniądze trzeba wykorzystać jak najbardziej efektywnie, co wymaga m.in. precyzyjnego określenia w jakiej części o wykorzystaniu wsparcia będą mogły decydować samorządy - dodał poseł Galla.

Nadzwyczajne posiedzenie sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej rozpocznie się o godz. 16.

Wcześniej (godz. 9.00) zajmą się nim połączone komisje: finansów oraz spraw zagranicznych.
Violetta Porowska
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 20:40 Śmieci coraz mniej, ale worki nadal zapełniają się. Niedzielna akcja sprzątania Gór Opawskich Około stu osób sprzątało dziś (17.10) Góry Opawskie. Przed południem uczestnicy ruszyli z polany w Cichej Dolnie, zbierając odpady na trasie Doliną Złotego… » więcej 2021-10-17, godz. 19:45 Raport dnia. 32 infekcje w regionie i ponad 2,5 tysiąca w kraju. Sześć klas PSP 2 w Opolu skierowano na kwarantannę… 32 kolejne zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie i 2523 w całej Polsce potwierdzono od wczoraj (16.10). Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w skali… » więcej 2021-10-17, godz. 19:00 Przez 3 godziny poszukiwali różnych gatunków ptaków nad kamionką Piast. "One są wszędzie, wystarczy spoglądać" Ponad 20 osób wzięło dziś (17.10) udział w kolejnym Opolskim Spacerze Ornitologicznym w stolicy regionu. » więcej 2021-10-17, godz. 17:30 Niedziela z kolejną akcją szczepień w opolskich parafiach. "Ludzie mają po drodze i nie trzeba specjalnie dojeżd… 16 parafii z całego województwa opolskiego włączyło się w dzisiejszą (17.10) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-10-17, godz. 16:45 Dachowanie osobówki na DK 45. Wprowadzono ruch wahadłowy Uwaga kierowcy! Utrudnienie w ruchu na drodze krajowej nr 45 na trasie Opole - Kluczbork. » więcej 2021-10-17, godz. 16:44 Sześć klas PSP nr 2 w Opolu trafiło na kwarantannę. Potwierdzono zakażenie u jednego nauczyciela 1 przypadek koronawirusa w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu. » więcej 2021-10-17, godz. 16:29 Pożar domu jednorodzinnego w Dobrzeniu Wielkim. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba ucierpiała w pożarze domu w Dobrzeniu Wielkim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około godziny… » więcej 2021-10-17, godz. 15:30 64-letnia kobieta wykrwawiła się w Paruszowicach. Wcześniej alarmowała policję o awanturze domowej Tragiczny finał awantury domowej w Paruszowicach (gmina Byczyna). 64-letnia kobieta wykrwawiła się w pobliżu domu swojego konkubenta. » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »