Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-15, 15:46 Autor: Daniel Klimczak

Komentarze po prezentacji programu Polski Ład. "To zmiana historyczna", "Cieszę się, że wzrośnie kwota wolna od podatku"

Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną, kwoty wolnej od podatku, a także zniesienie umów śmieciowych czy zmiany na rynku mieszkaniowym oraz w rolnictwie - to część pakietu Polski Ład zaprezentowanego dziś (15.05) przez rząd.
Program zakłada działania w 10 obszarach. Jak mówi szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Violetta Porowska, rozwiązania te przyniosą korzyści wszystkim grupom społecznym, od najmłodszych, poprzez rodziny, aż po seniorów.

- To zmiana historyczna, dlatego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości myśli o Polakach, o przyszłości wszystkich Polaków, ale również myśli o nowoczesności. Ten program jest prospołeczny, prorodzinny, progospodarczy, propatriotyczny, ale również pronowoczesny - wymienia.

Parlamentarzystka wskazuje również, że zaprezentowane przez rząd rozwiązania zostały entuzjastycznie przyjęte przez społeczeństwo.

- Dzisiaj o niczym innym w Polsce się nie mówi, a wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ dzisiaj, będąc w dwóch, czy trzech sklepach, słyszałam obok rozmowy, właśnie o nowym ładzie. Polska została dzisiaj poruszona nowymi propozycjami opiekuńczymi. Kiedy my myślimy o polskiej przyszłości, to opozycja w tym czasie, jak zwykle rozmienia się na drobne - dodaje polityk.

O ocenę propozycji zapytaliśmy także dr. Witolda Potworę, ekonomistę Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Naukowiec wskazuje, że jeśli rządowe wyliczenia są poprawne, wówczas program może przyczynić się między innymi do wzrostu popytu wewnętrznego.

- Na razie mamy takie bardzo interesujące zapowiedzi, między innymi dotyczące systemu podatkowego. Bardzo się cieszę, że podatki nie wzrosną, bo były takie sugestie, że może wzrosną. Bardzo się cieszę, że podniesione zostaną kwoty wolne od podatków, chociaż mam świadomość, że to będzie oznaczało, dość poważne, mniejsze wpływy do budżetu i do budżetu samorządów - przewiduje.

Wśród możliwych zagrożeń ekonomista wymienia między innymi możliwy wzrost cen nieruchomości czy pogłębienie deficytu publicznego. W jego opinii jednak, jeżeli gospodarka powróci do tempa rozwoju sprzed pandemii, a w najbliższych latach nie dojdzie do poważniejszego kryzysu finansowego lub załamania rynku paliw, wówczas budżet nie powinien znacząco ucierpieć na realizacji programu.
Violetta Porowska
Violetta Porowska
dr Witold Potwora

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »