Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-27, 10:11 Autor: Katarzyna Plewnia

M.Ociepa: "Dyskusja o aborcji jest szalenie poważna i wymaga pokory"

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Opolu [fot. słuchaczka]
Ogólnopolski Strajk Kobiet w Opolu [fot. słuchaczka]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia, w rozmowie "W cztery oczy" przyznał, że dozwolone są manifestacje w tej sprawie, o ile ich przebieg mieści się w granicach prawa.
- Dyskusja o aborcji jest szalenie poważna i wymaga pokory, te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności wyboru, a na drugiej życie ludzkie - w taki sposób Marcin Ociepa, wiceminister Obrony Narodowej i wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina odniósł się w porannej rozmowie "W cztery oczy" do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej i protestów, jakie od czwartku towarzyszą tej decyzji. Jak dodał Marcin Ociepa, zgodnie z jego światopoglądem, nie mamy prawa - jako ludzie - zabijać dzieci z Zespołem Downa. Ale, w jego ocenie, są też inne skrajne sytuacje.

- Trzeba pamiętać, że są przypadki, na szczęście rzadkie, ale jednak występujące, skrajne, kiedy wiadomo, że dziecko umrze jeszcze przed porodem albo zaraz po nim i tutaj jest kwestia bardzo delikatna, i uważam, że to powinno pozostać do decyzji matki - powiedział.

W ocenie gościa Radia Opole, dozwolone są manifestacje w tej sprawie, o ile ich przebieg mieści się w granicach prawa. Marcin Ociepa uważa, że w gronie protestujących można wyszczególnić trzy grupy uczestników.

- Ja bym nie wrzucał tych wszystkich protestujących do jednego worka. Po pierwsze jest znaczna grupa ludzi, która się nie zgadza z takim a nie innym orzeczeniem trybunału, czyli interpretacją konstytucji. Interpretują tę konstytucję inaczej i wychodzą z protestami, i protestują. Jeżeli to robią zgodnie z prawem, należy im się szacunek. Ja się z nimi nie zgadzam, żeby było jasne, ale należy im się szacunek i ochrona policji.

W opinii wiceministra te dwie inne grupy to lewicowi ekstremiści, atakujący kościół, oraz politycy opozycji, którzy na tych protestach żerują. Marcin Ociepa dodał też, że wydane przez TK orzeczenie powinno teraz znaleźć odzwierciedlenie w zapisach ustawowych i przełożyć się na ich doprecyzowanie i dokładne określenie, że dzieciom z Zespołem Downa należy się prawna ochrona. Ale w ustawie powinny znaleźć się też zapisy, że gdy mamy do czynienia z wadami letalnymi, które uniemożliwiają dziecku urodzenie się żywym, wówczas decyzja powinna należeć do matki.
Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia, cz. 1
Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-01-19, godz. 16:00 "Wczesne wykrycie pozwala na 100-procentowe wyleczenie". Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy W zasadzie nie daje żadnych objawów, a jego wykrycie możliwe jest tylko poprzez badanie i profilaktykę. Mowa o raku szyjki macicy. Co roku wykrywany jest u… » więcej 2021-01-19, godz. 15:15 Trwa doroczyny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej W tym roku przebiega pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. » więcej 2021-01-19, godz. 13:30 Zwisające sople lodu i śnieg na dachu mogą okazać się niebezpieczne dla przechodniów. O ich usunięcie muszą zadbać… Po kilkudniowych opadach śniegu i siarczystym mrozie pozostał biały puch na dachach oraz zwisające sople. Teraz właściciele budynków muszą sprawdzić… » więcej 2021-01-19, godz. 13:15 Billboard ze szczątkami płodów, unijną flagą i wizerunkiem Hitlera. Posłowie KO złożyli zawiadomienie do policji… Opolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wykroczenia do prokuratury i policji w sprawie… » więcej 2021-01-19, godz. 12:30 Wiosną ma się rozpocząć rewitalizacja centrum Strzelec Opolskich. To największa tegoroczna inwestycja gminy 8 firm jest zainteresowanych przebudową centrum Strzelec Opolskich w ramach planowanej na ten rok rewitalizacji. To już kolejne podejście do przetargu, ale… » więcej 2021-01-19, godz. 12:15 Jest akt oskarżenia ws. możliwego plagiatu byłej dyrektorki Muzeum Śląska Opolskiego Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do opolskiego sądu akt oskarżenia ws. plagiatu, którego zdaniem śledczych dopuściła się Monika O. » więcej 2021-01-19, godz. 12:00 Kradł perfumy w drogerii, pójdzie siedzieć za narkotyki. Policjanci z Brzegu zatrzymali 44-latka z Dolnego Śląska Policjanci z Brzegu zatrzymali 3 osoby w związku z przestępczością narkotykową. To 37-letnia mieszkanka miasta, 34-latek z Krapkowic i 44-letni mieszkaniec… » więcej 2021-01-19, godz. 10:59 MZ: w naszym regionie spada liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4835 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 95 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-01-19, godz. 10:18 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed smogiem w regionie Na zagrożonym obszarze żyje około 40 tys. mieszkańców regionu. » więcej 2021-01-19, godz. 09:59 Śmiertelny wypadek w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach. Nie żyje 49-letni pracownik Trwa ustalanie okoliczności śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach. 49-letni mężczyzna został przygnieciony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »