Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-19, 17:15 Autor: Grzegorz Frankowski

"Może wywołać niepotrzebne kontrowersje". Radni, którzy głosowali przeciwko tablicy na pomniku w Głogówku wydali oświadczenie

Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Nie milkną komentarze po decyzji radnych Głogówka, między innymi z Mniejszości Niemieckiej, którzy nie zgodzili się na umieszczenie tablicy pamiątkowej z napisem "W hołdzie polskim patriotom" na już istniejącym pomniku na Placu Wolności. Tablica miała upamiętnić setną rocznicę III Powstania Śląskiego.
W wydanym oświadczeniu radni Głogówka, którzy głosowali przeciw uchwale napisali między innymi, że ich zdaniem napis na pamiątkowej tablicy "może wywołać niepotrzebne kontrowersje wśród mieszkańców naszej wielokulturowej i spokojnej społeczności”.

- Jesteśmy specyficznym rejonem. Czcimy wszystkich patriotów. Naprawdę hołd oddajemy wszystkim. Dlatego nie wymieniajmy. Mamy i patriotów lokalnych, którzy żyli 100 lat temu i dlatego taka decyzja. Poza tym, jeśli coś podpisujemy - Mieszkańcy Gminy Głogówek, nie pytając kogokolwiek, nie mogło to znaleźć naszej aprobaty - mówi Bernard Dembczak, jeden z radnych Głogówka z Mniejszości Niemieckiej, który zagłosował przeciwko pamiątkowej tablicy.

Drugim powodem odrzucenia wniosku przez radnych miało być zbyt późne, na kilka godzin przed głosowaniem, dostarczenie treści tego napisu.

- Szanuję złożoność historii naszych ziem i szanuję, że autochtoniczni mieszkańcy tej ziemi, w tym moi przodkowie brali udział w zawieruchach wojennych po różnych stronach sporu. Natomiast uważam, że patriotyzm powinniśmy rozumieć w sposób dość jednoznaczny w Polsce - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.

- My mówimy o wszystkich patriotach. Jeszcze raz to podkreślam. Patrioci polscy, zresztą nawet radni, ślubując przed objęciem mandatu, ślubowali na Konstytucję Rzeczypospolitej, w której w preambule zawarte jest wprost stwierdzenie, że odnosimy się do szacunku dla patriotów polskich, którzy tworzyli naszą ojczyznę, tworzyli kraj, w którym dzisiaj żyjemy.

- Na pewno nie będziemy eskalować tego konfliktu. Mam nadzieję, że kiedy już opadnie temperatura dyskusji, siądziemy do stołu i porozmawiamy o historii naszego regionu – dodaje burmistrz Bujak. - Spotkało się to z pewnego rodzaju niezrozumieniem, co w mojej opinii jest szkodliwe. Dlatego na chwilę obecną, tę dyskusję należy zawiesić i wrócić do niej w spokojniejszych okolicznościach.

Do sprawy odniósł się w porannej Loży Radiowej poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który stwierdził, że decyzja radnych Głogówka o niewyrażeniu zgody na umieszczenie tablicy upamiętniającej polskich patriotów to ogromny cios w polskie serca i w polską pamięć.
Bernard Dembczak
Piotr Bujak
Piotr Bujak

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 07:00 TOZ Opole szuka domów tymczasowych dla ostatnich 3 moskiewskich psów stróżujących odebranych z Rogalic - Sytuacja psów moskiewskich stróżujących, które interwencyjnie zostały odebrane z pseudohodowli w Rogalicach wydaje się być opanowana. Ale szukamy trzech… » więcej 2021-05-13, godz. 06:22 Pracowita noc strażaków. W Gościejowicach od uderzenia pioruna zapalił się dach domu 79 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami i silnymi opadami deszczu. - Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać do dyżurnych wczoraj (12.05)… » więcej 2021-05-12, godz. 22:00 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »