Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-25, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Radni powiatowi PiS z Kędzierzyna-Koźla apelują ws. Strajku Kobiet i domagają się wyjaśnień. Klub Sabiny Nowosielskiej-KO odpowiada: "Użyto w nim słów, które obrażają mieszkańców"

Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Radni powiatowi z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu podczas ostatniej sesji wystosowali apel w sprawie organizowanych w mieście marszów w ramach Strajku Kobiet. Samorządowcy domagają się m.in. rozliczenia policji z liczby wystawionych mandatów i ustalenia sprawstwa organizacyjnego władz Kędzierzyna-Koźla. Wśród postulatów znalazł się również punkt dotyczący sprawdzenia zapisów zdalnych lekcji, czy nauczyciele nie namawiali młodzieży do uczestnictwa w protestach.
Zdaniem Andrzeja Lachowicza, przewodniczącego klubu PiS Rady Powiatu w Kędzierzynie-Koźlu, to był nie tylko protest kobiet, bo zmienił się w manifestację antyrządową. - Marsze były reżyserowane, a posiłkowano się w nich osobami nastoletnimi, dla których ten temat jest bardzo odległy i w przyszłości będą się wstydzić udziału w nich - mówi. - Dochodziło do aktów wandalizmu, niszczenia, malowania, oflagowywania flagami różnych barw symboli religijnych czy patriotycznych i zdecydowana część naszego społeczeństwa, ta patriotyczna i katolicka się temu przeciwstawia. Poza tym, mamy sygnały od rodziców, którzy są wzburzeni tym, że są w środowisku nauczycielskim osoby, które jednak swoje postawy i opinie czy zapatrywania polityczne próbują przekazywać młodzieży. Na taką indoktrynację też się nie zgadzamy.

Ireneusz Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla odpowiada, że apel jest wysoce niewłaściwy. - Nasza młodzież ma swoje zdanie na wiele różnych tematów. W apelu użyto słów, które są bulwersujące i obrażają mieszkańców naszego miasta. Urażają ich inteligencji i sugerują jakoby byli manipulowani - mówi. - Uwierzmy naprawdę w to, że nie tylko w naszym mieście, w Kędzierzynie-Koźlu, ale w całej Polsce ludzie, którzy wychodzą na ulicę, to osoby myślące. My, jako osoby działające w samorządzie czy politycy nie mamy wpływu na to, co się dzieje. Młodzież i mieszkańcy Polski wyrażają po prostu w tej chwili sprzeciw względem tego, co się dzieje. I sugerowanie, że w organizację tego protestu był zaangażowany samorząd, było niewłaściwe i nieporządne. Jestem pewny, że inicjatorzy tego apelu po prostu będą się za niego wstydzili.

Klub radnych miejskich Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska wydał w tej sprawie także oświadczenie. - Apel przyjęliśmy z mieszanymi uczuciami – niedowierzania, współczucia, zażenowania i smutku. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu mają pełne prawo korzystać z konstytucyjnej wolności zgromadzeń. Organizowane na przełomie października i listopada br. manifestacje były zgromadzeniami legalnymi (tzw. spontanicznymi), ochranianymi i nadzorowanymi przez znaczne siły policyjne. Solidaryzując się z protestującymi w słusznej sprawie, apelujemy o zakończenie działań zmierzających do dzielenia lokalnej wspólnoty, zastraszania mieszkańców, represjonowania nauczycieli, obrażania młodzieży czy rozpętywania wojen religijnych - czytamy w oświadczeniu.
Andrzej Lachowicz
Ireneusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej 2021-06-20, godz. 12:30 Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego patronem nowej klasy w LO nr 3 w Opolu "Musimy wiedzieć, czego uczniowie… W nowym roku szkolnym Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Opolu rusza z nową klasą o profilu ekonomicznym. To efekt umowy patronackiej popisanej z Wydziałem… » więcej 2021-06-20, godz. 11:05 "Szkoła, oświata są dla ucznia". Gość Radia Opole o strategii oświatowej miasta O założeniach uchwalonej w maju strategii oświatowej Opola w rozmowie 'W cztery oczy' mówił na antenie Radia Opole naczelnik oświaty w mieście Aleksander… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »