Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-19, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

"To ogromny cios w nasze polskie serca". Janusz Kowalski komentuje decyzję radnych Głogówka ws. pomnika

fot. UM Głogówek
fot. UM Głogówek
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
fot. UM Głogówek
fot. UM Głogówek
fot. UM Głogówek
fot. UM Głogówek
- Piękna, wspaniała inicjatywa uczczenia polskich patriotów spotkała się ze sprzeciwem radnych - tak poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował ostatnie wydarzenia w Głogówku. Burmistrz Piotr Bujak wystąpił z inicjatywą umieszczenia na pomniku na placu Wolności dodatkowej tablicy z napisem "W hołdzie polskim patriotom". Nie zgodzili się jednak na to radni, między innymi Mniejszości Niemieckiej.
- To ważna inicjatywa - uważa Poseł Kowalski. - Kwestie dotyczące polskiej historii, szczególnie walki o wolną, niepodległą Polskę nie powinni nigdy dzielić. Rzeczywiście jest tak, że historia polskich patriotów, którzy walczyli o to, aby Górny Śląsk, Opolszczyzna były przyłączone do rodzącej się II RP, jest historią, która przez ostatnie 30 lat III RP była po prostu, jeżeli nie zakłamywana, to najczęściej przemilczana. Dlatego inicjatywa pana burmistrza jest bardzo ważna.

- Decyzja radnych to ogromny cios w nasze polskie serca - dodaje poseł. - To ogromny cios w naszą polską pamięć, ogromne niezrozumienie dla polskich dzieci, w ogóle dla polskich obywateli. Jak to możliwe, że obywatele polscy, którzy identyfikują się z Mniejszością Niemiecką, mogą odrzucić taką inicjatywę. Czytałem komentarze niektórych działaczy Mniejszości Niemieckiej, którzy wprost na Facebooku pisali o wstydzie, używali narracji wyjętej z minionych czasów, pełnej nienawiści i niejako pogardy dla polskich bohaterów.

Janusz Kowalski zadeklarował, że jeśli ta inicjatywa ponownie znajdzie się w porządku obrad rady gminy, to osobiście przyjedzie do Głogówka, aby przekonać radnych, którzy do tej pory głosowali przeciwko.

Pomnik z kamiennymi tablicami na placu Wolności w Głogówku stanął w 1971 roku. Na tablicach umieszczono napisy: "Bojownikom o wolność Śląska w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego. Maj 1971" oraz "Głogówek na zawsze polski. W 25. rocznicę powrotu do macierzy Społeczeństwo Miasta”. Teraz pomnik wymaga remontu i przy tej okazji burmistrz Piotr Bujak zaproponował, aby umieścić na nim kolejny napis: "W hołdzie polskim patriotom". Na to nie zgodzili się radni.
Janusz Kowalski cz. 1
Janusz Kowalski cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej 2021-06-20, godz. 12:30 Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego patronem nowej klasy w LO nr 3 w Opolu "Musimy wiedzieć, czego uczniowie… W nowym roku szkolnym Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Opolu rusza z nową klasą o profilu ekonomicznym. To efekt umowy patronackiej popisanej z Wydziałem… » więcej 2021-06-20, godz. 11:05 "Szkoła, oświata są dla ucznia". Gość Radia Opole o strategii oświatowej miasta O założeniach uchwalonej w maju strategii oświatowej Opola w rozmowie 'W cztery oczy' mówił na antenie Radia Opole naczelnik oświaty w mieście Aleksander… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »