Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-27, 10:00 Autor: Jacek Rudnik

"Na stole są pieniądze, które trzeba mądrze wykorzystać". Piotr Woźniak z Nowej Lewicy o rozmowach z premierem

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie po to lewica wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, żeby teraz stawać okoniem przed przyznaniem gigantycznych pieniędzy dla polskiej gospodarki. Na stole są pieniądze, które trzeba wykorzystać - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie odnosząc się do Krajowego Planu Odbudowy, którego założenia lewica konsultuje dziś (27.04) z premierem. Pomysł konsultacji planu z Prawem i Sprawiedliwością spotkał się z dość zdecydowaną krytyką pozostałych partii opozycyjnych.
W nowym okresie programowania 2021-2027 Polska ma otrzymać 770 miliardów złotych, a zasady wykorzystania części unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii zostaną określone właśnie w Krajowym Planie Odbudowy.

Rząd powinien przyjąć dokument określający zasady wykorzystania unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii do piątku (30.04), a lewica warunkuje swoje poparcie dla planu od spełnienia 6 punktów.

- Chodzi między innymi o dofinansowanie dla szpitali powiatowych, chcemy też, aby z tych pieniędzy powstało 75 tysięcy tanich mieszkań na wynajem oraz tego, żeby 30 procent środków trafiło do samorządów, które doskonale wydatkują te pieniądze, a jeżeli między innymi te warunki zostaną spełnione, to wydaje się niedorzecznym nie poparcie pieniędzy, które trafiają do polskiej gospodarki - argumentował Piotr Woźniak.

Wśród przedstawionych wczoraj (26.04) w Sejmie postulatów lewica domaga się również przeznaczenia 400 milionów euro dla zagrożonych branż - hotelarstwa, gastronomii, turystyki i transportu oraz powołania Komitetu Monitorującego.

Woźniak dodał na antenie RO, że sprawa poparcia dla sześciu postulatów lewicy jest kluczowa i w razie braku akceptacji, 10 osobowy klub Nowej Lewicy nie poprze założeń planu. Unijne wsparcie dla zniszczonych przez pandemię gospodarek w Europie będzie formą pożyczki od sektora komercyjnego. Jak lewica ocenia zaciąganie takich zobowiązań?

- Oczywiście każdy dług determinuje jakiś stres, natomiast dzisiaj sytuacja jest bezprecedensowa w historii europy i świata. Stoimy właściwie nad przepaścią gospodarczą i bez pieniędzy, bez "zmiękczenia" tego problemu w czasie. żadna z gospodarek sobie nie poradzi, w tym gospodarka Polski, nie obawiałbym się takiej sytuacji - konstatował gość Porannej Loży Radiowej RO.

Podobne dokumenty warunkujące wykorzystanie unijnego wsparcia do końca kwietnia powinny przedstawić wszystkie państwa członkowskie. Rada Ministrów zajmie się dziś (27.04) ustawą o zasobach własnych, której zapisy umożliwią przyjęcie budżetu Unii Europejskiej przez Polskę. Unijny Fundusz Odbudowy zostanie poddany szczegółowej analizie także w Pałacu Prezydenckim. O godz. 16:00 prezydent Andrzej Duda, wraz z politykami i ekspertami będą go omawiać w ramach Kolegium do spraw Polityki Międzynarodowej.
Piotr Woźniak 01
Piotr Woźniak 02

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »