Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-19, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Udostępnił w sieci informację o Strajku Kobiet w Krapkowicach, do domu przyszli policjanci. Rzecznik KPP: "14-latek propagował i nawoływał do udziału"

J. Przystajko, M. Rauhut i A. Hoffman [fot. Witold Wośtak]
J. Przystajko, M. Rauhut i A. Hoffman [fot. Witold Wośtak]
- Nie próbujcie nadużywać władzy - tymi słowami 14-letni Maciej Rauhut zwrócił się na konferencji prasowej do krapkowickich policjantów po wtorkowej (17.11) interwencji funkcjonariuszy w jego domu.
Nastolatek udostępnił w internecie informację o planowanym na wczoraj (18.11) krapkowickim Strajku Kobiet. - Policjanci byli u mnie i mojej mamy przez 40 minut - mówi Maciej Rauhut.

- Podczas wtorkowej interwencji policji bez podstawy prawnej próbowano odebrać mi wolność. Zakazano mi przebywania na krapkowickim Rynku od 16:15, grożąc, że jeśli pojawię się tam, zostanę uznany za organizatora. Chcę podkreślić, że informację o krapkowickim spacerze zaplanowanym na 18 listopada udostępniło blisko 300 osób, a wniosek do sądu zostanie skierowany tylko przeciwko mnie.

Sprawą zainteresowała się posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. Jerzy Przystajko, przedstawiciel jej biura poselskiego, dodaje, że u Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach jest interwencja poselska. - Pytamy o podstawy prawne wejścia funkcjonariuszy do domu nastolatka - zaznacza.

- Mamy wrażenie pewnej wirtualnej rzeczywistości, bo jesteśmy w sytuacji jak science fiction, gdzie policja działa w sprawie przyszłych przestępstw. Uważamy takie działania za całkowicie bezpodstawne. Te zgromadzenia są spontaniczne i nie mają organizatorów, więc Maciej Rauhut również nie mógł być organizatorem.

Krapkowiccy policjanci dostali informacje o zgromadzeniu planowanym w internecie.
- 14-latek czynnie propagował i nawoływał do udziału - mówi sierżant sztabowy Ewelina Karpińska, oficer prasowy krapkowickiej policji.

- Policjanci udali się do jego miejsca zamieszkania celem przeprowadzenia rozmowy profilaktyczno-informującej z jego rodzicami. W rozmowie z matką chłopca poinformowali o aktualnych przepisach prawa dotyczących zakazu organizacji zgromadzeń. Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich poinformowana została też dyrekcja szkoły. Całość zebranych informacji będzie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

Dodajmy, krapkowicki komendant ma 14 dni na ustosunkowanie się do interwencji poselskiej.
Maciej Rauhut
Jerzy Przystajko
Ewelina Karpińska

Wiadomości z regionu

2021-06-16, godz. 20:10 Kluczbork: stypendia dla studentów kierunków medycznych. W zamian trzeba zobowiązać się do pracy w szpitalu Studenci kierunków medycznych mogą ubiegać się o stypendium w programie gminy Kluczbork. Warunkiem jest zobowiązanie się do co najmniej trzech lat pracy… » więcej 2021-06-16, godz. 20:10 IMGW ostrzega! Od czwartku na Opolszczyźnie upały. "Ograniczmy wysiłek fizyczny, pijmy dużo wody" Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałem. » więcej 2021-06-16, godz. 19:45 Raport dnia. W Polsce zmarły 62 zarażone osoby. USK wznawia możliwość odwiedzin pacjentów 12 osób na Opolszczyźnie, a 241 w całej Polsce zaraziło się koronawirusem minionej doby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (16.06) również o 62… » więcej 2021-06-16, godz. 19:05 Potrącenie 10-latki na rowerze w Paczkowie. Wezwano LPR [AKTUALIZACJA] Na ul. Kościelnej w Paczkowie samochód osobowy potrącił 10-letnią dziewczynkę na rowerze. Na miejscu są służby ratunkowe, w tym 3 zastępy straży po… » więcej 2021-06-16, godz. 18:30 Uczniowie LO nr 1 w Opolu przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie Przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie. Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu uczestniczyli w kursie, który… » więcej 2021-06-16, godz. 17:40 Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał 63-letni Kazimierz W. po ataku nożem na znajomego podczas libacji Nawet dożywocie grozi 63-letniemu Kazimierzowi W. za usiłowanie zabójstwa w jednej ze wsi gminy Świerczów. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała akt… » więcej 2021-06-16, godz. 17:15 Druga kapsuła czasu w iglicy zamontowanej na byczyńskim Ratuszu. Konstrukcja spadła z wieży w ubiegłym roku Iglica wróciła na szczyt wieży Ratusza na Rynku w Byczynie. Konstrukcja spadła z wysokości 45 metrów w lutym ubiegłego roku podczas jednej z wichur. » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Po roku przerwy w Opolu rozegrano Mistrzostwa Przedszkolaków w Piłce Nożnej Ponad 80 najmłodszych zawodników wzięło udział w 'Mistrzostwach Przedszkolaków w Piłce Nożnej' w Opolu. To cykliczna impreza organizowana na Miejskim Stadionie… » więcej 2021-06-16, godz. 15:45 Ponad 200 osób skorzystało z mobilnego punktu szczepień w Namysłowie Ponad 200 osób do tej pory zaszczepiło się przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień w Namysłowie. To jedyna taka placówka w regionie. Punkt uruchomiono… » więcej 2021-06-16, godz. 15:00 Ratownik wodny, czy medyczny? Uprawnienia będzie można uzyskać w Europejskim Budżecie Obywatelskim. Jego pierwszą… Masz pasję, a nie możesz jej realizować na szerszą skalę ze względu na brak na przykład certyfikatu? Teraz będzie można to zmienić. Rusza historyczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »