Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-05, 09:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Antoni Konopka i Tomasz Kostuś o Krajowym Planie Odbudowy

Sejm [fot.polskieradio]
Sejm [fot.polskieradio]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Antoni Konopka [fot.Maciej Wajler]
Antoni Konopka [fot.Maciej Wajler]
- My, jako PSL poparliśmy Krajowy Plan Odbudowy, choć powinien on być lepiej przedyskutowany - powiedział w Porannej Loży Radiowej Antoni Konopka z zarządu województwa, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wczoraj (04.05) sejm uchwalił rządowy projekt ustawy w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej, którego ratyfikacja jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Umożliwi to wykorzystanie dodatkowych 250 mld złotych ze środków unijnych na ożywienie gospodarki po pandemii.
- Pieniądze przeznaczone w KPO na obszary wiejskie nie są wystarczające - przyznaje Antoni Konopka. - W obszarze gospodarki wodno-ściekowej, tak mocno przecież ten problem dotyczy obszarów wiejskich, przeznaczono w KPO na ten cel 204 mln euro. Jeżeli podzielimy to przez prawie 2,5 tysiąca gmin, to nawet nie jest 500 tys. złotych na jedną gminę. Cóż można zrobić za te środki? A przypomnę, że do 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa nie przewiduje wspierania tego rodzaju inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

"Za" KPO głosowały PiS, Lewica, Polska 2050 oraz Koalicja Polska-PSL. Przeciw - Solidarna Polska oraz Konfederacja. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.

- Nasze poprawki zostały odrzucone - tak Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej komentuje wstrzymanie się od głosu. - Wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym zgłosiliśmy cały szereg różnego rodzaju zmian, które miały poprawić plan, usprawnić, które miały spowodować, że wydatkowanie tych gigantycznych środków byłoby uczciwe, transparentne, nie byłoby upolitycznione. Niestety, nasze poprawki zostały odrzucone.

- Szkoda, bo była szansa udowodnić skuteczność opozycji, wymóc na PiS-ie poprawki. To się nie udało i oznacza to porażkę solidarności opozycji - dodaje poseł Kostuś.
Antoni Konopka
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »