Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-15, 15:46 Autor: Daniel Klimczak

Komentarze po prezentacji programu Polski Ład. "To zmiana historyczna", "Cieszę się, że wzrośnie kwota wolna od podatku"

Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną, kwoty wolnej od podatku, a także zniesienie umów śmieciowych czy zmiany na rynku mieszkaniowym oraz w rolnictwie - to część pakietu Polski Ład zaprezentowanego dziś (15.05) przez rząd.
Program zakłada działania w 10 obszarach. Jak mówi szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Violetta Porowska, rozwiązania te przyniosą korzyści wszystkim grupom społecznym, od najmłodszych, poprzez rodziny, aż po seniorów.

- To zmiana historyczna, dlatego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości myśli o Polakach, o przyszłości wszystkich Polaków, ale również myśli o nowoczesności. Ten program jest prospołeczny, prorodzinny, progospodarczy, propatriotyczny, ale również pronowoczesny - wymienia.

Parlamentarzystka wskazuje również, że zaprezentowane przez rząd rozwiązania zostały entuzjastycznie przyjęte przez społeczeństwo.

- Dzisiaj o niczym innym w Polsce się nie mówi, a wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ dzisiaj, będąc w dwóch, czy trzech sklepach, słyszałam obok rozmowy, właśnie o nowym ładzie. Polska została dzisiaj poruszona nowymi propozycjami opiekuńczymi. Kiedy my myślimy o polskiej przyszłości, to opozycja w tym czasie, jak zwykle rozmienia się na drobne - dodaje polityk.

O ocenę propozycji zapytaliśmy także dr. Witolda Potworę, ekonomistę Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Naukowiec wskazuje, że jeśli rządowe wyliczenia są poprawne, wówczas program może przyczynić się między innymi do wzrostu popytu wewnętrznego.

- Na razie mamy takie bardzo interesujące zapowiedzi, między innymi dotyczące systemu podatkowego. Bardzo się cieszę, że podatki nie wzrosną, bo były takie sugestie, że może wzrosną. Bardzo się cieszę, że podniesione zostaną kwoty wolne od podatków, chociaż mam świadomość, że to będzie oznaczało, dość poważne, mniejsze wpływy do budżetu i do budżetu samorządów - przewiduje.

Wśród możliwych zagrożeń ekonomista wymienia między innymi możliwy wzrost cen nieruchomości czy pogłębienie deficytu publicznego. W jego opinii jednak, jeżeli gospodarka powróci do tempa rozwoju sprzed pandemii, a w najbliższych latach nie dojdzie do poważniejszego kryzysu finansowego lub załamania rynku paliw, wówczas budżet nie powinien znacząco ucierpieć na realizacji programu.
Violetta Porowska
Violetta Porowska
dr Witold Potwora

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 10:00 Opole: już w sierpniu kierowcy przejadą poszerzoną obwodnicą Piastowską. Prace są na ukończeniu - Nieco wcześniej niż planowaliśmy, bo w sierpniu nastąpią odbiory techniczne dodatkowych dwóch pasów ruchu w ciągu obwodnicy Piastowskiej - poinformowała… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Spadek liczby szczepień w powiecie prudnickim. "Nie możemy być niezaszczepieni, bo narażamy nie tylko swoje życie" Dramatycznie spadła liczba szczepień przeciw COVID -19 w powiecie prudnickim. Mimo słabej frekwencji, tamtejsze starostwo zdecydowało, że nadal będzie funkcjonował… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Krapkowicki szpital w sobotę będzie nieczynny. Powodem jest wymiana systemu elektrycznego Szpital w Krapkowicach w sobotę (31.07) przez kilka godzin będzie nieczynny. W budynku zostanie wyłączony prąd. Jest to niezbędne, aby elektrycy mogli wymienić… » więcej 2021-07-29, godz. 07:00 W niedzielę ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu opolskich parafiach W niedzielę (01.08) ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu parafiach w regionie. Wojewoda opolski porozumiał się w tej sprawie z biskupem. To jedno… » więcej 2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »