Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-19, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Udostępnił w sieci informację o Strajku Kobiet w Krapkowicach, do domu przyszli policjanci. Rzecznik KPP: "14-latek propagował i nawoływał do udziału"

J. Przystajko, M. Rauhut i A. Hoffman [fot. Witold Wośtak]
J. Przystajko, M. Rauhut i A. Hoffman [fot. Witold Wośtak]
- Nie próbujcie nadużywać władzy - tymi słowami 14-letni Maciej Rauhut zwrócił się na konferencji prasowej do krapkowickich policjantów po wtorkowej (17.11) interwencji funkcjonariuszy w jego domu.
Nastolatek udostępnił w internecie informację o planowanym na wczoraj (18.11) krapkowickim Strajku Kobiet. - Policjanci byli u mnie i mojej mamy przez 40 minut - mówi Maciej Rauhut.

- Podczas wtorkowej interwencji policji bez podstawy prawnej próbowano odebrać mi wolność. Zakazano mi przebywania na krapkowickim Rynku od 16:15, grożąc, że jeśli pojawię się tam, zostanę uznany za organizatora. Chcę podkreślić, że informację o krapkowickim spacerze zaplanowanym na 18 listopada udostępniło blisko 300 osób, a wniosek do sądu zostanie skierowany tylko przeciwko mnie.

Sprawą zainteresowała się posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. Jerzy Przystajko, przedstawiciel jej biura poselskiego, dodaje, że u Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach jest interwencja poselska. - Pytamy o podstawy prawne wejścia funkcjonariuszy do domu nastolatka - zaznacza.

- Mamy wrażenie pewnej wirtualnej rzeczywistości, bo jesteśmy w sytuacji jak science fiction, gdzie policja działa w sprawie przyszłych przestępstw. Uważamy takie działania za całkowicie bezpodstawne. Te zgromadzenia są spontaniczne i nie mają organizatorów, więc Maciej Rauhut również nie mógł być organizatorem.

Krapkowiccy policjanci dostali informacje o zgromadzeniu planowanym w internecie.
- 14-latek czynnie propagował i nawoływał do udziału - mówi sierżant sztabowy Ewelina Karpińska, oficer prasowy krapkowickiej policji.

- Policjanci udali się do jego miejsca zamieszkania celem przeprowadzenia rozmowy profilaktyczno-informującej z jego rodzicami. W rozmowie z matką chłopca poinformowali o aktualnych przepisach prawa dotyczących zakazu organizacji zgromadzeń. Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich poinformowana została też dyrekcja szkoły. Całość zebranych informacji będzie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

Dodajmy, krapkowicki komendant ma 14 dni na ustosunkowanie się do interwencji poselskiej.
Maciej Rauhut
Jerzy Przystajko
Ewelina Karpińska

Wiadomości z regionu

2021-12-08, godz. 20:15 Zielone Feniksy rozdane w Opolu. To statuetki i wyróżnienia za działania ekoenergetyczne Statuetki i wyróżnienia Zielonego Feniksa wręczono w Opolu podczas trzynastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. » więcej 2021-12-08, godz. 19:50 Raport dnia. W całej Polsce zmarło 592 zarażonych i jest ponad 28,5 tysiąca nowych infekcji [INFOGRAFIKA] 32 zgony osób zarażonych koronawirusem i 827 nowych infekcji potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 542 kolejnych zakażeniach… » więcej 2021-12-08, godz. 19:00 Gogolin: stare wysypisko chcą przerobić na "zielone płuca" miasta 20-hektarowy teren leżący teraz odłogiem ma się stać nowymi, zielonymi płucami Gogolina. Samorządowcy chcą go zagospodarować, żeby stworzyć kolejne… » więcej 2021-12-08, godz. 17:40 Nie straszne im nawet wysokie kary. Kłusownicy dają o sobie znać szczególnie o tej porze roku Choć kary są coraz bardziej dotkliwe, to oni nie rezygnują. Na opolskich akwenach mnożą się przypadki kłusownictwa. Z jednej strony złodzieje zarzucają… » więcej 2021-12-08, godz. 16:55 Noga z gazu, koncentracja i czujność. Policja przypomina, że zima wymaga od kierowców innego stylu jazdy Opolska policja apeluje do kierowców o ostrożniejszy sposób jazdy w związku z zimowymi warunkami na drogach. » więcej 2021-12-08, godz. 16:20 Częściowo zdalne nauczanie w namysłowskich szkołach od 13 grudnia. W Opolu 661 uczniów na kwarantannie [LISTA] Namysłowskie szkoły ponadpodstawowe przejdą częściowo na zdalny tryb nauczania od 13 grudnia. 681 przedszkolaków i uczniów z dziesięciu szkół i czterech… » więcej 2021-12-08, godz. 15:45 Pożar zabudowań gospodarczych w Stroszowicach w powiecie brzeskim W Stroszowicach w powiecie brzeskim doszło do pożaru stodoły. Na miejscu z ogniem, który objął cały budynek, walczy 6 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-12-08, godz. 15:20 Kolejna seniorka uwierzyła oszustom, że córka spowodowała wypadek. Mieszkanka Paczkowa straciła 36 tysięcy złot… Niemal 36 tysięcy złotych straciła 88-letnia mieszkanka gminy Paczków, bo myślała, że pomaga swojej córce. » więcej 2021-12-08, godz. 15:00 Mimo obietnic na naprawę kabla z Internetem czekali od 26 listopada. Czy w takim wypadku można zerwać umowę z winy… 12 dni czekali mieszkańcy ulicy Prószkowskiej w podopolskich Źlinicach na przywrócenie dostępu do Internetu. Kabel został zerwany przez śnieżycę 26 listopada… » więcej 2021-12-08, godz. 14:41 Wypadek na ul. Popiełuszki w Opolu. Bus zderzył się z osobówką Ulica Popiełuszki w Opolu zablokowana. Problemy spowodowane są wypadkiem w rejonie kościoła pod wezwaniem Katarzyny Aleksandryjskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »