Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-02, 19:45 Autor: Katarzyna Doros

Strajk kobiet w Opolu spokojnie i bez okrzyków. "Chodzi nam o wolność w całym szerokim tego słowa znaczeniu"

Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Spokojnie i bez okrzyków za to z transparentami w dłoniach. Młodzież i dorośli spacerowali m.in. po przejściach dla pieszych wokół ronda przy pl. Wolności czy na Zaodrzu w Opolu. To kolejny dzień protestów po tym, jak wielu mieszkańców regionu nie zgadza się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Nad bezpieczeństwem uczestników strajku i ruchu samochodowego czuwała opolska policja.
- Nie możemy się gromadzić, ale w bezpiecznych odległościach spacerujemy po mieście. Część osób swoje niezadowolenie wyraża także jeżdżąc samochodem - mówią uczestnicy.

- Jestem z moimi dwoma córeczkami bliźniaczkami 11-letnimi i z mężem. Przede wszystkim chodzi nam o wolność, w całym szerokim tego słowa znaczeniu. Nie tylko o wolność do samodecydowania o swoim ciele, ale o wolność do w ogóle decydowania w sprawach swojego kraju. Jesteśmy w klinczu, jesteśmy w klatce i chcemy się temu przeciwstawić - mówi jedna z kobiet.

- Czuję się wyróżniona, że mogę tu być z rodzicami, bo nawet dzieci mają prawo do głosu w sprawie swojej przyszłości. Dzięki nim mogę zabrać głos w ważnej sprawie - mówi 11-latka.

- To już jest kolejny dzień i nie zamierzamy przestawać. Jutro (03.11) o 12:00 też będziemy, bo jednocześnie jesteśmy związane z branżą gastro. Obostrzenia nas bardzo dotknęły. Wspieramy gastro i walczymy o nasze prawa. Strajk kobiet i piekło kobiet, identyfikujemy się z tym i będziemy walczyć. Musimy coś z tym zrobić - mówią uczestniczki protestu.

Dodajmy, że podobne "spacery" miały miejsce także w Kędzierzynie-Koźlu czy w Strzelcach Opolskich, gdzie strajkujący poruszali się po przejściach dla pieszych wzdłuż dogi krajowej nr 94 i na chwilę blokowali ulicę Opolską.

- Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania; poszukujemy takiego rozwiązania, które będzie zgodne z konstytucją; rozwiązanie, nad którym pracujemy, musi być precyzyjne, dokładne i nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek (30.10) do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.
protest kobiet

Wiadomości z regionu

2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej 2021-06-19, godz. 14:51 Dwa groźne pożary zabudowań rolniczych w powiecie oleskim i nyskim. W akcji w sumie 24 zastępy straży pożarnej [… Około godz. 13:40 wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który pojawił się w jednym z opuszczonych budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »