Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-09, 18:30 Autor: Witold Wośtak

"Spacer dla przyszłości" w Opolu. Młodzi ludzie domagają się redukcji emisji gazów cieplarnianych

"Spacer dla przyszłości" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
"Spacer dla przyszłości" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
"Spacer dla przyszłości" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
"Spacer dla przyszłości" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Młodzi aktywiści przeszli ulicami centrum Opola w ramach inicjatywy nazwanej "Spacer dla przyszłości".
Chodzi o politykę klimatyczną Unii Europejskiej i wspólny cel, na którego również Polska ma czas do 2030 roku. Chodzi o znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wzrost efektywności energetycznej.

Młodzi ludzie mieli ze sobą kartonowe transparenty, a my zapytaliśmy przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego o indywidualne motywacje do udziału w spacerze.

- Spacerujemy dla przyszłości, dla polityki klimatycznej zgodnej z konsensusem naukowym i ogólnym głosem naukowców. Konkretnym postulatem naszego spaceru oraz wszystkich akcji odbywających się dzisiaj w całej Polsce jest przyjęcie przez Unię Europejską, również przez polski rząd, celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 65 procent do 2030 roku - mówi Kacper Lubiewski.

- Ja chcę przede wszystkim żyć na naszej planecie Ziemia. Ona jest dla mnie bardzo ważna. Nie chcę przejmować się o to, czy będę mieć co jeść i pić za 20-30 kolejnych lat. Chcę, aby następne pokolenia doświadczyły edukacji klimatycznej i chciałabym żyć we wspaniałym świecie - dodaje Wiktoria Kupny.

Dodajmy, na portalu społecznościowym udział zadeklarowało około 400 osób, natomiast organizatorzy spodziewali się realnie około stu uczestników.
Kacper Lubiewski i Wiktoria Kupny

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 19:15 Od środy odcinek krajowej "41" między Nysą a Prudnikiem będzie drogą jednokierunkową Na drodze krajowej 41 Nysa - Prudnik od jutra (01.12) wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Zmiana ma związek z remontem, który będzie prowadzony między… » więcej 2021-11-30, godz. 18:15 Duża liczba odwoływanych egzaminów na prawo jazdy. "Na szczęście kandydaci mają odpowiedzialne podejście" Czwarta fala pandemii ma wpływ na codzienne funkcjonowanie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 Odśnieżanie dróg w Opolu według kontrolerów z RIO. Wykazano nieprawidłowości Naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych i brak właściwego nadzoru nad wydatkowaniem pieniędzy w zakresie odśnieżania dróg w Opolu. To ustalenia… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 W Niemodlinie nie będzie już przychodni dyżurującej w trybie nocnej i świątecznej pomocy Od jutra (1.12) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk” w Niemodlinie, przy ul. Zamkowej 4 nie będzie udzielał już świadczeń nocnej i świątecznej… » więcej 2021-11-30, godz. 17:30 Mieszkańcy naszego regionu czekają zmiany w sposobie ogrzewania. Urząd marszałkowski chce zlikwidować wszystkie "… Za 6 lat w każdym gospodarstwie domowym ma być ekologiczne źródło ciepła. Tak zwane kopciuchy powinny zniknąć. Taki jest plan samorządu województwa opolskiego… » więcej 2021-11-30, godz. 17:05 Opolski ratusz informuje o kolejnych 181 uczniach objętych kwarantanną. W całości zdalnie pracuje PSP nr 33 w Opolu Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w ośmiu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest 7 uczniów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:30 "Prokurator" wyłudził 30 tys. od seniorki. Policja: nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy Po raz kolejny oszuści wykorzystali starszą osobę. 71-latka z Kędzierzyna-Koźla straciła 30 tys. zł. Myślała, że pomaga prokuratorowi złapać złodziei… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »