Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-07, 09:46 Autor: Katarzyna Plewnia

"Sposób na pokazanie swojej podmiotowości". Komentarze po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy

Sejm RP [fot. Agnieszka Stefaniak]
Sejm RP [fot. Agnieszka Stefaniak]
Bartłomiej Machnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Machnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tak niegłosowanie za Funduszem Odbudowy przez Solidarną Polskę podczas wtorkowej sesji sejmowej podsumował w Porannej Loży Radiowej politolog dr Bartłomiej Machnik. Gościem programu był też senator PiS Jerzy Czerwiński, który mówił o tym, co teraz czeka ustawę ratyfikacyjną dot. funduszu w izbie wyższej parlamentu.
- Jeśli chodzi o rządzących, to od pewnego czasu sytuacja jest bez zmian. Mniejsze ugrupowania, w tym wypadku Solidarna Polska, chcą pokazywać swoją podmiotowość i nie są już tak ochocze do współpracy 100-procentowej z PiS - powiedział w Porannej Loży Radiowej politolog dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum, pytany o krótko- i długofalowe konsekwencje politycznych głosowań ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy w przypadku obozu rządzącego. - Z perspektywy czasowej sam jestem ciekaw, co będzie dalej - dodał.

- Mieliśmy takie sygnały, że takie pomniejsze głosowania zawsze były przez te partie trochę inaczej interpretowane, były sygnały tej podmiotowości, natomiast wtorek to rzeczywiście był takim momentem dużego kalibru, jeśli chodzi o niezgodność, więc teoretycznie bez zmian, natomiast z perspektywy czasowej, ja sam jestem ciekaw, co będzie dalej - mówił gość Radia Opole.

- Jeżeli chodzi o opozycję, to mam wrażenie, że ta narracja po głosowaniu nad Funduszem Odbudowy i odsądzanie Lewicy od czci i wiary się skończy. Nikt nie ma złudzeń, że będziemy mieli koalicję PiS - Lewica - mówił politolog Bartłomiej Machnik.

- Mamy pewne turbulencje na opozycji, troch pretensji, ale z czasem - pamiętajmy - że nic tak nie łączy, jak wspólny wróg, a Zjednoczona Prawica, a szczególnie PiS, takim wrogiem, dla Koalicji, Lewicy, troch mniej dla PSL-u, ale jest - dodał Bartłomiej Machnik.

- Jeśli chodzi o Lewicę to w sprawie głosowania za Funduszem Odbudowy postąpiła - według mnie - jak powinna - mówił politolog. - Są pewne tematy, gdzie odsuwamy szyldy partyjne, bo rządy mijają, a pieniądze z tego funduszu pozostaną - skwitował Machnik.

Teraz ustawą w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy zajmie się Senat. - Następne posiedzenie mamy w przyszłym tygodniu, ale ta ustawa ratyfikacyjna raczej nie będzie rozpatrywana, choć teoretycznie jest to możliwe - mówił na antenie Radia Opole senator PiS Jerzy Czerwiński, pytany w kolejnej odsłonie Porannej Loży Radiowej o to, czy Senat jest już gotowy do debaty nad funduszem odbudowy.

- Podejrzewam, że tutaj Senat ma odegrać swoją tradycyjną rolę, to znaczy przeciągnie tę możliwość w miarę długo, tuż przed terminem 30-dniowym zakończy pracę, po to tylko, by pokazać swojej publiczności, swoim wyborcom, że bardzo się stara. Już zresztą zostały zapowiedziane takie akcje, jak wysłuchanie publiczne - powiedział senator Jerzy Czerwiński.
Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum, cz. 1
Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum, cz. 2
Jerzy Czerwiński, senator PiS

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »