Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-19, 14:21 Autor: Katarzyna Plewnia

"Jak Polacy chcą świętować, to im się to świętowanie psuje". Senator Jerzy Czerwiński o sprawie tablicy w Głogówku

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Senator PiS Jerzy Czerwiński odniósł się w Południowej Loży Radiowej m.in. do sprawy tablicy w Głogówku z napisem "W hołdzie polskim patriotom".
- Niestety, widzimy takie wzmożenie działań Mniejszości Niemieckiej. Pytanie, co komu przeszkadza słowo "patriota"? Czy Polacy nie mogą być patriotami we własnym kraju - pytał senator PiS, Jerzy Czerwiński w Południowej Loży Radiowej, odnosząc się do sprawy z Głogówka, gdzie radni m.in. Mniejszości Niemieckiej nie zgodzili się na umieszczenie dodatkowej tablicy z inskrypcją "W hołdzie polskim patriotom" na dawnym pomniku na Placu Wolności.

Senator Czerwiński tę decyzję radnych określił jako "skandaliczną", a w jego ocenie to kolejne z szeregu działań Mniejszości Niemieckiej, w czym - jak dodał - bryluje sejmik, co było widać choćby przy uchwalaniu Roku Powstań Śląskich - mówił senator.

- Kiedy próbowano w uchwale symetryzować powstańców śląskich walczących o włączenie Śląska do niepodległej, wtedy rodzącej się Rzeczypospolitej, a z drugiej strony przywożone jednostki z bodajże Bawarii freikorpsu [...], w każdym razie najemników nazwijmy to wprost - też po części ochotników, trzeba być tu sprawiedliwym - którzy walczyli z tymi powstańcami.

Senator do podobnych działań zaliczył też głosowanie nad uchwałą o nieumieszczaniu znaku Rodła w insygniach władzy, a więc łańcuchu marszałka województwa czy wstrzymanie przez przew. sejmiku Rafała Bartka, tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego dla prof. Franciszka Marka. - To ostatnie działanie jest szczególnie przykre, bo przy okazji setnej rocznicy powstań śląskich - mówił o sprawie z Głogówka senator Czerwiński.

- Z jednej strony bardzo dużo jest - w sferze werbalnej - mowy o pojednaniu, wspólnych poglądach, jednolitości dążeń, celów - ślicznie to wygląda, a potem, jak przychodzi do poszczególnych działań, to tego pojednania w ogóle nie ma.

- Jak to może być, że jak Polacy chcą świętować, to im się to świętowanie psuje - skwitował senator Jerzy Czerwiński.
Jerzy Czerwiński, senator PiS, cz. 1
Jerzy Czerwiński, senator PiS, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 07:00 TOZ Opole szuka domów tymczasowych dla ostatnich 3 moskiewskich psów stróżujących odebranych z Rogalic - Sytuacja psów moskiewskich stróżujących, które interwencyjnie zostały odebrane z pseudohodowli w Rogalicach wydaje się być opanowana. Ale szukamy trzech… » więcej 2021-05-13, godz. 06:22 Pracowita noc strażaków. W Gościejowicach od uderzenia pioruna zapalił się dach domu 79 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami i silnymi opadami deszczu. - Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać do dyżurnych wczoraj (12.05)… » więcej 2021-05-12, godz. 22:00 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »