Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 09:42 Autor: Jacek Rudnik

Różne oceny Krajowego Planu Odbudowy. W sejmie głosowanie w sprawie zasad unijnego wsparcia dla europejskich gospodarek po pandemii

Violetta Porowska i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dla kogo dotacje, dla kogo pożyczki? O jakiej części unijnego wsparcia będą mogły decydować samorządy? Ogromne pieniądze w ramach Unijnego Funduszu Odbudowy trzeba wykorzystać w Polsce jak najbardziej efektywnie - nie mieli wątpliwości goście Porannej Loży Radiowej: posłanka PiS Violetta Porowska oraz poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Nadzwyczajne posiedzenie sejmu powinno się rozpocząć o godz. 16.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy dla Polski przewidziano w różnych transzach ponad 57 miliardów euro dotacji i pożyczek, a dokument, który musi przygotować każde unijne państwo, aby skorzystać ze wsparcia na rzecz odbudowy krajowych gospodarek po pandemii trafił już do Brukseli.

- To wyjątkowe, historyczne głosowanie za wielkim interesem dla Polski - powiedziała w Porannej Loży Radiowej opolska posłanka PiS Violetta Porowska odnosząc się do dzisiejszego (04.05) sejmowego głosowania w sprawie Unijnego Funduszu Odbudowy.

Ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy rząd przekazał już Komisji Europejskiej.

- Nikt nie wie co się wydarzy, jasnym jest, że Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje za Polską, wiemy, że Lewica również odpowiedzialnie zagłosuje za Polską, podejrzewam, iż PSL też zagłosuje "za", pozostaje tylko pytanie, co się wydarzy z Platformą Obywatelską i na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć.

Po negocjacjach z Lewicą do Krajowego Planu Odbudowy wpisano m.in. budowę mieszkań pod tani wynajem, zwiększono też rolę samorządów w wydatkowaniu unijnych pieniędzy.

W ocenie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli problemy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy tkwią w szczegółach, które warto jeszcze przekonsultować np. ze stroną samorządową.

- Moje pytanie jest takie, jakie będą zapisy w tym programie, czego Unia Europejska będzie pilnowała, bo jeśli będą takie zapisy, że na przykład gros środków dotacyjnych trafia jednak do strony rządowej i może trafić do spółek skarbu państwa, to już mamy z tym problem - wyjaśniał parlamentarzysta Mniejszości Niemieckiej.

Jako przykład Ryszard Galla podał wykorzystanie środków na kolej, w którym spółka Intercity dostaje przykładowo dotacje a Przewozy Regionalne, które są w gestii samorządów będą miały dostępne jedynie pożyczki.

- Nie ma wątpliwości, że ogromne pieniądze trzeba wykorzystać jak najbardziej efektywnie, co wymaga m.in. precyzyjnego określenia w jakiej części o wykorzystaniu wsparcia będą mogły decydować samorządy - dodał poseł Galla.

Nadzwyczajne posiedzenie sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej rozpocznie się o godz. 16.

Wcześniej (godz. 9.00) zajmą się nim połączone komisje: finansów oraz spraw zagranicznych.
Violetta Porowska
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-07, godz. 20:00 Rodzic pyta, czy cztery sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół to dobry pomysł? Kuratorium odpowiada… - Cztery duże sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu do nauki stacjonarnej i niezapowiedziane kartkówki, których można się spodziewać. Czy tak właśnie… » więcej 2021-05-07, godz. 18:30 Ogłaszała, że odda dziecko do adopcji i naciągała mężczyzn w internecie. Kamila Z. dopuściła się 21 przestępstw… Kamila Z., która publikowała w internecie anonse o gotowości oddania dziecka do adopcji i dopuściła się w sumie 21 przestępstw, może trafić do więzienia… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 Uciążliwym objazdem będziemy jeździć dłużej? Kolejne opóźnienie przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie… Wszystko wskazuje na to, że przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu nie zakończy się w sierpniu. Według umowy między miastem… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 W asyście kompani honorowej policji pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz został śmiertelnie… W Raciborzu pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego, który we wtorek (04.05) został śmiertelnie postrzelony w trakcie policyjnej interwencji. W uroczystościach… » więcej 2021-05-07, godz. 18:00 Ciężarówka w rowie na drodze wojewódzkiej, potrącenie rowerzystki w Opolu W miejscowości Kup, na drodze wojewódzkiej 461 w kierunku Brynicy i Jełowej samochód ciężarowy wpadł do rowu. » więcej 2021-05-07, godz. 17:00 Jest akt oskarżenia w sprawie o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Do 10 lat więzienia grozi Krzysztofowi M, który w grudniu ubiegłego roku podczas imprezy w mieszkaniu miał ciężko ranić nożem właściciela lokalu. Prokuratura… » więcej 2021-05-07, godz. 16:30 Pijana urzędniczka przyszła do pracy w nyskim urzędzie miejskim. Burmistrz na razie nie komentuje sprawy Kompletnie pijana w pracy była jedna z urzędniczek nyskiego magistratu. Do takiej sytuacji doszło 27 kwietnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »