Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-20, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

"Zabrakło dyskusji". Poseł Ryszard Galla komentuje zamieszanie wokół pomnika w Głogówku

fot. UM Głogówek
fot. UM Głogówek
Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Ryszard Galla [fot. Martyna Bobrowska]
Ryszard Galla [fot. Martyna Bobrowska]
- Sposób procedowania tej sprawy wzbudza wątpliwości. Świadczy o arogancji pomysłodawcy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. Przypomnimy, radni z Mniejszości Niemieckiej w Głogówku nie zgodzili się na nową tablicę na pomniku. Miała być umieszczona z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, a napis miał głosić "W hołdzie polskim patriotom".
- Na tej tablicy miał być też napis "Mieszkańcy Gminy Głogówek". Wydaje mi się, że chodzi o to, że radni, a także duża część mieszkańców chciałaby autentycznie podpisać się pod tym. Wydaje mi się, że jest jeszcze jeden bardzo istotny problem, czyli sposób procedowania. Po pierwsze w trybie ekspresowym, nadzwyczajnym, ale co najważniejsze bez jakiejkolwiek dyskusji - uważa poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zdaniem gościa Radia Opole, sprawa dodatkowej tablicy na pomniku powinna być przedyskutowana nie tylko z radnymi, ale także z mieszkańcami Głogówka.

Poseł Galla odniósł się także do napisu, który miał się znaleźć na pomniku. - Kiedy piszemy o polskich patriotach, to tak naprawdę bardzo mocno określamy jedną ze stron. A wiemy, że historia powstań śląskich była bardzo tragiczna dla Górnego Śląska i dotyczyła praktycznie całego środowiska. Jeśli w wyniku dyskusji na tej tablicy pojawiłby się pewien uniwersalizm, który pozwoliłby każdej ze stron powiedzieć "tak, utożsamiam się z tym napisem", to na pewno radni przyjęliby tę propozycję.

Pomnik z kamiennymi tablicami na placu Wolności w Głogówku stanął w 1971 roku. Na tablicach umieszczono napisy: "Bojownikom o wolność Śląska w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego. Maj 1971" oraz "Głogówek na zawsze polski. W 25. rocznicę powrotu do macierzy Społeczeństwo Miasta”. Teraz pomnik wymaga remontu i przy tej okazji burmistrz Piotr Bujak zaproponował, aby umieścić na nim kolejny napis: "W hołdzie polskim patriotom". Na to nie zgodzili się radni.
Ryszard Galla cz. 1
Ryszard Galla cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-05-17, godz. 20:30 Raport dnia: Spada liczba zachorowań na COVID-19. Rusza pilotaż szczepień w zakładach pracy 45 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. W całym kraju przybyło 1109 chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-17, godz. 20:30 Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla południowej i środkowej Polski. » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Będą zmiany na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Katowickiej w Opolu. MZD planuje budowę m.in. ścieżki rowerowej Będzie nowa trasa dla rowerzystów w Opolu. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na utworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Katowickiej. Chodzi o odcinek… » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Ruszyła IV edycja konkursu na "Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu" Instytucje, firmy czy organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do IV edycji konkursu 'Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu'. Konkurs… » więcej 2021-05-17, godz. 19:08 Nyski magistrat zyskuje nowy wygląd. Rewitalizację przechodzi też plac przed budynkiem Trwa remont elewacji nyskiego magistratu. W ostatnich dniach odsłonięto w całości odświeżoną frontową fasadę budynku. Prace trwają też na placu przed… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 To już pewne - punkt szczepień z Toropolu będzie przeniesiony do przychodni "Śródmieście". "Lodowisko musi wrócić… Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprzecza, że powodem zamknięcia punktu szczepień powszechnych w obiekcie lodowiska Toropol jest niewielka liczba otrzymywanych… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 Gogoliński dworzec już wyremontowany, tunel pod torami gotowy w 30% Budowlańcy zakończyli prace na dworcu w Gogolinie. Gotowy jest też pierwszy etap budowy przejścia podziemnego, które połączy dworzec, plac przed nim i ulicę… » więcej 2021-05-17, godz. 17:02 Małgorzata Tudaj rezygnuje ze stanowiska starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska, rezygnuje ze stanowiska. Dzisiaj (17.05) do biura rady powiatu wpłynęło pismo w tej sprawie. Trafiło… » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Pościg ulicami Krapkowic zakończony dachowaniem. Kierowca zebrał 35 punktów karnych Kilkanaście minut policjanci z Krapkowic ścigali kierowcę volkswagena, który gnał ulicami miasta łamiąc wszystkie możliwe przepisy. Mieszkaniec gminy Gogolin… » więcej 2021-05-17, godz. 15:15 Opolscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina apelują o szybsze procedowanie ustawy ws. Krajowego Planu Odbudowy Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali do Senatu RP o zawieszenie sporów i jak najszybsze procedowanie ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »