Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-25, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Radni powiatowi PiS z Kędzierzyna-Koźla apelują ws. Strajku Kobiet i domagają się wyjaśnień. Klub Sabiny Nowosielskiej-KO odpowiada: "Użyto w nim słów, które obrażają mieszkańców"

Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Strajk kobiet na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Radni powiatowi z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu podczas ostatniej sesji wystosowali apel w sprawie organizowanych w mieście marszów w ramach Strajku Kobiet. Samorządowcy domagają się m.in. rozliczenia policji z liczby wystawionych mandatów i ustalenia sprawstwa organizacyjnego władz Kędzierzyna-Koźla. Wśród postulatów znalazł się również punkt dotyczący sprawdzenia zapisów zdalnych lekcji, czy nauczyciele nie namawiali młodzieży do uczestnictwa w protestach.
Zdaniem Andrzeja Lachowicza, przewodniczącego klubu PiS Rady Powiatu w Kędzierzynie-Koźlu, to był nie tylko protest kobiet, bo zmienił się w manifestację antyrządową. - Marsze były reżyserowane, a posiłkowano się w nich osobami nastoletnimi, dla których ten temat jest bardzo odległy i w przyszłości będą się wstydzić udziału w nich - mówi. - Dochodziło do aktów wandalizmu, niszczenia, malowania, oflagowywania flagami różnych barw symboli religijnych czy patriotycznych i zdecydowana część naszego społeczeństwa, ta patriotyczna i katolicka się temu przeciwstawia. Poza tym, mamy sygnały od rodziców, którzy są wzburzeni tym, że są w środowisku nauczycielskim osoby, które jednak swoje postawy i opinie czy zapatrywania polityczne próbują przekazywać młodzieży. Na taką indoktrynację też się nie zgadzamy.

Ireneusz Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla odpowiada, że apel jest wysoce niewłaściwy. - Nasza młodzież ma swoje zdanie na wiele różnych tematów. W apelu użyto słów, które są bulwersujące i obrażają mieszkańców naszego miasta. Urażają ich inteligencji i sugerują jakoby byli manipulowani - mówi. - Uwierzmy naprawdę w to, że nie tylko w naszym mieście, w Kędzierzynie-Koźlu, ale w całej Polsce ludzie, którzy wychodzą na ulicę, to osoby myślące. My, jako osoby działające w samorządzie czy politycy nie mamy wpływu na to, co się dzieje. Młodzież i mieszkańcy Polski wyrażają po prostu w tej chwili sprzeciw względem tego, co się dzieje. I sugerowanie, że w organizację tego protestu był zaangażowany samorząd, było niewłaściwe i nieporządne. Jestem pewny, że inicjatorzy tego apelu po prostu będą się za niego wstydzili.

Klub radnych miejskich Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska wydał w tej sprawie także oświadczenie. - Apel przyjęliśmy z mieszanymi uczuciami – niedowierzania, współczucia, zażenowania i smutku. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu mają pełne prawo korzystać z konstytucyjnej wolności zgromadzeń. Organizowane na przełomie października i listopada br. manifestacje były zgromadzeniami legalnymi (tzw. spontanicznymi), ochranianymi i nadzorowanymi przez znaczne siły policyjne. Solidaryzując się z protestującymi w słusznej sprawie, apelujemy o zakończenie działań zmierzających do dzielenia lokalnej wspólnoty, zastraszania mieszkańców, represjonowania nauczycieli, obrażania młodzieży czy rozpętywania wojen religijnych - czytamy w oświadczeniu.
Andrzej Lachowicz
Ireneusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »